Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Adını bir kahramandan alan ülke: Bolivya
Adını bir kahramandan alan ülke: Bolivya
Güney Amerika ülkesi Bolivya, 1825 yılında bağımsızlığını kazanırken bu harekete öncülük eden Simon Bolivar’ın anısına onun adını almış. Ülkenin başkenti La Paz, hükümet merkezi ise Sucre’dir. Cochabamba, Santa Cruz ve Potosi Bolivya’nın diğer önemli kentleri arasında yer alıyor.
Seyahat 24 Eylül 2017 - 02:51

MAHKUMLAR KENDİ HÜCRELERİNi KİRALIYOR

3 bin 660 metre rakımlı La Paz, dünyanın en yüksek başkentidir. 6 bin 768 metrelik rakımıyla Nevado Huascaran ise Bolivya'nın en yüksek noktasıdır.

shutterstock_388425028

Dünyanın en büyük tuz yataklarının bulunduğu ülkenin resmi dili İspanyolca olmasına rağmen halkın yarısından fazlası Aymaraca, Guaraní ve Kayavaya dillerini kullanıyor. Brezilya, Peru, Şili, Arjantin ve Paraguay ile komşu olan ülkenin denize sınırı yoktur. Sayısız kıvrımları, tepelerini örten karları ve 7 bin metreye yaklaşan yükseklikleriyle harika bir güzelliği olan And Dağları, Bolivya'ya ayrı bir hava veriyor.

shutterstock_547602316

Ülkede mahkumların kendi hücrelerini kiraladığı, aileleriyle birlikte yaşayabildiği, turlar düzenlenip turistlerin ziyaret ettiği bir cezaevi bulunuyor.

shutterstock_384918082

NASIL GİDİLİR?

Bolivya'ya vizesiz girebilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, direkt uçuşlar olmadığı için Madrid aktarmalı olarak Peru'ya oradan da Bolivya'ya geçebiliyor. Ayrıca yine aktarmalı olarak önce Brezilya'nın Sao Paulo kentine oradan da karayoluyla Arjantin ve Şili üzerinden Bolivya'ya ulaşabilirsiniz.
shutterstock_262525010

NE YENİR NE İÇİLİR?

Bolivya'da et ürünlerinin ağırlıkta olduğu bir mutfak kültürü vardır. Bu nedenle ana yemekleri kırmızı et, balık veya tavuktan oluşur. Ülkede bol baharatlı et yemeklerin yanı sıra patates de çok tüketiliyor. Mayalanmış mısırdan yapılan “Chicha” ülkenin geleneksel içkisidir.

shutterstock_361437542

NEREDE KALINIR? 

Konaklamak için oteller ve pansiyonlarda yer ayırtabilirsiniz. Ancak bir tur programıyla birlikte geliyorsanız bir sıkıntı olmaz. Aksi takdirde önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

shutterstock_478145191

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.