Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
RTÜK, Arka Sokaklar’a 300 bin lira ceza kesti
RTÜK, Arka Sokaklar’a 300 bin lira ceza kesti
Ekranların sevilen dizisine şok ceza
Magazin 11 Haziran 2016 - 12:15

Ali Ekber ERTÜRK/ANKARA

İçeriği itibariyle şiddet öğeleri barındırması doğal olan polisiye diziye fahiş ceza verildi. RTÜK, Kanal D'nin fenomeni “Arka Sokaklar” dizisine, “Şiddet sahneleri var” gerekçesiyle 300 bin lira ceza kesti. Ceza alan sahnelerden biri de, dizinin kahramanının, ameliyatı sırasındaki kan görüntüsü oldu. RTÜK, flulaştırılmasına rağmen bu sahneye de ceza verdi. RTÜK raporunda, dizideki “cezalık” sahne şöyle aktarıldı:

“Komiser Mesut, ameliyat olmaktadır. Yaranın üzerinde bir miktar kan görülmektedir. Kan görüntüsü flulaştırılmıştır. Mesut, narkozla uyuşturulmayı kabul etmediğinden, doktor narkozsuz bir şekilde Mesut'u ameliyat etmektedir. Ameliyat masasında Mesut acı içinde titremekte ve şok geçirmektedir.”

RTÜK'ün, dizideki buzlanmış görüntülere de ceza vermesi de tartışma yarattı. Şiddet ve cinsellik içeren sahnelerin buzlanarak verilmesini isteyen RTÜK, kanallar buna uymasına rağmen,ceza vermeyi sürdürüyor.

Son güncelleme: 12:19 - 11.06.2016