Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tiyatro benim ilk aşkımdır
Tiyatro benim ilk aşkımdır
Gülümse Yeter dizisinin Hasan Civan’ı Erdal Özyağcılar, Sözcü Pazar’a konuştu...
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 14 Ağustos 2016 - 02:07

Erdal Özyağcılar “19 yıl tiyatroya ara vermemin tek nedeni dizilerdir. Dizileri çok seviyorum. Tiyatronun üç büyük sıkıntısı var: Salon, salon, salon… Tiyatroya yardım etmek isteyenler bol bol salon açsın” dedi.

Üsküdar Salacak'ta, İstanbul'un mazide kalan ahşap evlerinden birinde çekilen Gülümse Yeter dizisinin setini ziyaret ettik o gün. Dizinin Hasan Civan karakteriyle ekrana gelen usta oyuncusu Erdal Özyağcılar ile çekim arasında kendisine ait olan karavanda sohbet ettik.

DARBECİLERE TOKADI HALKIMIZ ATTI

– Ülkede yaşananlarla ilgili neler söylemek istersiniz?
Türkiye çok hızlı ve kötü bir dönem geçirdi. Demokrasiden ve demokrat olmaktan asla vazgeçmeyelim. Demokrat insan demek, ülkesindeki hür iradeye inanan insan demektir. Bu inançta olan insanlara darbe yapamazsınız. İşte bu son darbe girişimine en büyük tokadı Türk halkı attı ve bütün dünyaya da demokrasi dersi verdi. Ben Erdal Özyağcılar olarak bu sütunlardan seslenmek istiyorum: Ne mutlu Türk'üm diyene!

52

ARALIKSIZ ÇALIŞMAYI SEVİYORUM

– 2013'te Sevdaluk, 2016'da Gülümse Yeter. O aradaki üç yıl ne oldu?
Sevdaluk'tan önce Karadağlar'ı çektim. Ben sanat hayatımda ara vermeden, aralıksız çalışmayı seviyorum. Bu arada kızım Zeynep'in kurduğu Tiyatro Martı'nın oyunları ve turneler oldu.
– Sizin efsane diziniz Bizimkiler'di.
Gerçekten de Bizimkiler bir efsane diziydi. En uzun ekranda kalan diziydi. 13 yıl (1989-2002) kesintisiz yayınlandı. Seyirci o diziyi ve karakterlerini hiç unutmadı. Ben de Şükrü'yü oynamıştım.

– Tiyatrodan 19 yıl gibi bir süre ayrı kaldınız…
19 yıl tiyatroya ara vermemin tek nedeni dizilerdir. Dizileri çok seviyorum. Dizi sektörü, çok saygıdeğer ve dünyaya açılmış bir sektör. Dizi sektöründe olmaktan çok mutluyum.
– Tiyatro?..
Tiyatro elbette her zaman yüreğimdedir, o ilk aşkımdır.

GÜLMEK ÇOK ÖNEMLİ

– Dizinin adı Gülümse Yeter… Gülümsemek nelere yeterli olabilir?
Mutluluğun gerçek anahtarı gülümsemedir. Aynadan kendine, yaşarken herkese gülümseyen insan hem mutlu olur, hem de çevresine mutluluk verir. Gülümsemek çok önemlidir.
– O zaman gülmeyenlere en büyük tavsiyeniz ne olabilir?
Gülmeyenlere en önemli tavsiyem, lütfen o zaman bizim diziyi seyretsinler ve gülümsemeye başlasınlar.
– Genç oyuncuları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Genç oyuncular çok istekli, çok arzulu. Bu önemli elbette. Sete duyguları ve sevgileriyle gelen gençler bana göre başarılı olurlar.

51

DUYGULARIMIZ İÇ İÇEDİR

– Türk halkı, komediyi mi dramı mı daha çok seviyor?
Türk halkı, gülümserken ağlamayı, ağlarken gülümsemeyi seviyor. Duyguları, iç içe yaşamak hoşlarına gidiyor. Bunu ben de seviyorum.
– Tiyatro Martı…
Tiyatro Martı'yı kızım Zeynep kurdu. Eşim Güzin Hanım ve ben de bu tiyatrodayız. Tiyatro Martı'nın Hoşgeldin Boyacı ve Uçlar'dan sonra şimdi de Demir adlı oyunu perde açıyor. Yeni sezonda galası olacak, sizi de bekleriz.
– Tiyatro zor durumda mı, ne dersiniz?
Tiyatronun üç sıkıntısı var: Salon, salon, salon… ..
– Kızınız Zeynep'in tiyatroya olan aşkında sizin de payınız var mı?
Benim ya da annesinin değil, Zeynep'in seçimidir tiyatro. Tiyatro aşkı onun yüreğinde olmasaydı hiçbir şey olmazdı. Kızımla gurur duyuyorum, çok başarılı…