Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sibel Kekilli’den Türkiye mektubu
Sibel Kekilli’den Türkiye mektubu
Almanya'da, Başbakan Merkel'e Türk kökenli sanatçıların da aralarında olduğu gruptan mektup var.
Magazin 22 Ocak 2016 - 10:37

Almanya’da, Başbakan Merkel’e Türkiye mektubu gönderen 100 kişi arasında Sibel Kekilli ve Fatih Akın gibi Türk kökenli sanatçılar da yer aldı.

Kekilli ve Akın, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gelecek hafta Cuma günü yapacağı görüşmede hak ihlallerini gündeme getirmeye çağırdı.

GAZETECİLER BASKI ALTINDA

Gönderilen mektupta “Türkiye’nin doğusunda sivil halka uygulanan şiddetin” ikili görüşmede mutlaka ele alınması gerektiğini belirtilirken ve barışa imza atan sanatçı, entelektüel ve gazetecilerin baskı altında oldukları hatırlattıldı.

“TÜRK HÜKÜMETİ ŞİDDETİ KÖRÜKLENDİRİYOR”

Sanatçılar ayrıca mektupta “Türk hükümeti şiddeti, çatışmayı yatıştırmak için hiçbir şey yapmamakta aksine onu körüklemektedir” dedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Berlin’deki Maxim Gorki Tiyatrosu’nun sanat direktörü Shermin Langhoff’un önderliğinde bir grup sanatçı tarafından hazırlanan çağrı metnini şimdiye kadar çok sayıda insan hakları savunucusu, gazeteci ve bilim insanı imzaladı.

Sanatçı ve yazarlar, Merkel’den Türkiye ile istişarelerde demokrasi, hukuk devleti ve çoğulculuk konularını gündeme getirmesini istedi. Çağrı metnini imzalayanlar arasında yönetmen Fatih Akın, oyuncu Sibel Kekilli ve yazar Navid Kermani de yer alıyor.

Son güncelleme: 15:40 - 22.01.2016