Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Beslenme saatleri ve şekli değişince ağız ayrı bakım ister
Beslenme saatleri ve şekli değişince ağız ayrı bakım ister
Oruç tutan kişilerin, özellikle ramazan yaz aylarına denk geldiğinde uzun saatler yemek yemediklerinden ağız sağlığı konusunda da daha özenli davranmaları gerekir.
Ramazan 2016 9 Haziran 2016 - 02:51

Oruç tutan kişilerin, özellikle ramazan yaz aylarına denk geldiğinde uzun saatler yemek yemediklerinden ağız sağlığı konusunda da daha özenli davranmaları gerekir. İftar ve sahur arasındaki süre, beslenme sisteminin değişmesi ve öğün sayısının azalması tüm metabolizmada olduğu gibi ağız açısından da farklılıklar yaratır…

Ramazanda fark yaratan temel unsurlar

Oruç tutulmadığı zaman, gün içinde tüketilen ara öğünler ağız içerisindeki asit oranını değiştirerek dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Ramazan ayında ise ara öğün olmadığından bu denge bozulur. Bu dengenin yeniden sağlanabilmesi için ağız suyla çalkalanabilir. Bu uygulama, yeme-içme azlığına bağlı olarak tükürük salgısının azaldığı durumlarda da kişiye büyük avantaj sağlar. Tükürük salgısı ağız sağlığı bakımından önem taşır çünkü azlığı çürük oluşumuna neden olur. Ramazan ayında özellikle iftarda ve sahurda tatlı tüketiminin fazla olması diş çürüğünün artmasına neden olur. Sahurda dişler fırçalanmadan yatılması, dişlerin üzerinde biriken plaklar nedeniyle çürümeye ve ağız kokusuna neden olur. Su tüketiminin az olması ağzın kurumasına da neden olur. Bazı diş macunlarının içeriğindeki kimyasal maddelerden dolayı da ağızda kuruluk oluşabilir.

41

Eksizsiz bakım 

AĞIZ ve diş sağlığıyla ilgili sorun yaşamamak için ramazan öncesinde ağız ve diş kontrolü için mutlaka diş hekimine gidilmelidir. Eğer çürük ve benzeri önemli  sorunlar varsa bunlar giderilmelidir. Ağız bakımına her zamankinden daha fazla özen gösterilmeli, iftar ve sahurdan sonra dişler fırçalanmalı, diş ipi ve ağız gargaraları kullanılarak ağız bakımı eksiksiz olarak yerine getirilmelidir.