Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Melis Danişmend: ‘Kadın ve erkeğin yan yana olmasından sabit fikirliler korkar’
Melis Danişmend: ‘Kadın ve erkeğin yan yana olmasından sabit fikirliler korkar’
Yaşayarak şarkı söyleyen, sesiyle yüreklere dokunan sayılı isimlerden biri olan Melis Danişmend ile yeni albümü 'Ve Ev'i konuştuk.
İmge BALIK
Magazin 13 Mayıs 2016 - 09:46

Son dönemlerde yazdığı şarkı sözleriyle adından söz ettiren isimlerden bir tanesi Melis Danişmend. Aslında yazmaya hiç yabancı değil. Eski bir gazeteci  aynı zamanda. Yaşadıklarını kaleme almanın yanında hayatınıza fon müziği olacak, tatlı sert şarkıları yazmakta da üstüne yok.

Melis Danişmend, Spitney Beers ile 2002 yılında başladığı müzik yolculuğuna daha sonra üçnoktabir olarak devam etti. Melis’in solisti olduğu grup,  2007 yılında ‘Sabaha Karşı’ isimli ilk albümü yayınladıktan sonra yıl 2009’u gösterdiğinde dağılma kararı aldı. Melis de yoluna solo devam ederek birer birer albümlerini yayınladı. Önce ‘Daha Az Renk’ dedi ardından ‘Biraz Gülmek İstiyordum’ diyerek bol hüzünlü, bol kırılgan sözlerle kalbinize dokunan bir albüm yaptı. Şimdilerde ise üç yıllık uzun bir aranın ardından ‘Ve Ev’ diyerek eve dönüşünün keyfini çıkarıyor. Yaşayarak şarkı söyleyen, sesiyle yüreklere dokunan sayılı isimlerden biri olan Melis Danişmend ile yeni albümü ‘Ve Ev’i konuştuk.
imge.balik@sozcu.com.tr

melis danismend

MÜZİSYEN OLMAK YETERİNCE ZOR
‘Daha Az Renk’, ‘Biraz Gülmek İstiyordum’ ardından ‘Ve Ev’ diyerek Melis sonunda yuvaya, döndü. Albümü dinlerken evin huzuru ve rahatlığı hissediliyor sanki, yanılıyor muyum?
Aynen böyle olmasını umuyordum ve bu yorumu duymak çok hoşuma gidiyor. Albümdeki şarkıları ‘eve varış' anıyla ilişkilendiriyorum. Öyle bir huzur, güven duygusu veriyor bana.

Ve Ev’i için kişisel bir albüm diyebilir miyiz? Diğer iki albümden farklı olarak senin için neler ifade ediyor?
Tüm albümlerim gibi kişisel bir albüm. Ama kişisel deyince ekseninde sadece kendi hayatımın olduğu bir albüm değil. Hayattan, geçmişten ve günümüzde yaşadıklarımızdan fazlaca ilham alan şarkılarla dolu. Uzun yıllardır beraber çalıştığım arkadaşlarımla hazırladık. Emre Ataker'in prodüktörlüğü ile tüm şarkılar şekillendi. Ekibimizin neredeyse tamamı Kadıköylü. Kayıtların hepsini Ozan Öner'in direktörlüğünde, onun stüdyosunda yaptık. Bu yakanın ruhunu, kokusunu taşıyan bir albüm Ve Ev.

Müzik piyasasının giderek kötüye gittiği bir dönemdeyiz. Bu yüzden pek çok isim albüm yerine single çıkarmayı tercih ediyor. Sen albüm yaparken bir kaygı yaşamadın mı?
Yaşamadım. Hala albüm ruhuna ve onun verdiği bütünlük hissine inanıyorum. Bir de benim yaptığım müzik türü albümle daha çok uyum sağlıyor gibi geliyor. Ve Ev ilk önce dijital platformlarda yayınlandı fakat çok sayıda, “Albüm fiziksel olarak ne zaman çıkacak?” maili aldık. Bunu görmek hoşuma gidiyor. Demek ki benim gibi düşünen insanlar var.

Kadın-erkek diye ayırmak istemiyorum ama müzik dünyasında kadın olmanın zorluklarını yaşadın mı hiç?
Türkiye'de kadın-erkek ayrımı olmaksınız, müzisyen olmak zaten yeterince zor. Hele ki ana akım dışında müzik yapıyorsanız. Ama bu vazgeçilmez bir aşk aynı zamanda, tüm zorluklara rağmen gözünüz kapalı, yılmadan ilerlemeye devam ediyorsunuz.
melis danismend

MUTLUYKEN ŞARKI YAZMAK AKLIMA GELMEZDİ
Şarkı sözlerindeki hüzünden dolayı ‘üç albümdür ne zaman gülecek diye beklemekteyiz’ diye yorumlar var. Melis ne zaman gülecek?

Ben de geçenlerde aynı şeyi düşündüm. Çok da komik bir durum bu. Godot'yu bekler gibi, “Kız ne zaman gülecek?” bekleyişi (gülüyor). Valla normal hayatımda bol bol gülüyorum da şarkı yazarken biraz daha kapalı bir kutunun içindeyim. Ama konserlerde dinleyici ile karşılıklı gülüştüğümüz Bin Doz Öfke, Ufak Tefek Notlar, Erik gibi yarı-alaycı pek çok şarkı da var.

Sende de olumsuz ruh hallerinden beslenme gibi bir durum var sanıyorum. Mutluyken şarkı yazılamıyor mu?
Kişiden kişiye göre değişiyor bu durum. Beni olumlu duygular hiçbir zaman harekete geçirmedi. Hatta mutluyken şarkı yazmak aklıma bile gelmezdi, arkadaşlarımla dışarı çıkmayı tercih ederdim. Fakat son yıllarda kendimi iyi hissettiğim anlarda da elim kağıda, kaleme gitmeye başladı. Son albümde bunun yansımaları mevcut zaten.

Söz yazarı kimliğini ele alarak sorarsak aşkı hangi kelimelerle anlatırsın?
İşte depresif depresif anlattım yıllarca, albümlere tek tek bakabilirsiniz (gülüyor).

‘HERKES BENİ ANLASIN’ KAYGIM OLMADI
Kendinle ya da müziğinle ilgili hiç anlaşılma kaygısı yaşadın mı?

Müziği her zaman kendimi iyi hissetmek için yaptım. Yani aslında şerden hayır doğar misali, olumsuz duygulardan şarkılar ve albümler çıkarıp onları insanlarla paylaşma, hep beraber söyleme fırsatı buldum, buluyorum. Bunun da büyülü bir şey olduğuna inanıyorum. Doğruya doğru, “Herkes beni anlasın,” kaygım pek olmadı. İsteyenle sağlam bir bağ kuralım, bu müzik onların hayatında bir ‘an'a dokunsun, benim için en güzeli bu.

Melis danismend ve ev

Bir gün müzikten sıkılırsan ne yaparsın?
Bunun çok mümkün olduğunu düşünmüyorum ama bol bol yazarım herhalde.

Şarkı sözlerinde tatlı sert bir tarafın da var. Gündelik hayatında Melis nasıl biridir?
Değişken (gülüyor).

Konserler, turneler derken sağlıklı beslenme hayatının neresinde? Dikkat eder misin yediğine, içtiğine?
Dikkat etmeye çalışıyorum. Eskiden, özellikle her hafta çaldığımız yıllarda dikkatsiz beslendiğim zamanlar oldu. Ama son yıllarda daha sağlıklı beslenmeye, daha çok evde yemek yapmaya, doğal olana yönelmeye çalışıyorum ve düzenli olarak spor yapıyorum.

Konserler demişken, üniversitelerde düzenlenen bahar şenliklerinin bazıları da iptal oldu. Sen de bolca festivallerde sahne alan biri olarak neler söylemek istersin?
Gençlerin kültür-sanatla içiçe olması çok ama çok önemli. Bunun insanın ufkunu açtığına, hayatı zenginleştirdiğine, sağlıklı bireyler olunmasına yardımcı olduğuna inanıyorum. Keşke bunu herkes görebilse. Tek tipleştirme insana verilebilecek en kötü cezalardan biri. Hepimizin nefes almaya ihtiyacı olduğu bir dönemde bahar şenliklerinin özgürce devam edebilmesini dilerim.

Asıl sebep ‘güvenlik önlemi’ olarak sunulsa da aslında bu biraz da ‘kız-erkek birlikte eğlenmesin’ önlemi olarak algılanıyor. Peki kızlı erkekli eğlenilmesinden neden korkuyorlar?
Bana göre kadın ve erkeğin yan yana olmasından ancak bu birliktelikle ilgili sabit fikirleri olan, daha doğrusu pek fikri olmayan insanlar korkar. Kişiyi önce ‘insan' olarak görmeden, hemen “kız-erkek” diye ayırıp her şeyi ona göre şekillendirenler için üzülüyorum. Bu hayatla ilgili çok şey kaçırıyorlar.

Son güncelleme: 09:53 - 13.05.2016