Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yaşlandıkça aşk kolay gelmiyor
Yaşlandıkça aşk kolay gelmiyor
Umuda Kelepçe Vurulmaz dizisinin İnci’si Begüm Birgören, Sözcü Pazar’a konuştu:
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 26 Kasım 2016 - 23:59

Begüm Birgören “Yaş ilerledikçe aşk kolay gelmiyor. Masalsı, koşulsuz aşk hâlâ bir yerlerde var bence ve inatla sihirli, mucizeli şeylere inancım tam” dedi…

Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı mezunu olan, ardından film ve drama yüksek lisansı yapan Begüm Birgören'le İnci karakterini oynadığı Umuda Kelepçe Vurulmaz dizisinin setinde buluştuk. Geçen yıl Bir Deniz Hikayesi'nde Zeynep karakteriyle izlediğimiz Birgören'le rolünü, tiyatroyu ve aşkı konuştuk.

26

– Diziyle ilgili neler söylemek istersiniz?
Genç oyuncuların olduğu dinamik bir proje bu. Her birinin kendine ait güçlü hikayeleri var. Yönetmenimizden senaryoya ve kadromuza kadar tüm taşıyışı sütunlarımız son derece sağlam. Bu dönemin en umut verici projelerinden biri gibi görünüyor.
– Gerçekten de umuda kelepçe vurulamaz, değil mi?
Asla umuda kelepçe vurulamaz. İnsanoğlu var oldukça umutları da var olacaktır.

22

SON ZAMANLARDA ÇOK ACILAR YAŞANIYOR

– İnci nasıl bir karakter?
İnci, çok inatçı, doğru bildiğinden, ısrarla ve yıldırıcı bir şekilde vazgeçmeyen, adalet için yaşayan bir kadın. Çocukluğundan gelen büyük travmaları var ve bu dertleri iyileştirme çabasıyla hayatta kalıyor. Adalet arayışı ve diğer gençleri hayata daha güçlü daha hazır hale getirme ideali üzerinden kendi varlığını gerçekleştiriyor diyebilirim.
– Hayatında büyük dramlar var.
Kendi coğrafyamızda şahit olduğumuz trajedilerden, acılardan çok farklı değil İnci'nin hayatı. Çevremizde umut dolu yaşayan pırıl pırıl insanların bile zaman zaman hayatlarının karardığını görebiliyorum. Özellikle son zamanlarda çok acı var, göz gözü görmüyor dramdan. Her gün başka bir adaletsizliğe şahit oluyoruz. Empati yapmamak imkansız. Duygularımız açık yara gibi, hafif bir esinti bile canımızı yakıyor. İnci öğretmen ve hikayemizdeki gençlerin isyanı da bu duygulardan farklı değil.

25

– Gerçek İnci'lerle çekimler öncesinde temasınız oldu mu?
Aralarına girip tanışmak yerine, uzaktan, kendi kendilerine kaldıkları o yalansız anları izliyorum. Biraz korsan bir yolla besliyorum canlandıracağım karakteri ama maskelerin takılı olmadığı o anları başka türlü yakalamam mümkün değil. O hikayeyi hissetmek ve yorumlamak da bana kalıyor finalde. Boyun eğmeyen, korkusuzca mücadele eden aramızdaki İnciler'in sayısı hiç de az değil.
– Anneniz de öğretmen.
Evet, annem de öğretmen ama ondan rolümle ilgili yardım almadım. Onun öğrencileriyle kurduğu yakın ilişkiyi her zaman izledim, gözlemledim zaten.
– İnci ile Begüm'ün benzerliği…
Engelleri inatla aşan biri değilim. Şansıma kendiliğinden gerçekleşiyor pek çok şey. Mücadeleci insanlara gıptayla bakıyorum. Dünyanın acımasızlığı karşısında benim nutkum tutuluyor. Suyun akışını değiştirme idealleri olanlara delice saygılıyım.

24

KENDiNi SEVEN KADIN GÜZELDiR

– Sizin için “İnsanı dinlendiren bir güzelliğe sahip” diyorlar.
Bilemiyorum (gülüyor), utandım şimdi. İnsanı dinlendiren bir güzelliğim olduğu söyleniyorsa, bu beni mutlu eder.
– Bir kadını güzelleştiren nedir?
İnsanın kendisiyle iletişimi özelse ve güzelse, bir şekilde bu gözüne, enerjisine de yansıyor. Kendini seven kadın güzel kadındır. Karakteristik özellikler de güzellik katar ya da güzeli çirkinleştirebilir.
– “Çok iştahlıyım, yeme bağımlısıyım” demişsiniz… Gerçekten öyle mi?
İstediğim forma ulaşana kadar acı çekerek tutmaya çalışıyorum kendimi ama o kıyafeti giyebildiğimi gördüğüm dakikada gözümde canlanır koskoca mazi (gülüyor). Tüm pasta ve tatlı özelinde ne varsa yiyebilirim. İç bayılmasının ne demek olduğunu hiç bilmediğim için doyana kadar yiyebilirim. Durdurabilene aşk olsun.

27

Teslim olma hali

– Aşkı nasıl tanımlarsınız?
Valla sanki, geçmiş hayatlarımdan birinde kalmış gibi uzak bir duygu. Uzun bir seyahat sonrası eve dönmek gibi bir duygu aşk. Mutlak bir mutluluk ve teslim olma hali de diyebiliriz. Ruhun uyanıyor, hayatın anlamı artıyor.
– Aşk kolay değil galiba…
Yaş ilerledikçe aşk kolay gelmiyor. Çevremde aşkı umursamadan sonsuza dek yaşayabilecekmiş gibi halinden memnun insanları görünce, aşk diye bir şey yok ve herkes bunu kabullenmiş gibi geliyor.
– Aşk yok mu?
Masalsı, koşulsuz aşk hâlâ bir yerlerde var bence ve inatla sihirli, mucizeli şeylere inancım tam.

23

TiYATRO ZORLAŞTI

– Gönlünüzce tiyatro yapabiliyor musunuz?
Gönül verme eğilimindeki herkes bir şekilde tiyatro yapıyor. Kurumundan zorla koparılan, adaletsiz ve akıllarda, kalplerde büyük isyanlar yaratan değişiklikler sonucu işini yapamayan sanatçıları bir yana koyarak, daha da zorlaşmasına rağmen tiyatroya gerekli değeri ve emeği verirseniz elbette yapabilirsiniz.

OYUNU ERTELEDİK

– Var mı yeni bir oyun?
Bu sezon çok istiyordum ama prova süreci diziyle çakıştı, erteleme kararı aldık.
– 2013'te Sonbaharı Beklerken oyunuyla ödül aldınız.
Ödüle inanma, ödülsüz de kalma. Birileri tarafından fark edilip, takdir edilmek mutluluk verici…