Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Afrika kıtasının en güney ucu: CAPE TOWN
Afrika kıtasının en güney ucu: CAPE TOWN
Cape Town, Avrupa kültürüyle harmanlanmış bir şehir...
Seyahat 14 Şubat 2016 - 00:00

Avrupa kıtasına en uzak noktada bulunan ve iki okyanusu birleştiren Cape Town, ülkenin yasama görevinin yürütüldüğü yer aynı zamanda.

Güney Afrika'nın en fazla nüfusa sahip ikinci şehri olan Cape Town Portekizli gezgin Bartolomeu Dias tarafından keşfedilmiş ve kıtadaki ilk Avrupa yerleşim bölgesi olmuş. Günümüzde halen İngiliz ve Hollanda kültürlerinin etkisi devam etmekte. Şehirde yaklaşık 300 Türk'ün ve 1 milyon Müslüman'ın yaşadığı biliniyor.
Cape Town eşsiz güzellikteki plajları, bozulmamış doğası ve tarihi turistik mirasıyla dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Hem kültür hem doğa hem de tatil turizmi yapmak isteyenler için ise ideal bir şehir. İlk görüldüğünde bir Avrupa şehrini andıran Cape Town'un haritadaki siluetini ünlü Masa Dağları çevreliyor.

Şehirde kışları ılık, yazları ise sıcak geçen Akdeniz iklimi özellikleri görülüyor. Aralık-ocak-şubat ayları yani yaz mevsiminde sıcaklık ortalamaları 15-27 derece arasında değişirken, kış mevsimine tekabül eden haziran-temmuz-ağustosta sıcaklık 7 ile 20 derece arasında değişiklik gösteriyor. Kış aylarında yağış miktarı artsa da yine de çok yağmur alan bir bölge olduğu söylenemez.
Cape Town'da şehir içi ulaşımda dolmuş, taksi, otobüs, tren gibi birçok araç alternatifi bulunuyor. Bunun haricinde kendi araçlarıyla yolculuk yapmak isteyenler için de araç kiralama şirketleri hizmet veriyor. Kimseye bağlı kalmadan özgürce seyahat etmek isteyenler için uygun fiyatlı araç kiralama hizmeti sağlayan yerler mevcut.
Şehirde çoğu kişi taksi ve dolmuş kullanırken, ucuz ve hızlı olmasından dolayı uzun yolculuklarda daha çok metro trenleri tercih ediliyor. Ayrıca gidilecek yere göre klasik trenlerle de ulaşım imkânı var.

NE ZAMAN GİDİLİR?
Turistler için en çok tercih edilen zamanlar, yağışların az görüldüğü ve güneşin tadının en fazla çıkarıldığı kasım-şubat arasıdır. Fakat kış aylarının da sıcak ve az yağışlı geçmesiyle Cape Town, dört mevsim ziyaret edilebilir.

NASIL GİDİLİR?
İstanbul'dan Cape Town'a 13 saatlik direkt uçuşlar ya da farklı seçeneklerle aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Cape Town Uluslararası Havaalanı, şehir merkezine 22 km mesafede yer alıyor. Şehir merkezine taksiyle gidebilir ya da şehir merkezine giden minibüsleri kullanabilirsiniz.

NEREDE KALINIR?
Kent merkezinde konaklamak için bütçeye ve hizmet kalitesine göre çeşitli otel seçenekleri mevcut. Ayrıca yine merkezden uzakta konumlanmış oteller de var.

Uyarı!
Cape Town'da yankesicilere karşı dikkatli olmak gerekir. Bu yüzden gidecek olanlar dikkat çekici mücevher takmamalı, akşamları da ulaşımda taksileri tercih etmelidir.

GEZİLECEK YERLER
Ümit Burnu: Bartolomeu Dias tarafından keşfedilmiş olan Ümit Burnu; Atlas ve Hint okyanuslarının birleştiği noktada yer alır. Cape Town'ın en güneyindedir ve deniz seviyesinden yaklaşık 245 metre yüksektedir. Burundan dalış yapanlar Hint ve Atlas okyanuslarının ayrılış noktasını net olarak gördüklerini ifade ediyorlar.


Cape Point: Ümit Burnu'nun hemen yanında bulunan bir tepe Cape Point. Tepede bulunan tarihi deniz feneri, eşsiz Cape Town manzarasını izlemek için oluşturulan bir teras görevi görüyor bu yüzden de burası yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş.
Ümit Burnu Milli Parkı: Koruma altına alınmış bu parkta sadece bu bölgeye özgü endemik bitki ve hayvan türleri yaşamakta. Parkın içerisindeki babunlar ise sevimli oldukları kadar yabani de davranabiliyorlar. Bu yüzden parka herhangi bir yiyecek ile girilmemesi konusunda turistler uyarılıyor.

Hout Bay: Kendini ayrı bir cumhuriyet olarak gören insanların ağaç evlerde yaşadığı bir bölge Hout Bay. Dağ ve denizle çevrili bir yamaca kurulmuş olan kasaba, bir masal köyünü andırıyor.
False Bay Adası: Güneşlenen fok balıklarının yaşadığı bir ada.
Simon's Town'da Boulder Plajı: Koloni halinde yaşayan penguenlerin plajı. Plaj, güzelliğinin yanı sıra penguenleri görüp onlarla fotoğraf çekilmek isteyen insanların da uğrak yeri.
Stellenbosch: Şarap bağlarının olduğu, istediğiniz şarabı mahzenlerden satın alabileceğiniz, ayrıca bölgedeki gölet kıyısında piknik yapabileceğiniz bir yer.
Masa Dağı (Table Mountain): Adını zirvesinin dümdüz olmasından alan Masa Dağı'na yürüyerek ya da teleferik ile ulaşım imkânı var. Zirvesine çıkıldığında 360 derecelik nefes kesici bir Cape Town manzarası görülmekte.

Robben Adası: Nelson Mandela gibi önemli isimlerin de politik suçlardan dolayı hapis yattığı bir ada hapishane Robben Adası. Günümüzde müze olarak kullanılan bu hapishane, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. Ayrıca müzede görevli tur rehberlerinin hayatının bir kısmını burada geçirdikten sonra tahliye edilmiş politik mahkumlar olduğu biliniyor.
Kirstenbosch Botanik Bahçeleri: Dünyanın en iyi botanik bahçeleri arasında yer alır. 5000'den fazla bölgeye özgü çiçeğin bulunduğu bu bahçe aynı zamanda Afrika taş oyması heykellere de ev sahipliği yapmakta.
Two Oceans Akvaryum: Devasa akvaryumun içinde köpekbalığından penguene kadar envai çeşit deniz canlısı yaşamakta.
Long Street / Bo-Kaap: Günümüzde Bo-Kaap zamanında ülkelerinden zorla getirilen Hintli ve Malezyalı kölelerin artık özgürce yaşayabildikleri bir yerleşim yeri. Rengârenk evleriyle ve dar yollarıyla Afrika içindeki Avrupa'nın şaşaalı hayatından uzak, apayrı bir bölgedir.


FARKLI DENEYİMLER:

SAFARİ:
Şehirden 1.5 saat kadar uzakta vahşi doğayla iç içe bir deneyim yaşamak mümkün. Ceylanlar, şempanzeler ve penguenleriyle Cape Town, doğal ortamın tadının sonuna kadar çıkarılabileceği bir yer.

KÖPEKBALIKLARIYLA DALIŞ:
Bir kafesin içerisinde gerçekleşen dalış için dalış sertifikasına bile gerek olmuyor. Kafesin içinde suya giren maceracı, köpekbalıklarını çeken bir karışımla köpekbalıklarıyla burun buruna gelerek aksiyon yüklü bir deneyim yaşıyor. Fakat dalış öncesi “Tehlikenin farkındayım, bütün riski göze alıyorum” yazılı bir kâğıt imzalamanız gerekiyor.

MUTFAĞI:
Cape Town genellikle Malezya ve Avrupa mutfak kültürüne sahip. Bunun yanında 4 mevsim yaşanan ziyaretler sebebiyle kentte her zevke hitap eden lezzetleri bulmak mümkün. Kentte Afrika yemekleri yapan restoranlar pek az.

ALIŞVERİŞ:
Hem yerel hem de dünya çapındaki markaların ürünlerini burada bulmak mümkün. Şehirdeki popüler alışveriş mekânları; geniş bir iskelenin üzerine yerleştirilmiş bir alışveriş merkezi olan Victoria&Alfred Alışveriş Merkezi ve Cavendish Meydanı. Bunlar dışında şehirde bitpazarları da var.


GECE HAYATI:
Burada gece hayatı özellikle St. George's Katedrali çevresi ve The Greenmarket Meydanı'nda yoğunlaşan bar ve eğlence kulüplerinde yaşanıyor. Şehirde pek fazla gece kulübü yok, olanlarda ise genellikle caz ve blues tarzı müzikler çalıyor.

Uyarı!
Cape Town'da pazar günleri Waterfront Caddesi üzerindeki iş yerleri hariç çoğu esnaf çalışmıyor. Mağazalar hafta içi 09.00-17.00, cumartesi ise 09.00-13.00 saatleri arasında açık. Turizm sezonunda bu süre biraz daha uzatılabiliyor. Resmi daireler ve bankalar ise hafta içi 09.00-15.30, Cumartesi 08.30-11.00 saatleri arasında hizmet veriyor. (Gezimanya.com)

 

Son güncelleme: 00:20 - 14.02.2016