Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Metin Türkcan ‘Gitar çalmaktan başka bir olayım yok’
Metin Türkcan ‘Gitar çalmaktan başka bir olayım yok’
Samimi müzik adamı Metin Türkcan ile Vakti Geldi'yi konuştuk.
İmge BALIK
Magazin 10 Mayıs 2016 - 09:01

Rock müzik dinleyenlerin kulakları Metin Türkcan ismini duymaya da sololarını dinlemeye de oldukça aşina. Özellikle Şebnem Ferah konserlerini yakından takip edenler çok iyi bilir, Meto’nun sololarıyla gitarını nasıl ağlattığını.. 1986 yılında gitar çalmaya başlayan Metin Türkcan, nam-ı diğer Metoboy, Ogün Sanlısoy, Pentagram, Şebnem Ferah gibi rock müzik dünyasının dev isimleriyle çaldı ve çalmaya da devam ediyor. Ancak şu sıralar Metin Türkcan’dan sık sık bahsetmemizin özel bir sebebi var; ilk solo albümü…

Geçtiğimiz günlerde ilk solo albümü ‘Vakti Geldi’yi yayınlayan Metin Türkcan’ın albümü adeta bir şölen. Şebnem Ferah Ogün Sanlısoy, Hayko Cepkin, Harun Tekin, Aylin Aslım, Murat İlkan, Umut Kuzey, Ray Rizzo ve Pamela Spence ile müthiş bir albüme imza atan samimi müzik adamı Metin Türkcan ile Vakti Geldi’yi konuştuk.
imge.balik@sozcu.com.tr

metin
GÖNÜL İŞİ BİR ALBÜM
Vakti Geldi projesi nasıl doğdu? Ne kadar sürede hazırlandı?
Metoboy Benimle Çalar mısın? ile başladı bu proje, sanırım 2007-2008 gibi… ‘Benimle Çalar mısın?’ benim bas gitarist ve davulcu bulmak için bir projemdi. Davulda Ozan Demir ve bas gitarda Berkhan Ay ile beraber üçümüz Metoboy grubunu kurduk ve beraber çalmaya başladık. Daha sonra bas gitara sevgili dostum Gürkan Bozacı katıldı ve ilk ciddi demomuzu hazırladık. Bu demolar  devam etti ve sonra farkettim ki 10 parça da neredeyse bitmiş, aranjeli haline getirmeden, en yakın dostuna bile dinletmenin bir alemi yok ve 4 sene önce bu şekilde bir çalışma kafasına girdik. Ozan ile (Demir) onun stüdyosunda canlı çaldığımız davul gitar vokal kayıtlarının üzerine ben bilgisayar ortamında aranjörcülük oynamaya başladım. 2 sene sonra bittiler ve bu dinlediğiniz eserin %80-90 lık kısmı bitti gibi oldu ve çok kıymetli dotlarım ve prodüktörlerim Tarkan Gözübüyük ve Cihan Barış’ın sihirli dokunuşları ve hepsine sonsuz müteşekkir olduğum, eserlere sesleri ve sözleri ile hayat veren Ogün Sanlısoy, Hayko Cepkin, Şebnem Ferah, Harun Tekin, Aylin Aslım, Murat İlkan, Umut Kuzey, Ray Rizzo ve Pamela Spence in katılımları ile albümü tamamladık. İşte böyle oldu (gülüyor).

Devamı olacak mı yoksa tek albümlük bir proje mi?
Devamının olması benim tasarrufumda olan bir konu değil, benim müzik yapamaya çalışmak ve gitar çalmaktan başka bir olayım yok zaten (gülüyor).

Rock dünyasının dev isimlerini tek bir albümde toplamak senin için zor olmasa gerek. Ne kadar sürede toparlandı bu isimler?
Kimseyi toparlama gibi bir durumumuz olmadı ama kayıtlar na kadar sürdü diye soruyorsan, vokal kayıt kısmı bir seneye yakın bir sürede final haline geldi. Bir acelemiz olmadığı ve biraz da gönül işi olduğu için keyif faktörünü gözetmeye çalıştık hep ve katılan herkes keyif aldı, bence önemli olan tek şey de bu.

metoboy

Albümde üç şarkının dışında tüm besteler sana ait. Var mı kıyıda köşede bilmediğimiz, gün yüzüne çıkmayı bekleyen bestelerin?
Beste dolu. Ben 86 yılında gitar çalmaya başladım, ilk andan itibaren her şeyi de kaydettim yani bu kaset-floppy disk-cd vs birçok formattaki kayıtları dinlemek herhalde aylar sürebilir. O yüzden yeni albüm yapmak daha kolay (gülüyor). Albümdeki en eski parça Mars, 1996 yılında çıktı ilk olarak ve 2016 da final haline geldi…

Albümde yer alan coverlara nasıl karar verildi?
Sevgili dostum Selim Öztürk’ün bestesi ‘Yanımda Sen Olmayınca’ Kargo coverı fikri ve aranjesi Ozan Demir’e (Davulcu) ait, ‘Dilek Taşı’ benim çok sevdiğim ve bende çok fazla duygu yükü bulunan bir parça, eski halinin soundu bana pek uymadığı için bu halini yapıp dinlemeye başladım ve sonrada albüme girdi. ‘Kadınım’ adı ile tanıdığımız Fransız Şanson’u da benim çok sevdiğim bir eser ve melodi, sözleri ile bir takım sorunlar olduğu için demo halinde kaydettiğim ıslıklı versiyonu yer alıyor albümde, bence değişik oldu (gülüyor).

OĞLUM EN YAKIN ARKADAŞIM
Bir tek Mars’ta senin de sesini duyuyoruz o da Metoboy zamanlarına ait bir şarkı.. Neden daha fazla söylemedin?
Bu kadar güçlü vokalin arasında ben aslında hiç söylemek istemiyordum. Kafamın içindeki ses “saçmalama Meto” diyordu. Fakat garip bir şekilde kimse söylemek istemedi, galiba benim söyelemem gerekiyormuş. Bir tane de yeterli bence.

meto

 

Sahnede müthiş çılgın bir Metin Türkcan görüyoruz. Günlük hayatında durumlar nasıl?
Günlük hayatta normal, biraz içine kapanık ve de utangaçımdır.

Oğlun Ateş Mete ile iletişimin nasıl? Yavaş yavaş onu da sokmaya başladın mı rock müzik dünyasına?
Benim en yakın arkadaşım ve de dostum. Beraber çok iyi vakit geçiriyoruz, en azından benim fikrim böyle. onun ne düşündüğünü ona sormanız lazım. 1,5 -2 yaşında festivallere gidip, Apocalyptica grubu üyeleri ile backstagede langırt oynayan birinden bahsediyorsunuz, Ateş Mete hepimizden çok daha rockn roll biri bence (gülüyor).

Sahnede kiminle karşılıklı atışmak isterdin?
Uuuffffff çok kazık soru! Hiç düşünmedim….İlk aklıma gelen iki isim ikisi de rahmetli olmuş olan BB King ve Jimi Hendrix oldu. ikisini de bir kez daha iyi dileklerimizle analım.

Albümün tamamında bolca gitar sololarını hissediyoruz ancak kapanışa doğru daha disko tadında bir parça olan Pamela Spence ve Ray Rizzo  ‘Believe In Love’ sürprizi var. Yorumlara bakılırsa dinleyici o şarkı konusunda biraz şaşkın. Yer vermenin özel bir nedeni var mı?
O parçanın türkçe ismi ‘Kıyamet’ idi ve ilk hali bir disko kick üstüne gitar ve vokal şeklindeydi. Sözleri sebebi ile Tarkan ve Cihan’ın en soru işaretli, benim ise pek ısrarcı olduğum bir eserdi.  İyi ki o sözlerle çıkmadı da başım belaya girmekten kurtuldu galiba. Sözleri anlamadıkları için olabilir, tepkileri bilmiyorum ve inanın pek de umrumda değil. Benim albümde en sevdiğim parçalardan birisi. Ray Rizzo dostuma bir kez daha buradan teşekkür edeyim “Thanks Ray bro” (gülüyor).

Son güncelleme: 09:02 - 10.05.2016