Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Belgrad gezi rehberi
Belgrad gezi rehberi
Momo Kapor’un düşük bütçeli Paris dediği Belgrad; Sırbistan’ın en kalabalık şehri ve başkenti.
Seyahat 31 Ocak 2016 - 03:40

Belgrad, günün her saati yaşayan ve ruhu olan bir yerleşim. İstanbul ve Atina'dan sonraki en eski Avrupa yerleşimi burada kurulmuş ve şehir stratejik konumu itibariyle birçok kez işgal edilmiş; yakılmış yıkılmış ve ardından tekrar kurulmuş. Belgrad; kışları karlı, yazları sıcak, ilkbahar ve sonbaharda ise yağmurlu geçen bir şehir. Aralık ile mart arasındaki dönemde ortalama 3-4 derece arasında olan sıcaklıklar, yazları 26-27 derecelerde seyrediyor. Eğlence ve gece hayatından dolayı en fazla yaz aylarında ziyaretçilerle buluşuyor. Sırbistan ve Türkiye hükümetleri karşılıklı olarak vizeyi kaldırdıkları için şehre gitmeden önce vize almanıza gerek yok. Tabii bu girişler 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla mümkün oluyor.
Konaklamanın diğer Avrupa şehirlerine göre daha uygun olduğu Belgrad'da konaklama seçenekleri olarak da karşınıza birçok fırsat çıkmakta. Ayrıca konaklamak için şehir merkezini tercih etmelisiniz, böylece şehirdeki pek çok gezilecek noktaya yürüyerek ya da kısa toplu taşıma yolculuklarıyla ulaşabilirsiniz.

Kalemegdan Kalesi ve Parkı

Şehrin en turistik bölgesi olan Kale Meydanı, şehir merkezine yakın konumu sayesinde kolayca ulaşabileceğiniz bir yer. Sava ve Tuna nehirlerinin birleşim alanındaki Belgrad Kalesi şehrin en önemli simgelerinden biri olup, kalenin yer aldığı bu meydanda şehrin en büyük parkı olan Kalemegdan Parkı da bulunmaktadır.

Ayrıca park içerisinde askeri müze, sanat merkezi, şehir enstitüsü, hayvanat bahçesi, spor alanı ve restoranlar bulunmakta.

Nikola Tesla Müzesi

Alternatif akımın mucidi Sırp asıllı bir bilim adamı olan Nikola Tesla anısına yapılmış bu küçük ama ilginç müzede Tesla'nın yaptığı deneyleri görme ve icatlarını deneyimleme şansını yakalayabilirsiniz. Sırp kahramanı kabul edilen Tesla'nın yaptıklarını görüp daha iyi anlamak için müzeyi Belgrad Üniversitesi öğrencilerinin sağladığı rehberlik hizmetinden  yararlanarak gezmenizi öneririz.

Aziz Sava Katedrali

Sava Katedrali, dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak bilinmektedir. Şehrin simgelerinden biri olan ve Sırp Ortodokslar için önemli bir yere sahip olan bu kilise, tapınak ihtişamlı mimarisiyle Helsinki Katedrali'ne de benzetiliyor.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Avrupa ve Yugoslavya'da yetişmiş önemli ressamların eserlerinin bulunduğu Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumhuriyet Meydanı'nda yer almaktadır. Bu müzede Picasso, Gustav, Klimt, Van Gogh, Rubens, Kandinsky ve daha pek çok önemli sanatçının eserlerini göreceksiniz.

Skadarlija

Belgrad'da bohem yaşamının bir numaralı adresi, sanatçı ve entelektüellerin yaşadığı cadde olan Cumhuriyet Meydanı'nın biraz aşağısındaki Skadarlija Caddesi; restoranların, kafelerin, tavernaların, sanat galerilerinin olduğu Arnavut kaldırımlı bir yer. Müziklerin, tiyatro gösterilerinin sokağa taştığı bu sevimli caddede, yerel lezzet lokantalarında güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Taş Meydan (Tasmajdan)

Belgrad'da gezilecek yerler arasında görmeniz gereken yerlerden biri olan Taş Meydan; Takovska, Ilije Garaşanina, Beogradska caddeleri ile Kralja Aleksandra Bulvarı arasındadır. Burası savaş zamanlarında askeri depo, sığınak ve tedavi merkezi olarak kullanılmış.

Geleneksel tatlar

Sırp yemekleri Osmanlı mutfağından oldukça fazla etkilenmiş. Kajmak isimli kaymağa benzer krema, farklı meyve aromaları içeren ve shot olarak sunulan Rakija; bizdeki İnegöl köftesine benzeyen Cevapcici; Sırp salatası; Riblja çorba adındaki balık çorbası geleneksel lezzetlerden. Yine “pakera” olarak bilinen pastanelerde, pizzadan böreğe, sandviçten tatlıya birçok hamur işini bulabilirsiniz.

Belgrad Mutfağı

Bizans, Akdeniz, Avusturya, Macar ve Türk mutfaklarıyla benzer ve daha karma bir yapıda olan Sırp Mutfağı, çok kültürlü bir yapıya sahip. Baharatlara özel bir yer verilen bu kültürde “paprika” isimli acı kırmızıbiberleri sofralarda görmek ise çok olası. Şehirde yemek fiyatları gayet uygun olmakla birlikte restoranların çoğu Knez Mihailova, Strahinjica ve Skardarlija caddelerinde bulunmaktadır.

Restoran önerisi

Şehrin en popüler restoranlarından biri olan Lorenzo Kakalamba, geleneksel yemeklerin tadına bakabileceğiniz dikkat çekici bir restoran.

Pastane önerisi

Rağbet gören pastanelerden biri olan Toma, hem bol çeşitli hem de çok uygun ve merkezi bir yerde bulunması dolayısıyla gidip bir şeyler yemeniz gereken bir yer.

Gece hayatı

Avrupa'nın en canlı gece hayatına sahip şehirleri listesinde üst sıralarda yer alan Belgrad'da gecenin geç saatlerinde bile her yaştan insanı sokaklarda görebiliyorsunuz. Özellikle yazları eğlence dozunun hiç düşmediği bu şehirde nehir kıyısında bulunan mekânların birinde akşamınızı geçirebilirsiniz. Buradaki yüzer kulüpler ve barlar çok popüler.