Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Salih Güney Türkiye’nin arkeolojik zenginlikleri hakkında konuştu
Salih Güney Türkiye’nin arkeolojik zenginlikleri hakkında konuştu
Yeşilçam'ın ünlü jönlerinden Salih Güney, Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde tatil yapıyor.
Magazin 30 Eylül 2016 - 09:20

Uzun yıllar Amerika’da yaşayan ünlü oyuncu Salih Güney, Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’nde tatil yapıyor. Dalyan BC Spa Otelin Sahibi Abdülkadir Büyükcengiz’in konuğu olan Güney, kültür turlarına çıkmayı da ihmal etmiyor. Amerika’da yaşadığı dönemlerde Türkiye’ye birçok arkeolojik gezi düzenleyen, ülkeden yurt dışına kaçırılan eserlerin geri kazandırılması için kampanyalar düzenleyen Salih Güney, Myndos Antik Kenti Koruma ve Yaşatma Derneği’ni de kurmuştu.

salih-guney-ic

ARKEOLOJİYİ BİR PUZZLE OLARAK GÖRÜYORUM

İngiliz misafirleri Dr. Philip ve eşi Tülin Hawkins ile birlikte küçük bir kültür turuna çıktıklarını beliren Güney, “Bodrum, Didim, Efes, Aphrodisias, Hierapolis, Kybra üstünden Kaunos’a geldik. Muhteşem bir hazinenin üzerindeyiz. Tabii ki anlayana. Türkiye açık bir müze. Arkeolojiyi neden, nasıl niçin gibi sorular ve tezler üreten insana beyin jimnastiği yaptıran harika bir puzzle olarak görüyorum” dedi. Kaunos Antik Kenti’nin ve Kaya mezarlarının çok özel bir yer olduğunu, Prof. Dr. Cengiz Işık başkanlığında yapılan kazılarda ortaya çıkan eserlerin mutlaka görülmesi gerektiğini ifade eden Güney, “Köyceğiz sınırlarında olmasına rağmen Dalyan’a yakın olması sebebiyle buradayız. Dostumuz Abdülkadir Bey bizi otelinde ağırlama nezaketi gösterdiği için çok teşekkür ederiz” dedi.