Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu ada bir başka: Kızlar erkekleri kaçırıyor
Bu ada bir başka: Kızlar erkekleri kaçırıyor
Ege’deki yüzlerce adadan biri olsa da özellikleri, gelenekleri, hatta doğası bile farklı... Kuşadası’na çok yakın ve ulaşımı da kolay. Patmos Adası’nın Hristiyanlar için özellikle din turizmi açısından ayrı bir önemi var. İsa Peygamber’in havarilerinden biri olan St. John’un geçmişte bu adada yaşadığına inanılıyor.
Seyahat 17 Eylül 2017 - 03:00

Emin ÖZGÖNÜL

Hıristiyanlar için yedi hac yerinden biri olan Apokalypsis mağarası da Patmos'ta bulunuyor. 34 kilometrekare yüzölçümü ile 3 bin kişinin yaşadığı adanın nüfusu yaz aylarında 20-30 bin kişiye ulaşıyor.

İnce kumlu plajları, geleneksel mimariyi yansıtan beyaz badanalı mavi panjurlu evleri ve daracık sokaklarında yer alan deniz ürünlerinin ön planda olduğu eğlenceli tavernaları ile Patmos, hem huzur, hem deniz tatili, hem de eğlence isteyenler için ideal.
Adanın bizim için de önemi var. Yüksekçe bir tepede inşa edilen ve adayı kuşbakışı gören manastırın içindeki müzede, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman'ın fermanları duvarları süslüyor.

ERKEK İSTEME TÖRENİ

Başkaca Yunan adalarında pek rastlanmayan ve Patmos'a özgü olan bir gelenek ise evlenecek çiftlerle ilgili. Bu adada adeta “Erkek kaçırma töresi” var.

shutterstock_667622713

Erkeği ailesinden istemeye, kız tarafı gidiyor. Kızın annesi, babası, ve ailede ne kadar akraba varsa toplanıyor, yanlarına gelin adayını da alıp, erkek evinin kapısını çalıyor.

shutterstock_698450182

“Allah'ın emri, peygamberin kavli ile” demeseler de, buna benzer bir nakarat ile müstakbel damat, gelin adayının ailesi tarafından kızlarına isteniyor.

shutterstock_708425656

Bu seromonide hediye götüren kız tarafı, naz yapan ise damadın ailesi oluyor.

shutterstock_708611212

SİZ DE RASTLAYABİLİRSİNİZ

Aynı gün düğün töreni de var. Gelinle damat, bindikleri bir tekne ile kiliseye yakın ilk limana yolculuk ediyor. Kilise töreninin ardından da sabaha kadar süren dans ve eğlence. Yeni evli çift ancak sabahın ilk ışıkları ile baş başa kalabiliyor. Patmos'un bozulmamış doğası içinde tatil yapanlar, yaz aylarında bu tür törenlere de rastlayıp ilginç bir deneyim yaşıyor…

patmos5

Nazlanma bitip “Peki” dendiğinde ise bu kez günlerce sürecek “Bekarlığa veda partileri” başlıyor. Damat ve gelin kendi arkadaş gruplarında eğleniyor. Sonra da “Teslim töreni” başlıyor. Önce saç sakal traşı olan, ardından takım elbisesini giyip kravatını takan damat, şarkılar eşliğinde yakın arkadaşları tarafından gelinin beklediği tekneye teslim ediliyor.

patmos

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.