Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
TDK cahilliğe destek vermiş
TDK cahilliğe destek vermiş
Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde yer alan ve kadınların regl dönemlerini tanımlamak için kullanılan 'kirli' ifadesi büyük tepki çekti.
Magazin 3 Mayıs 2016 - 13:45

TDK (Türk Dil Kurumu) ‘müsait' kelimesini ‘Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen kadın' kadın tanımlamasından sonra tepki çeken tanımlamalarına bir yenisi daha eklendi. TDK sözlükte “kirli” kelimesinin sözlük anlamında “Aybaşı durumunda bulunan (kadın)” ifadelerini kullandı. Bu ifade pek çok kesim tarafından tepkiyle karşılaşırken fikrini aldığımız isimler de Anadolu’da kullanılan bu ifadenin resmi bir kurumun sayfasına nasıl geldiğini merak ettiğini açıkladı. İşte fikrini aldığımız ünlüler ve yorumları:

reyhan-karaca-ic

Reyhan Karaca

Eskiden halk dilinde,kadınların periyodik günlerine, kendi arasında “kirlenmek”değiminin kullanıldığını biliyordum. Hala bazı kesimlerden bu deyimi duydugum zamanlar oluyor. Kadınların fiziksel ve yaradılış gereği yaşadığı bu özel günleri bu şekilde adlandırmak, hoş bir durum değildir tabi ki.. Umarım en kısa zamanda bu yanlış düzeltilir.

karolin-fisekci-ic

Karolin Fişekçi

“Anadolu’da bir kız çocuğu regl olarak genç kızlığa geçtiği zaman kıza tokat atılırmış eskiden belki bu günümüzde de bu hala var. Düşünün kız çocuğu zaten bir travma geçiriyor, kan görüyor üzerine bir de suçlu gibi tokat yiyor. Bu geleneğin devamı da regl olan kadına kirli deniyor. Bu yeni bir şey değil.

Bence çok yanlış. Sağlıklı bir kadın olmanın, yenilenmenin ve doğurganlığın göstergesi regl sanki pis, utanılacak bir şeymiş gibi adlandırılmış. Bu cahillikten kaynaklanan bir söylem ama maalesef devam ediyor. TDK da bu tanımlamayı destekler gibi “kirli” kelimesi için işgüzarlık yapmış regl de eklemiş. Aslında unutmamız, kullanmamamız gereken gereken bir ifade iken bu tanımı legalize etmiş. Böyle bir söylem var mı? Var. Ama bunu tekrarlamak o yanlışta ısrar etmek demek.”

kalben-ic

Kalben

Ne yazıktır ki yaşamın değerinin olmadığı bir yerde hepimiz kan ter içinde ve kirliyiz. Düşünceler, kalpler, eller kirli.

 

Son güncelleme: 14:04 - 03.05.2016