Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Zaz’ın varisi Türkiye’de
Zaz’ın varisi Türkiye’de
Avrupa'yı, Afrika'yı ve hatta Orta Doğu'da bir çok ülkeyi dolaşan Jain'in müziğini yakından tanıma zamanı.
İmge BALIK
Magazin 27 Şubat 2016 - 10:48

Geçtiğimiz sene  ilki gerçekleşen, %100 Music Presents: Parkfest 15 Mayıs 2016  Pazar günü gerçekleşmek için gün sayıyor.  Yine çok konuşulacak bir line up ile gelen festivalin konuklarından biri de Fransız şarkıcı Jain.

‘Come’ şarkısı ile Türkiye’de de büyük ses getiren ve ilginç videosu ile oldukça sevilen Jain, birçok müzik eleştirmeni tarafından Zaz’ın varisi olarak görülüyor. Avrupa’yı, Afrika’yı ve hatta Orta Doğu’da bir çok ülkeyi dolaşan Jain’in müziğini yakından tanıma zamanı…
imge.balik@sozcu.com.tr

Jain Foto: Bülten

Hayatının bir kısmını dünyayı gezerek geçirmiş,  Avrupa’dan, Afrika ve hatta Orta Doğu ülkelerinde bulunmuş bir müzisyen olarak bu seyahatlar müziğinin oluşmasında nasıl bir rol oynadı? Özellikle de yaratım aşamasında?
Beni mümkün olan her şekilde etkiledi diyebilirim (Gülüyor) Bu seyahatlerde yaşadığım deneyimler sayesinde, kendimi ifade etmenin yolunu bulmaya çalıştım. Birbirinden farklı çeşit çeşit müzik dinledim. Afrika müziklerinde, Arap ezgilerine, hip-hop’dan soul müziğe kadar.  Açık fikirli, eklektik, umut verici her türlü müziğe açtım kulaklarımı. Dubai ve Kongo’da Arabik perküsyon dersleri aldım.

İNTERNET MÜZİĞE İYİ GELDİ
Kültürel farklılıklar ve etkileşimlerden bahsetmişken, Fransa’da müzik yapmanın diğer ülkelerde müzik yapmaktan farkı nedir sence?
Bence Fransa müzik sektöründe son dönemde çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Elektronik müzik oldukça hareketli durumda artık sanatçılar korkusuzca türleri birbirine karıştırarak ve türlerden etkilenerek çok güzel şeyler geliştiriyorlar. Yeni tarzların ortaya çıkmasını sağlıyor bu durum. İnternetin bu kadar yaygınlaşmasının müzik için de oldukça iyi etkileri olduğunu düşünüyorum. İnsanlar dünyanın her köşesindeki müzikleri böylece keşfedip, onlara dokunabiliyor bu sayede. Müzik evrenseldir.

Fransa’nın ‘Toulouse’ bölgesindensin. Müzikal anlamda orda neler oluyor? Bilmemiz, takip etmemiz gereken kimler var?
Toulouse, Fransa’nın güneyinde yeralıyor müzik sektöründe oldukça ilginç eski hikayelere sahip bir bölge. Burdan çıkan bir çok grup var özellikle indie pop ve rock sektöründe başarı kazanan. Kesinlikle Kid Wise grubunu öneririm. Fransa’nın en önemli, efsanevi sanatçılarından biri olan ‘Claude Nougaro’da burda doğmuş.

Ülkemizde de büyük dikkat çeken ‘Come’ isimli şarkının rengarenk, görsel efektleri ile dikkat çeken harika bir video klibi var. Görselliğin senin müziğindeki etkisi, katkısı, önemi nedir?
Paris’te sanat okulunda eğitim aldım. Her zaman müzik ve görsel sanatları mix etmeye bayılıyorum. Harika bir ekibim var, artistlik anlamda benim için çalışan bu ekip sayesinde gelişti her şey. Greg ve Lio adında çok yetenekli iki adamla tanıştım. Video klibimi onlar yönetti. Cool fikirlerle geldiler ve ortaya bu harika video çıktı. Müzik ve görsellik bence birbirinden ayrılmaz ikili.

Jain Foto: Bülten

Albümde kimlerle çalıştın?
‘Maxime Nucci’ prodüktörlüğünde kaydettik albümü. Kayıtlar esnasında bir çok farklı yoldan geçtik. O daha çok blues ve rock ağırlıklı biri. Ben daha çok Afrika ve hip-hop(Gülüyor) Derken ortaya ilginç bir müzikal birliktelik oluştu.

Şarkılarını nasıl yazmayı seviyorsun?
Önce ana melodiyi gitar ile ortaya çıkarıyorum. Son haline getirip ritimleri eklerken bilgisayarla çalışmaya devam ediyorum.

YENİ ŞARKILAR GELİYOR
Sahneyi paylaşmak istediğin, seni etkileyen müzisyenler kimler?
Arcade Fire, Kendrick Lamar, Asap Rocky, Joey badass, Alabama Shakes, Florence + The Machine, MIA, Daft Punk, Gorillaz… Liste uzar gider (Gülüyor)

Fransa’da çok popülersin, sırada ne var?
Fransa’yı turladıktan sonra şimdi yavaş yavaş Avrupa’da sahne almaya başladım. Belçika, İsveç, Lüksemburg Mayıs’ta İstanbul (Gülüyor) Bu arada da gösterilere konsantre olurken, bilgisayarımda da yeni şarkılar için demolar hazırlamaya devam ediyorum.

Son güncelleme: 11:45 - 27.02.2016