Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“13 ayda 26 ülke, 96 şehir gezip 90 bin kilometre yol yaptık”
“13 ayda 26 ülke, 96 şehir gezip 90 bin kilometre yol yaptık”
Özcan Bostancı ve İsmail Özger dünya turu yapmış 2 gezgin... Dünya turlarını anlattıkları kitapları da okurlarıyla buluştu.
Seyahat 21 Şubat 2016 - 00:00

Mühendis olup çalışmaya başladıktan sonra ilk yıllık izinlerinde sırt çantalarını alıp yollara düşen ve ardından dünya turu fikirlerini hayata geçiren ikilinin dünya turunda neler yaşadığını söyleşimizde okuyabilirsiniz.

– Birlikte yapmış olduğunuz dünya turuna nasıl karar verdiniz?
Aslında dünya turu fikri bir anda ortaya çıkmadı. Üniversite yıllarında pek çok genç gibi biz de trenle Avrupa'da seyahat etmenin hayallerini kurardık. Ancak o zamanlar bu mümkün olmamıştı. Belki cesaretsizlik, belki de maddi kaygılar yüzünden… Çalışmaya başladıktan sonra ilk yıllık iznimizde sırt çantalarımızı alıp yollara düştük ve bu macera bize yepyeni ufuklar açtı. Bu seyahati yine yıllık izinlerimizde yaptığımız Avrupa ve Güney Amerika seyahatleri takip etti. Nitekim dünya turu hayali de bu topraklarda zihinlerimize düştü. Ancak bu kararı almak o kadar da kolay değildi. Daha geziye bile başlamadan Almanya'dan almak istediğimiz Schengen vizesi başvurumuz reddedildi. Bu bizi yıldırmadı, yönümüzü değiştirip Doğu Avrupa üzerinden yolumuza devam ettik.

– Dünya turunuzda hangi ülkelere gittiniz? Rotanızı nasıl belirlediniz?
Rotamızı oluştururken basit bir mantık kullandık aslında. Görmek istediğimiz şehirleri ve yapmak istediğimiz deneyimleri birleştirdik ve genel olarak bu rotayı takip ettik ancak bu rota yolda elbette çok defa değişti. Gezimiz Polonya'dan başladı. Baltıklar üzerinden Rusya'ya oradan da 4 gün süren Transsibirya tren yolculuğu ile Sibirya'ya ve Moğolistan'a ulaştık. Kuzey Çin'den sonra Güney Kore ve Japonya'ya gittik. Buradan Güney Çin'e dönüp Tibet'e vardık. Himalayaları aşıp Nepal ve Hindistan'ı, sonrasında da Güneydoğu Asya'da Tayland, Laos, Kamboçya, Malezya, Singapur ve Endonezya'yı gezdik. Sonrasında rotamızda Güney Amerika'da Arjantin, Şili, Bolivya, Peru, Ekvador, Kolombiya, Venezuela ve Brezilya vardı. Toplam 13 ayda 26 ülke, 96 şehir gezip karadan yaklaşık 90 bin kilometre yol yaptık.

– Seyahatleriniz esnasında hiç “işte buraya yerleşilir ve bir ömür geçirilir” dediğiniz bir yer oldu mu?
Elbette, özellikle Asya ülkelerinin bu anlamda çok çekici olduğunu söylemeliyiz. Bunun yanı sıra Singapur'u da güvenli ve keyifli yaşamıyla bu listeye eklemek lazım.

– Dünya turuna çıkmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?
Bu noktada en önemli tavsiye; kendine inanmak olurdu. Yeter ki kendinize inanın ve yapmak istediğiniz şeye bahane bulmayın.

– Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blogunuzun adresi nedir?
Dünya turu anılarımız www.baskaturlubirsey.com'da yer alıyor. Bunun yanı sıra dünya turu maceramızı tüm detaylarıyla anlatan kitabımız da piyasaya çıktı.

– Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Gezmek size ne ifade ediyor?
Uzun birer eğitim hayatının ardından mühendislik bölümlerinden mezun olduk ve sonrasında pek çok insan gibi özel sektörde çalışmaya başladık. Zaten tanışmamız da bu yıllara dayanıyor. Hayatın monoton akışına kapılmış sürüklenirken bir gün hayalimizin peşinden gitmeye karar verdik. Belki de tek fark bu. İşlerimizden istifa edip dünya turuna çıktık. “Başka Türlü Bir Şey”in hikâyesi de böyle başladı.

 

Son güncelleme: 09:34 - 25.02.2016