Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Moskova’daki Dünya Artistler Futbol Şampiyonası’na, düşürülen Rus uçağı damga vurdu
Moskova’daki Dünya Artistler Futbol Şampiyonası’na, düşürülen Rus uçağı damga vurdu
Moskova'da altıncı kez düzenlenen ve 16 ülkenin ünlü isimlerini buluşturan Dünya Artistler Futbol Şampiyonası'nın gündemi düşürülen Rus uçağı oldu.
Magazin 7 Haziran 2016 - 10:46

Bu yıl Moskova’da VI. kez düzenlenen ve 16 ülkenin ünlü isimlerinin mücadele ettiği Dünya Artistler Futbol Şampiyonası için Rusya’ya gelen Türkiye Art-Futbol takımı, organizasyonu düzenleyenlerden ricada bulunarak Türkiye’nin Suriye sınırında düşürdüğü Su-24 uçağının pilotu Oleg Peşkov’un ailesine başsağlığı ziyaretinde bulunmak istediklerini belirtti. Bu talep karşısında çok şaşıran ve mutluluk duyan Rus organizasyon komitesi ailenin Moskova’dan çok uzakta yaşadığını ancak isterlerse onlara ulaştırılmak üzere bir mektup kaleme alınabileceğini belirtti. Orijinali Art-Futbol müzesinde saklanan Rusça çevirisi ve kopyası aileye verilen mektupta Türkiye Art-Futbol takımı şunları yazdı:

mektup-ic

“Bizler sanatçılar olarak kendimizi politika üstü, barışa, arkadaşlığa, dostluğa ve gönüllü hizmetlere adamış kişileriz. İki ülke arasındaki ilişkiler, hem insani hem de politik olarak birçok ülkeyi kıskandıracak seviyeye gelmişken hiç kimsenin arzu etmediği, hele ki Türk halkının keşke olmasaydı dediği, en çokta sizi üzen olay maalesef gerçekleşti.

Bizler yaşanan olaylar sonrasında gelebilir miyiz diye sorulduğunda hiç düşünmeden kabul ettik. Bu etkinlik sayesinde ailenize gelip Türk halkının gerçek düşüncelerini sizlere ifade etme şansı bulduk. Bu olayın Rus halkı kadar bizleri de çok üzdüğünü belirtmek istedik. Arkadaşlarımızla sizleri ziyaret edip yaşananlardan uyduğumuz üzüntüyü yüz yüze anlatmak istedik. Ancak organizasyon uzakta yaşadığınızı belirterek “mektup” yazma fikrini bizlere önerdi. Bu nedenle bizde bu mektubu kaleme almayı ve düşüncelerimizi bu şekilde ifade etmeyi doğru bulduk. Hiç şüphesiz bu cümleleri size Moskova’dan yazmak bizi ayrıca duygulandırdı. Çünkü buraya ayak bastığımız günden beri bize inanılmaz ilgi gösterildi. Gördük ki hiçbir olay iki halkın arasındaki bu özel duyguların arasına giremez.

moskova-77

Ülkemizde şöyle bir atasözü var: “Acılar paylaştıkça azalır.” Şuna emin olmanızı isteriz ki bu mektubu okuduğunuz süre içerisinde bir saniye dahi olsa acınızın dinmiş olabileceğini hayal etmek bile bizleri mutlu edecek. Biliyoruz ki acınızı hiçbir şey dindiremez ama yaşanan olay biz Türk halkı tarafından keşke yaşanmasaydı diyerek tarihe kaydettiğimiz, millet olarak üzüldüğümüz bir olay olduğunu sizlerin de bilmenizi isteriz.

Hiç şüphesiz cümlelerimiz acınızı dindirmez ama biz barışa, dostluğa, kardeşliğe önem veren sanatçılar olarak bu mektubun acılarınızı bir nebze bile olsa hafifleteceğini umuyoruz.

Türk halkının duaları, bu mektup sayesinde sizinle olduğunu bilmenizi isteriz.”

moskova-ic-3

TURNUVAYI SEKİZİNCİ BİTİRDİK

Almanya, Rusya, Türkiye, Arjantin, Romanya, İtalya, Hollanda, Kazakistan, İngiltere, Kore, İran, Estonya, Sırbistan, Slovenya, Slovakya ve Macaristan’ın mücadele ettiği organizasyonda Türkiye turnuvayı sekizinci sırada bitirdi.

moskova-ic-88

MOSKOVALILARI ‘KATYUŞA’ İLE COŞTURDULAR

Öte yandan organizasyon kapsamında Türk müzisyenler Gorki Park’ta düzenlenen açık hava konserinde Türk-Rus dostluğunu pekiştirmek için sahneye çıktı. Söyledikleri parçalarla Moskovalıları coşturan Türk müzisyenler, etkinliğe katılanlardan da tam puan aldı. Badem grubu, Zafer Peker, Umut Zen, Deniz Cem, Buğrahan Çayır, Zvezda ve DJ Tando ile sahneye çıkan Türkiye Art-Futbol takımı, Rus dinleyicilere bir de sürpriz yaparak ünlü Rus halk şarkısı “Katyuşa”yı seslendirmesi büyük bir coşkuya sebep oldu. DHA

moskova-ic-4
Son güncelleme: 15:46 - 07.06.2016