Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Naif ve dokunaklı yol şarkılarının yeni sahibi
Naif ve dokunaklı yol şarkılarının yeni sahibi
Aykut Gürel’in yeni keşfi Şatıroğlu ile tanışma zamanı.
İmge BALIK
Magazin 6 Mart 2016 - 09:57

Şu sıralar Birdenbire isimli şarkısı ile müzik piyasasına merhaba diyen, çok sayıda ismi müzik dünyasına kazandıran müzik adamı Aykut Gürel'in yeni keşfi Şatıroğlu ile tanışma zamanı.
imge.balik@sozcu.com.tr

Kurumsal hayattan müzik dünyasına geçenlerdensin. Nasıl oldu bu süreç, alışabildin mi?
Tam olarak geçiş yaptığım söylenemez. Her iki tarakta da bezim var hala. Zaman içinde hangi alanın yoğunlaşacağını kestirmek güç. Mümkün olduğunca iki alanda da çalışmaları sürdüreceğim.

3 şarkılık mini bir albüm ile karşımızdasın. Kayıt aşamasında neler yaşandı, kimlerle çalıştın?
İlk aşamada, ortaya çıkmış olan şarkılarımdan eleyerek 10 şarkılık bir albüm oluşturduk. Bu çalışmayı Erinç Köker ile gerçekleştirdik. Sonrasında bunu daha profesyonel bir seviyeye taşımak için arayışlarım sürdü. Bu süreçte şarkılarımı ve genel olarak müzikal tavrımı sınamak açısından önemli bir isim olan Aykut Gürel ile tanıştık. İkinci bir eleme yaparak 3 şarkıya indirdik ve bu mini albümün genel yapısını oluşturduk. Sonrasında Bodrum, İzmir, İstanbul üçgeninde kayıtlar ve düzenlemeler ile şarkılar son haline getirildi.

Şarkılara gelen tepkiler nasıl?
Genel olarak dinleyiciler beğenilerini paylaşıyorlar. Bunu ifade etmek bana pek düşmez ama birkaç kelime söylemek gerekirse naif, dokunaklı, yol şarkıları gibi tabirler kullanılıyor.

Şatıroğlu Foto: Bülten

Müzikal tavrını nasıl tanımlıyor, kendini nerede konumlandırıyorsun?
Cevaplama niyetine göre çok zor ya da çok kolay diye nitelendirilebilecek bir soru. Kolay yola saparsam müzikal tavrım için pop-rock diyebilirim Zor tarafıyla bakarsak, benim gibi pop-rock türde melodilerin yanında çokça türkü, klasik türk müziği, alternatif müzikler dinleyen ve şarkılarında da buna meyleden biri için, ortaya çıkan tavrı nitelendirmek zor. Bu anlamda kısaca, ortaya “tutarlı” bir karışık çıkarmaya çalışıyorum diyebilirim.

HAYALDİ GERÇEK OLDU DEMEK İSTERİM
Gelecek planların neler?
Hayatımda müziğe ayrılacak zamanın artarak sürmesini mutlulukla hayal ederim ancak müzikal alandaki gelecek için dinleyicilerin tepkisinden bağımsız planlama yapmak mümkün görünmüyor. Bu da zaman içinde ortaya çıkacak bir durum.
Bu anlamda ideal planımı, yani hayalimi paylaşırsam: sabah uyanıyorum, çocuğumu okula, eşimi işine bırakıyorum; eve gelip müzik üzerine saatlerce uğraşıyorum, şarkılar yazmaya çalışıyorum ve söylüyorum; akşam kızımı okuldan, eşimi işinden alıp eve getiriyorum; sonrasında konser için evden çıkıyorum ve güzel bir konser sonrası eve dönüyorum.
İlerde hayaldi, gerçek oldu demek isterim. Belki de, benim gibi farklı alanlarla uğraşmayı seven biri için, bu plan uzun süre sürdürmek istemediğim bir hal alır ancak, bu hayali, bir dönem yaşamak da hiç fena olmaz

Seni etkileyen, ilham aldığın isimler kimler?
Çok önemli bir kültür sanat coğrafyasında yaşıyoruz ve bunun da etkisi ile ilham alınabilecek mertebede çok sayıda isim var. Bu soruyu müzik alanı için cevaplarsam, biraz da klasikler anlamında, ilk olarak aklıma gelen şu sanatçıların bazı albümleri söz-müzik-aranjman bakımından benim için müthiş öneme sahiptir: Barış Manço, Cem Karaca, İlhan İrem, Sezen Aksu, Edip Akbayram, Erol Evgin, Livaneli, MFÖ, Kayahan, Yeni Türkü..

Senin için mükemmel bir gün nasıl başlar?
Uzun süreler kitap okuyacağımı ve müzikle uğraşacağımı bildiğim, ailemle güzel bir kahvaltı yapacağım ve gün içinde kısa bir süre de olsa spora vakit ayırabileceğim bir günün başlangıcı benim için her durumda mükemmel olur.

Sağlıklı beslenme ve spor hayatının neresinde yer alıyor?
Neredeyse merkezinde… Spor, benim hayatım için dengeleyici, önemli bir faktör. Fiziksel ve mental rahatlama açısından düzenli spor yapmam gerekiyor ve bu ritimden çıktığımda ufak sorunlarda boğulmuş hissedebiliyorum kendimi.

Son güncelleme: 09:58 - 06.03.2016