Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Wilma Elles’in oynadığı kamu spotuna RTÜK vetosu
Wilma Elles’in oynadığı kamu spotuna RTÜK vetosu
Sağlık Bakanlığı, “kalp masajı” konulu bir spot film hazırlayarak, TV’lerde ücretsiz yayınlanması amacıyla RTÜK’e gönderdi. 47 saniyelik spot filmde ünlü oyuncu Wilma Elles rol aldı.
Magazin 11 Mayıs 2016 - 13:12

Ali Ekber ERTÜRK/ANKARA

Elles filmde, kalp masajı gereken kişiye ilk yardımın nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileri uygulamalı olarak anlatıyor. Ancak RTÜK Üst Kurulu, “Her yere düşenin kalbinin durduğu” şeklinde algıya neden olabileceği gerekçesiyle, spot filmi veto etti. Filmde Wilma Elles, kalp masajı yapıyor ve ardından “Hemen 112'yi arayın” ve “Göğüs Ortasına Güçlü ve Hızlı Basın” yazıları ekrana yansıyor. Filmin sonunda ise “Sadece kalp masajı uygulayarak siz de hayat kurtarabilirsiniz” yazısı beliriyor.

wilma-elles-sli

YA KALP DEĞİLSE…

RTÜK uzmanları film için, ‘'Halk sağlığının geliştirilmesi, hastalık risklerinin azaltılması ve önlenmesi ile teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin daha verimli kullanılabilmesi için uyarıcı, bilgilendirici ve eğitici mahiyette” bularak yayınlanması yönünde görüşüp bildirdi. Ancak Üst Kurul üyeleri, “Yetkin olmayan kişilerin kalp masajı yapmasının önüne geçilmesi ve her yere düşenin kalp krizi geçirmiş olmayabileceğini değerlendirdi. Bu konuda yeniden araştırma yapılmasını talep eden Üst Kurul, bu nedenle spot filmi “şimdilik” yayınlamama kararı aldı.

İŞTE GÖSTERİMİ ASKIYA ALINAN O KAMU SPOTU

 

Son güncelleme: 13:27 - 11.05.2016