Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Oya Aydoğan’ın sağlık durumunu doktorları açıkladı
Oya Aydoğan’ın sağlık durumunu doktorları açıkladı
Oya Aydoğan'ın ameliyatını gerçekleştiren doktorları, sağlık durumu hakkında açıklama yaptı.
Magazin 11 Mayıs 2016 - 12:33

Tarkan ABDULLAHOĞLU

Liv Hospital Başhekimi Op.Dr. Adil Tanık, Pr. Dr. Ahmet Özkara, Dç. Dr. Kelam hamamcıoğlu, Prf. dr. Simru Tuğrul ve Op. Dr. Banu Taşçı Fresko’dan oluşan heyetin düzenlediği basın toplantısında Oya Aydoğan’ın sağlık durumu ile ilgili son gelişmeler basın mensupları ile paylaşıldı. Oya Aydoğan’ın genel olarak durumunun ciddiyetini koruduğunu söyleyen Liv Hosiptal Başhekimi Op. Dr. Adil Tanık ‘Oya Hanım’ın durumu halen ciddiyetini koruyor, şuan genel kanaması durdurulmuş ve kan akışı düzenli olarak sağlanmakta ve tansiyonu kabul edilebilir seviyelere indirilmiştir, fakat hastanın hemen ameliyata alınmasına rağmen beyninde yoğun ödem oluştuğu gözlenmiştir, şuan ödem atıcı tedaviler uygulanmakta ve uyutulması 48 saat daha devam edilmekte olacaktır’ dedi. Op. Dr. Adil Işık şu açıklamayı yaptı ‘Hastamız bize ulaşınca sol tarafta güç kaybının mevcut olduğu hemen ameliyata alınması gerekliliği vasıl oldu, fazladan kan kullanımlı bu ameliyatta aşırı kanama mevcutken gerekli müdaheleler yapılıp kanama durduruldu, daha sonra yaptığımız tetkiklerde beynin bu hasardan olumsuz etkilendiğini ve ödem oluştuğunu tespit ettik, beyne az kan gitmesi aşırı ödem oluşumuna neden olduğu gözlendi. Hastamız halen ciddiyetini korumaktadır, uyutulma süreci sonrası beyin odaklı tedavilerden sonra hastamızın durumu netleşecektir’ dedi.

 

ERKEN GELMESİ ŞANS

Oya Aydoğan’ın ameliyat seyri hakkında yapılan tedaviler hakkında bilgi veren, Ahmet Özkara, ‘Hastamızın hemen buraya ulaştırılması yaşam şansını arttırmıştır, ender olarak görünebilen bu yırtık, bazı hastalarda ani ölümler yaratabilir ama hastamızın erken ulaşması ve yapılan damar tedavisinin başarı ie gerşekleşmesi durmunun seyrini iyi yönde etkilemiştir’ dedi. Özükara şöyle devam etti, ‘Hastamız ulaştığında aort damarı iç tabakasında yırtılma ve bu yırtılmanın da dışa doğru, şah damarına ve kasıklara doğru taştığı gözlendi, yapılan ameliyatla kanama durdurulup damar değişme ameliyatı yapılıp kanama durduruldu, ameliyatta hastamızın metobolizması yavaşlatılıp beyne giden damarlar beslenmiş ve tansiyonu düzgü hale gelmesi zamanla sağlanmıştır, şuan hastamız yoğun bakımda tutulmaktadır, bu ameliyatın başarılı olması yetmemekle beraber, gerek yoğun bakım tedavisleri ve daha sonra ortaya çıkacak beyin hasarları düzenlemesi tedavileri hastamızın genel seyrini belirleyecektir’ dedi.

YÜKSEK TANSİYON HASTALARI RİSK GRUBUNDA

Özükara, sözlerini şöyle noktaladı: ‘Oya Hanım’ın yediği bir şeyden dolayı mı yoksa yüksek tansiyondan dolayı mı damarında yırtılma olup olmadığını daha sonra açıklayabiliriz, ama bu binde bir görülebilen yırtılmalarda yüksek risk grubunu sigara kullanan ve yüksek tansiyon hastaları sayabiliriz’ dedi.

 

Son güncelleme: 18:08 - 11.05.2016