Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Vikingler’de ‘Tanrı’ sansürü
Vikingler’de ‘Tanrı’ sansürü
2014 yapımı Vikingler filmini yayınlayan Kanal D, akıl almaz bir sansüre imza attı.
Magazin 15 Mayıs 2016 - 13:25

DENİZ AYHAN/ANKARA
2014 yapımı Vikingler filmini yayınlayan Kanal D, akıl almaz bir sansüre imza attı. 10 Mayıs'ı 11'ine bağlayan gece yarısı ekrana gelen filmde “Tanrı” kelimesine sansür getirildi.

vikingler-

‘Tanrı' kelimesinin kullanıldığı yerlerde karakter susturuldu veya biplendi. Filmde Thor karakteri “Buraya sizin tek Tanrınızın olmayan şeyi almaya geldim, sen Tanrı değilsin, Tanrı bile olsan insan vücuduyla dolaşmak zorundasın, Tanrıya daha yakın olacaksın” gibi cümlelerde Tanrı kelimesi susturuldu.

Televizyon izleyicileri “Kanal D’de Vikingler diye bir film var. “Tanrı” kelimesi sansürleniyor? Sebep ne? Türkçe kullanmak da mı yasak artık? Kanal D`deki Vikingler” filminde tanrı sözü sürekli sansürleniyor! Ülkenin iler tutar yanı kalmadı” diyerek Kanal D'ye tepkilerini gösterdi.

vikingler1
Geçmişte de Milli Eğitim Bakanlığı dokuzuncu sınıf Türkçe kitabındaki şiirde kullanılan ‘Tanrı' kelimesini ‘Allah' şeklinde değiştirmişti. 2013 yılında Melih Cevdet Anday'ın Rahatı Kaçan Ağaç şiirinin ilk kıtasının “Tanrının işine bakın” şeklindeki dördüncü dizesi “Allah’ın işine bakın” şeklinde değiştirilmişti.

 

Son güncelleme: 13:29 - 15.05.2016