Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
RTÜK evlendirme programlarını masaya yatırdı
RTÜK evlendirme programlarını masaya yatırdı
RTÜK, son günlerin tartışmalı konusu evlilik programlarını masaya yatırdı.
Magazin 17 Şubat 2016 - 23:20

Ali Ekber ERTÜRK/ANKARA

Kurul üyeleri bu amaçla program yapımcılarıyla biraraya geldi. Toplantıda RTÜK üyelerinden büyük bölümü, “Bu tip programlar toplumu yozlaştırıyor. Kötü örnek oluyor” derken, yayıncılar da, “Bazı eksiklikler olabilir ama bu programların faydası da var. Yılda birçok çift bu programlar sayesinde evleniyor ve mutlu bir yuva kuruyorlar” dediler.

“GÖRÜCÜ USULÜNDEN İYİ”

Toplantıda,evlilik programlarındaki “sakıncalı” bulunarak şikayete konu olan bazı bölümler de izlendi. Bu görüntüler arasında, “Ben olmazsam kızım da olur”, “2 bin 500 lira maaş benim mazota yetmez” gibi bazı sözlerin olduğu dialoglar da yeraldı. Bazı RTÜK üyeleri, “Toplumun değişik kesimlerinden şikayetler alıyoruz. Özellikle aile kurumuna ve örf adetlerimize aykırı olduğu yönünde. Dikkat edin” uyarısında bulundular.

Söz alan bir yapımcı, “Bizim programlar sayesindeki evlilikler, görücü usulü evliliklerden daha iyi. Görücü usulünde çiftlerin birbirlerini tanımadıkları için daha ciddi sorunlar yaşanıyor. Bizim programımız sayesinde yılda 121 kişi evlendi, bunlardan sadece 3 çift boşandı” dedi.

RTÜK üyeleri de yapımcılara, “Siz kendi aranızda anlaşın ve bir formül bulmaya çalışın” diyerek gerekirse kendilerinin de bu konuda yasal yetkilerini daha etkin kullanacaklarını aktardılar.