Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tiyatroyu özledim, Diziler korkutuyor
Tiyatroyu özledim, Diziler korkutuyor
Cuma günü vizyona giren Kaçma Birader adlı filmde oynuyorlar...
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 6 Mart 2016 - 00:15

 Fotoğraflar: Mert ARISLAN

Nursel Köse :Türkiye'de ilk kez bir komedi filminde oynadım. Bana tiyatro mu yoksa sinema mı? derseniz, ‘Tiyatroyu çok özledim, ilk fırsatta sahneye çıkmak istiyorum'

derim.

Algı Eke: 
“Ayrılsak da Beraberiz dizisini yaptım, 13 bölüm sonra bitti. Doğrusu diziler korkutuyor beni. Hem reyting olayı var hem de 7-24 çalışmak zorundasın” dedi.

Dönem filmi de olur, dizisi de…

– İki yıl önce Algı Eke, “Cahide Sonku'yu oynamayı çok istiyorum” demişti.
Algı Eke: Cahide Sonku karakterini sinemada oynamayı çok istiyorum. Gerçekten de inanılmaz bir hayat, inişli çıkışlı, her şey var içinde. Teklif gelmezse de böyle bir filmi gelecek yıllar içinde kendim çekebilirim.
Nursel Köse: Ortaçağ'ı çok seviyorum. Ancak her dönem olabilir. Çünkü kostümleri seviyorum, dekorları seviyorum.

Filme gelin ve bol bol gülüp, eğlenin…

– Filmi izleyenler sinemadan nasıl bir ruh hali içinde çıkacaklar?
Algı Eke: Ülke olarak çok sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Çoluk, çocuk, herkes ailece filme gelsinler ve gülsünler, eğlensinler.
– Küfür var mı?
Algı Eke: Ufak tefek küfürler var elbette. Ancak hayatın içinde her şey var.
Nursel Köse: İnsan yürekten güldüğü zaman iki kilo pirzola yerine geçermiş… Bu nedenle sinemaya gelsinler hem neşeyle hem de pirzolayla beslensinler (gülüyor).

Galip Derviş'in Hülya'sı, Ayrılsak da Beraberiz'in Berna'sı Algı Eke ile Paramparça'nın Keriman'ı Nursel Köse, cuma günü vizyona giren Kaçma Birader filminde buluştular. Eke ve Köse'yle, yönetmenliğini Murat Kaman'ın yaptığı filmi, rollerini ve gelecek planlarını konuştuk.
– Önce filme nasıl dahil olduğunuzu anlatır mısınız?
Algı Eke: Yönetmen Murat Kaman ile kardeşi Emrah Kaman benim oynamamı çok istediler. Genç sinemacıları çok seviyorum, yanlarında olmak istiyorum. Senaryoyu okuyunca da çok hoşuma gitti ve filme dahil oldum.
– Sizin bir süredir televizyonda çalışmanız olmadı…
Algı Eke: Ben son bir yıldır sinemaya ağırlık verdim. Kaçma Birader dışında Ceylan Özçelik'in yönettiği Kaygı adlı ikinci bir filmim daha oldu. Kaygı, festivalleri dolaşacak, sanırım yaza doğru vizyona girer. Ayrıca tiyatro yapıyorum.

AKİDE ŞEKERİ VE FINDIK KURDU

– Nursel Hanım, filme nasıl dahil olduğunuzu öğrenebilir miyiz?
Nursel Köse: Türkiye'de ilk kez bir komedi filminde oynadım. Komedi güzeldir ama yine de kaygılarım vardı. Çünkü biliyorsunuz çok sayıda komedi filmi yapılıyor. Senaryoyu okuyunca ben de sevdim. Gizli ve açık mizahı var, akıllı bir mizahı var. Tiyatroyu çok özledim.
– Filmdeki rolleriniz…
Algı Eke: Filmde Esma rolündeyim. Yozgatlı bir ailenin büyük kızıyım. Annemi Melek Baykal, babamı Zafer Algöz oynuyor. İki erkek kardeşi var. Esma, bütün gün evlilik programları izleyen, ünlülerin hayatını hep merak eden, İstanbul'a gelince de ünlü görüp çıldıran bir kız. Esma tam bir fındık kurdu. Yeni evli, kocası ona göre Brad Pitt. Ve İstanbul'a İstiklal Caddesi'nin ortasına düşüyorlar.
Nursel Köse: Züleyha, benim bu filmdeki rolümün adı. Akide şekeri gibi bir rol. Gündüz mantıcı, gece türkü barı işletiyor. Yıllar önce Yozgat'tan gelmiş, İstanbul'a uyum sağlamış. Evli ama gençlik aşkına rastlayınca işler karışıyor.
– Keriman'la benzer yanları var mı?
Nursel Köse: Züleyha'nın Keriman'la uzaktan yakından ilgisi yok. Zaten benzememeleri için de çok çaba harcadım. Bazıları “Keriman üzerine yapışacak” dese de, bu filmde öyle olmadığı ortaya çıkıyor. Oyunculuğun tılsımı bu işte. Bir role bürünürsün, sonra bir başka rol gelir, onu üzerine giyince diğeri unutulur, gider. Bu işin kuralı budur.

EKRANDAKi PEK ÇOK DiZi BiRBiRiNi TAKLiT EDiYOR

– Komedi mi dram mı?
Algı Eke: Kara mizah tarzını çok seviyorum.
Nursel Köse: Komedi de dram da olsun, farketmez. Önemli olan senaryo ve canlandıracağım rolüm.

GENÇLER YETENEKLİ

– Var mı yeni projeler?
Algı Eke: Ayrılsak da Beraberiz dizisini yaptım, 13 bölüm sonra bitti. Şu an ara dönem yaşandığı için beklemedeyim. Bir iki ay sonra yeni dönem için çekilecek projler belirlenir. Doğrusu diziler korkutuyor beni. Hem reyting olayı var hem de 7-24 çalışmak zorundasın.
– İzlediğiniz diziler…
Algı Eke: Kara Sevda'yı, Kördüğüm'ü, Paramparça'yı izliyorum. Senaryolar birbirine benziyor. Paramparça tutunca, arkasından gelen pek çok dizi onu taklit etmeye başladı. Senaristlerimiz de çok yorgun, eskisi gibi dikkat etmiyorlar (gülüyor). Dizilerde kadınla erkek bir sevişiyor hemen çocuk oluyor. Gerçek hayatta ise kadınlar hamile kalabilmek için yırtınıyorlar (gülüyor). Ben her dizinin ilk bölümünü mutlaka izlerim.
Nursel Köse: Ben de dizilerin ilk bölümünü izlerim ama 74. bölümü de izleyince hiçbir şeyi kaçırmadığımı görüyorum (gülüyor). Bunları söyledim diye diziler bana tavır koyacak. Gerçek şu ki beğensek de beğenmesek de böyle bir sektör var. Şu an görev yapan teknik ekip, bana göre gelecekte harikalar yaratacaklar. Dinamik, istekli bir genç nesil var. Gelecekteki film ve dizi sektörüne canlılık katacak bir nesil geliyor. İnanıyorum ki önce Hollywood'u sonra Bolywood'u geçeceğiz.

İŞTAHI KABARANLAR

– Çekimlerle ilgili anılarınız var mı?
Algı Eke: Filmin İstiklal Caddesi sahneleri inanılmaz hareketli geçti. Caddeden geçen herkesin artistlik iştahı kabardı ve görüntüye girmek için çabalar gösterdi.
Nursel Köse: Melek Baykal'dan dayak yedim. Rol gereği ikimizin kavga etmesi, çantalarımızla birbirimize vurmamız gerekiyordu. Benim çantam boş ama Melek Hanım çantasını boşaltmayı unutmuş. O çantayı kafama vurunca, geçici olarak hafıza kaybına uğradım (gülüyor).

Son güncelleme: 08:28 - 06.03.2016