Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Para artık bu meslekte
Para artık bu meslekte
Bir çocuk annesi Duygu Şenyürek (33) bir moda blogger’ı. Bu sıralar onu sık sık reklamlarda görüyorsunuz. Yazdıkları ve giydikleri keyifle takip edilen Duygu Şenyürek hikayesini ŞIK’a anlattı.
Edda SÖNMEZ
Magazin 23 Kasım 2016 - 00:24

Her sezon yenilenen trendlerle birlikte kişisel beğeniler de güncelleniyor. Biz de bu noktadan yola çıktık ve bankacılık kariyerini yarıda bırakarak blogger olmaya karar veren Duygu Şenyürek'in bu sezona dair favorilerini, blogger olarak ne kadar para kazandığını merak ettik. Onunla yaptığımız kısa sohbette ise merak ettiğimiz her soruya cevap aldık.

– Bize kendinizi tanıtır mısınız?
1983 Adana doğumluyum. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum ve eski bir banka çalışanıyım. Dört yıldır moda blogu yazıyorum. Ayrıca üç yaşında bir oğlum var.
– Blog yazarı olma hikayeniz nasıl gelişti?
2012 yılının ocak ayında başladım bu işe. Vücudumu tanıyıp ortama göre şık giyinmek ruhumda vardı. Bir yıl moda tasarım dersi aldım; daha sonra da İstanbul Moda Akademisi'nde styling ve özel alışveriş danışmanlığı eğitimi aldım. Daha sonra Nişantaşı'ndaki bir showroom'da çalıştım. Bir arkadaşımın teşviki üzerine de moda blogu açtım. Bir baktım blogger olmuşum…

21

Blogger'lık moda değil meslek 

– Blogger'lar nasıl para kazanıyor?
Bizler blog ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden viral reklam yapıyoruz. Markaların beğendiğimiz, denediğimiz ürünlerini kullanarak fotoğraf çekimleri yapıp paylaşıyoruz. Bir nevi reklam yani… Artık herkes bu mesleğe yöneliyor çünkü para artık bu meslekte.
– Sizce blogger olma furyası daha ne kadar devam edecek?
Bence bu bir moda değil çünkü blogger'lık artık bir meslek haline geldi. Sonuçta moda bitmedikçe bu meslek de bitmeyecek.

19

Başarılı olmamın sırrı…

– Yüz binler sizi takip ediyor. Bu kadar çok beğeni (like) almayı nasıl başarıyorsunuz?
Başarımdaki en büyük sır her takipçime cevap vermem ve karşı tarafın fikir alabileceği paylaşımlar yapmam. Boş ve anlamsız paylaşımlar yapıp takipçilerimi sıkmak istemiyorum. Böylece sonraki paylaşımım heyecanla bekleniyor. Verimli oldukça da binlerce like alıyorum. Bu da beni çok motive ediyor.

12

Genelde feminen parçalar seçiyorum

– Kendi tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?
Stil sahibi kişi, çevresindekilere, kendisine saygı duyar, özen gösterir. Genelde ortamına göre giyinirim ama seçtiğim kombinler her zaman bir parça feminen olur. Sade bir kıyafet tercih ettiğimde özenli makyaj yaparım. Dikkat çekici kıyafetlerde sade makyaj yaparım. Beni genelde kırmızı rujumla tanırlar. Çok severim, gece gündüz demem sürerim.
– Gardırobunuzdaki favori parçanız nedir?
İnci detaylı yırtık kotumu, oversize beyaz gömleğimi, deri ceketimi, çantalarımı çok seviyorum. Büyük bir gardırobum yok…
– Takip ettiğiniz bloglar var mı?
Yurtdışında ‘Song of Style', ‘Atlantic Pasific', ‘Fashion Guitar'. Türkiye'den ‘Luxuryshoppers' beğendiklerim ve takip ettiklerim.