Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sezen Aksu’dan akademisyenler için çağrı: “Daha fazla küçük duruma düşmeyelim”
Sezen Aksu’dan akademisyenler için çağrı: “Daha fazla küçük duruma düşmeyelim”
Sezen Aksu, ‘terör örgütü propagandası’ suçundan tutuklanan akademisyenler için 'serbest bırakılma' çağrısında bulundu.
Magazin 28 Mart 2016 - 10:13

Ünlü sanatçı Sezen Aksu, Güneydoğu illerindeki ‘abluka'nın bir an önce son bulmasını talep eden ve yaşanan hak ihlalleriyle ilgili olarak “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza attığı için tutuklanan akademisyen Esra Mungan, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy'un serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Mungan, kendisini cezaevinde ziyaret eden CHP heyetine şöyle konuşmuştu: “Öğrencilerim yüzüstü kaldı. İlk kez yaşamımda 50 saat kitap okumadım. Kitapsız kalmak benim için psikolojik bir işkenceydi. Cezaevinde ilk olarak Amin Maalouf'un kitaplarını verdiler. ‘Doğunun Limanları'nı okudum. Maalouf'u çok seviyorum. En çok öğrencilerimin derslerini düşünüyorum, dersimi çok özlüyorum.”

Cumhuriyet muhabirinin, tutuklu akademisyenler için sorduğu “‘Öğrencilerim yüzüstü kaldı' diyen Esra Hoca'ların tecridinden nasıl geçeceğiz?” sorusuna Sezen Aksu “Türkiye'yi ileriye götürecek olanlar akademisyenlerdir. Ülkemizi daha fazla küçük düşürmeden akademisyenlerin derhal serbest bırakılması gerekir. Benim fikrim budur” cevabını verdi.

NEDEN TUTUKLANDILAR?

Bildiriye imza atan 1128 akademisyen arasında yer alan Nişantaşı Üniversitesi'nden kovulan Muzaffer Kaya, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Esra Mungan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Kıvanç Ersoy TCK'nın 7/2 maddesinde yer alan ‘terör örgütü propagandası' suçundan tutuklanmıştı.

Son güncelleme: 10:15 - 28.03.2016