Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sessiz kalmayacağız!
Sessiz kalmayacağız!
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 8 Ocak 2016’da yayınladığı skandal fetva da yer aldı.
Magazin 21 Mart 2016 - 23:47

Ocak ayından bu yana kadına karşı işlenen suçlara vurgu yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 8 Ocak 2016'da yayınladığı skandal fetva da yer aldı. “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet karısıyla olan nikahını düşürür mü?” sorusuna soruşturma açılmasını sağlamak yerine cevap veren kurum büyük tepki çekmişti. Platform, bu tür skandal fetvalara karşı tavırlarını daima net bir şekilde ortaya koyacaklarını belirtti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Türkiye'de yaşanan taciz ve tecavüz olaylarına dikkat çekti. Son üç ayda yaşanan ve büyük ses getiren vakaları derledikleri bir rapor çalışma platform, kadınlara karşı işlenen suçlar konusunda sessiz kalmayacaklarını açıkladı.

8 Ocak – Rize İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Rize İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Kızılay Rize Şube Başkanı 56 yaşındaki Mehmet Nuri Gezmiş, küçük yaştaki iki erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklandı.

17 Şubat – Kayseri'de lise öğrencisi Cansel Buse matematik öğretmeni tarafından cinsel saldırıya uğradı. Durumu okul yönetimine de bildiren Cansel, yönetimin olayı örtbas etmeye çalışması üzerine intihar etti.

8 Mart – 15 yaşındaki bir çocuk gelin Mafe Zafur'un  intihar ettiği öğrenildi. Ölen genç kadının cebinden, kocasının ismi ve başlık parası miktarı yazan bir kağıt çıktı. Aynı gün Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı'nın yayımladığı Kadınlar Günü konulu videoda gelin olarak kullanılan küçük bir kız çocuğu görüntüsünün üstüne ‘Gelenektir' yazarak pedofiliyi meşrulaştırdı. Video tepkiler nedeniyle kısa sürede yayından kaldırıldı.