Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Azerbaycan’a gitmek için 9 neden
Azerbaycan’a gitmek için 9 neden
Sizleri görmekten mutluluk duyacak ve kucaklayacak kardeşlerinizin yaşadığı bir ülkeye gitmek istemez misiniz? Eğer istiyorsanız Azerbaycan sizi bekliyor. Bakü’de havaalanındaki görevliler, “Bu ülke sizin, istediğiniz bankodan giriş yapabilirsiniz” diye sizi uyarıyor. Azerbaycan’da dolaştığınız her sokakta, her caddede, her meydanda “İki Devlet Bir Millet” tanımlamasını duymamanız mümkün değil.
Seyahat 17 Eylül 2017 - 03:00

DİL SORUNU YAŞAMAZSINIZ

Dünya'da Türkiye Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk ülke olan Azerbaycan'ı dolaşırken diğer ülkelerde yaşadığınız dil sorununu burada yaşamazsınız. Kendi dilinizi kullanarak bu güzel ülkeyi karış karış gezmeniz mümkün. Dünyanın en eski petrol ihracatçısı olan Azerbaycan, Hazar petrollerini Batı'ya açan ilk ülkedir. 1918'de kadınlara oy hakkı tanıyan Azerbaycan, böylece ABD ve İsviçre'den önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren ilk Müslüman ülke oldu.

YEMEKLER

Müthiş bir gastronomi zenginliği bulunan Azerbaycan'da gıdanın en doğal ve lezzetli hali ile karşılaşıyorsunuz. Çorbalar, yaprak sarmalar, pilavlar ve etler mutlaka her öğünde isteyeceğiniz yemeklerin başında gelecek.

TARİH

Azerbaycan derin bir tarihe sahip. Bakü mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer. Osmanlı'dan, Araplar'dan, Sovyetler'den pek çok eser sizi karşılıyor. Özenle korunan ve ziyarete sunulan bu eserler sizi başka diyarlara götürecek.

shutterstock_575210140

MÜZELER

Bakü'de her noktada ilginizi çekebilecek bir müzeye rastlıyorsunuz. Aliyev Merkezi, Halı Müzesi, Taghiyev Tarih Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi, Kukla Müzesi, Mugam Merkezi ve onlarcası…

RESSAM ALİ

Bakü'de ‘İçeri Şehir'de gezerken üzerinde kadın portreleri bulunan bir ağaç dikkatinizi çekecek. Bu ağaç, hemen yanında atölyesi bulunan Ressam Ali Shamsi sayesinde ikinci baharını yaşıyor. Azerbaycan'ın önemli ressamlarından olan Ali, önünden her gün geçen mutsuz insanların dikkatini bu ağaca yaptığı kadın portreleri ile çekmeyi başardı. Gelip ağaca dokunan ve önünde fotoğraflar çektiren insanlar sayesinde yıllardır yaprak vermeyen ağaç şimdi ilgi sayesinde canlandı ve gelişmeye başladı.

HAYDAR ALİYEV MERKEZİ

Azerbaycan'ın gurur abidelerinden biri de Haydar Aliyev Merkezi'dir. 2013'te hizmete giren 101 bin metrekarelik kültür merkezi Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kurucusu Haydar Aliyev'in doğumunun 89. yıldönümü ve Haydar Alivey Vakfı'nın faaliyete başlamasının 8. yıldönümü nedeni ile 5 Kasım'da hizmete girdi.

11

MİMARİ

Özellikle Bakü'yü gezerken geniş caddeleri çevreleyen heybetli yapılar dikkatinizi çekecek. Her biri birbirinden estetik olan bu binalarda pek çok ülkeye ait mimari sizleri karşılıyor. Bakü'de kendinizi bir anda Rusya'da, Paris'te veya Viyana'da gezer gibi hissedebilirsiniz.

shutterstock_583323130

GÜVENLİK

Başkent Bakü başta olmak üzere Azerbaycan dünyanın en güvenli ülkelerinden biri. Turistlerin baş belası olan “hırsızlık, kapkaç ve taciz” gibi suçlar Azerbaycan'da ağır suçlar kapsamında. Azerbaycan'da polis kuvvetlerinin hassasiyetiyle de neredeyse hiç anarşi yaşanmıyor.

shutterstock_399277432

ALIŞVERİŞ

Dünyanın en ünlü markaları Bakü caddelerine ayrı bir canlılık katıyor. En ünlü tekstil, kozmetik ve otomotiv markalarına sıkça rastlıyorsunuz. Çevre ülkelerden de alışveriş tutkunlarının sıkça ziyaret ettiği mağazaların toplandığı en önemli merkez ise Bakü Port…

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.