Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Resmini seç kendini tanı
Resmini seç kendini tanı
Ressam Ayşenur Kaya, ‘Yüzleşme’ serisini SÖZCÜ ŞIK’a anlattı
Magazin 24 Kasım 2016 - 02:24

Röportaj: Nil Soysal

Yüzleşme serisinde insan psikolojisine odaklanan Ayşenur Kaya'nın tabloları, korkularımızla yüzleşmemiz için iç dünyamıza ayna tutuyor.

1

Genç ressam Ayşenur Kaya'nın ‘Yüzleşme' adını verdiği serisi adeta psikolojik bir analiz gibi. Serideki her eserin bir hikayesi var ama resimlere her bakan kendi hikayesine odaklanıyor. Adeta iç dünyasına doğru yolculuğa çıkıyor insan bu tablolara bakarken; korkularıyla, zaaflarıyla, zayıflıklarıyla yüzleşiyor. İşin ilginç tarafı ise insan yüzleştikleriyle nasıl baş edeceğini ve kendini yeniden keşfediyor…

Popçu Berksan ‘Azazil' adlı tabloyu satın aldı.

– Sizi ilk olarak maske tasarımlarınızla tanıdık. Resim sanatına geçişiniz nasıl oldu?
Aslında iç mimarım. Öğrencilik yıllarımda çeşitli malzemelerden 350 civarında maske yaptım. Sanat eseri olarak görülüp duvara asılmıyordu bu maskeler. Karnımı doyuramayacağımı anlayınca hocalarımın katkısıyla resim yapmaya yöneldim. Ressam olarak ünlenince maskelere talep arttığı için hâlâ bazen maske yapıyorum.
– Resim tarzınızı nasıl tarif edersiniz?
“Modern resim yapıyorum” diyebilirim. Kendimi tek bir dalda sabitlemiyorum ve seri ağırlıklı çalışıyorum. İlk olarak ‘Yüzleşme' serisi geldi; sonra da ‘Mutlu Krallık'. Hiçbir serim bitmiyor, hepsi devam ediyor. Ben resimlerimde daima mesaj vermek istiyorum. Mesela ‘Mutlu Krallık' serisini gören insanlar mutluluğu, neşeyi ve coşkuyu hissediyorlar. Ruh haliniz ne olursa olsun o seriye bakarken mutlaka gülümsüyorsunuz.

Mihriban Öztürk / Sanat Danışmanı ve Menajer

– Peki, ‘Yüzleşme' adlı serinin mesajı ne?
Kendimizden, içimizden, özümüzden bir şeyler görelim istedim. Bunlar bir bakıma iç dünyamıza ayna tutan resimler. Ruhun aynası gibi yani… Bu serinin ana karakterleri olan iki eser gücü temsil ediyor. Hem bazı şeylerle baş edemediğimiz hem de bu zorlukların üstesinden gelmek için gerekli gücün içimizde olduğu mesajını veriyorum. Sanatseverlere, “Kimsenin yaşamının önünde eğilme” diyorum.Herkes gizli kalmış duygularını keşfediyor ve kendi korkularıyla yüzleşiyor. Kişilik testi gibi…

Aşk Mevsimi

– Bu kişilik testini nasıl yapıyorsunuz?
Testi menajerim ve çocukluk arkadaşım Mihriban Öztürk yapıyor. ‘Yüzleşme', Mihriban'la ortak projemiz. Dostlarımız üzerinde bir deneme yaptık. Bu süreçte, aynı kişilikte olanların tesadüf olmayacak kadar benzer yorumlar yaptığını fark ettik. Yorumlardan anladık ki hem sanatsal hem de psikanaliz içeren bir seri ortaya çıkarmışım. Serinin en tatmin edici tarafı, sanatseverlerin seçtikleri tablolarla -Mihriban'ın yorumları sayesinde- korkularıyla yüzleşen ve resimlerle farklı bağ kuran bir sürü insan tanımış olmam.

‘Yüzleşme'

Affetmeyi öğrenmek için yüzleşmek lazım…

Ayşenur Kaya'nın menajeri ve sanat danışmanı Mihriban Öztürk, ‘Yüzleşme' serisinin farkındalığının yüksek kesime hitap ettiğini belirtiyor: “Bu seri benim de farkındalık dönemime denk geldi. Belki de bu yüzden Ayşenur'un eserlerindeki sırrı daha kolay fark ettim. Biz bu seride; ‘Geçmişinin içini kemirmesine izin verme. Affet gitsin' diyoruz. Bu da yüzleşmekten geçiyor. Kendisiyle yüzleşen, zayıf taraflarını gören ve bilen insanlar daha kolay affediyor, daha kolay yol alabiliyor. İnsanlar resmi kendilerince yorumlarken, o yorumlarını bizimle de paylaşıyorlar. Biz de aslında o resmin neyi temsil ettiğini anlatıyoruz kendilerine ve böylece yorumlarıyla kıyasladığımızda da kendilerini yeniden analiz etme imkanı buluyorlar. Farkında olmadıkları korkuları bile bu analizlerde ortaya çıkıyor ve bu da insanlara iyi geliyor.”