Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Deniz Dağaşan: “Enerjimi; devamlı öğrenmek, bilmek, araştırmak ve görmek istemekle buluyorum”
Deniz Dağaşan: “Enerjimi; devamlı öğrenmek, bilmek, araştırmak ve görmek istemekle buluyorum”
Seyahat 6 Mart 2016 - 01:52

– Türkiye'deki gezginlerin “Deniz Abla”sını biraz tanıyabilir miyiz?
62 yaşına yeni basmış deli bir kadınım, sınırları zorlamayı seviyorum ve gençliğimden beri bu şekildeydi hayatım. İstanbul Bağdat Caddesi'nde büyüdüm, savaştan sonra Kıbrıs'a gittim orada 5 yıl yaşadım, oradan İngiltere 10 seneye yakın ama bunun içinde Almanya da var. Sonra İzmir'e dönüş yaptım, 12 sene sonra yine İngiltere ve bu sefer 7 sene, yine İzmir dönüş, emeklilik ve sırt çantalı seyahatlerin başlangıcı…

– Hemen hemen tüm dünyayı dolaşmışsınız; seyahat serüveniniz nasıl başladı, nasıl devam ediyor?
Seyahat zaten yaşamımda hep vardı. Rahmetli babamın kaptan olması ve babamın kaptan olduğu gemiyle ilkokul 5. sınıfta iken ilk seferime çıkmam belki de beni teşvik etti yollara düşmek için : )

– Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok etkileyenler hangileri?
Şimdiye kadar herhalde Hindistan ve Nepal etkiledi diyebilirim. Nepal'deki insanların güler yüzü, o kadar fakirliğe rağmen karşılıksız yardım etmeleri, Hindistan'da ise kadınların muhteşem renkleri… Hele Varanasi en etkilendiğim yerlerin başında geliyor. Aslında devam etmem gerekir, mesela Meksika da aynı şekilde yardımseverlikleri ve güler yüzleriyle etkileyen ülkelerdendir. Hep dediğim; her ülkenin güzellikleri de var aynı zamanda çirkinlikleri de var. Önemli olan güzel olan kısmını görebilmek, sadece bakmak değil görebilmek önemli.

En çok beğendiğim yer Nikaragua ve Kosta Rika…

– Seyahat rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Seyahat rotam diye bir şeyim yok aslında, mevsimine göre fiyatlara göre rota çizilmiş oluyor. İlk durağıma başladıktan sonra zaten oradaki tavsiyelerle rota çiziliyor.

– Orta Amerika seyahatiniz oldukça uzun sürmüştü. Nereleri ziyaret ettiniz?
Aslında ben Orta Amerika seyahatine Meksika'dan başladım. 1 ay boyunca Meksika'yı, ardından 3 ay da tüm Orta Amerika ülkelerini dolaştım. Kosta Rika'ya kadar arkadaşım Özden ile beraberdik. Sonra ben Panama'ya döndüm. Arkadaşım devam etti ve epey Güney Amerika ülkesini dolaştı. Meksika beni çok etkiledi, muhteşem bir ülke, çok beğendim, insanlarını çok sevdim ve özellikle ölüler günü etkinliklerine göre ayarladığım için orada onu da görmüş olduk. Mezarlıklarında insanlarla kutlamalar yaptık ve çok eğlendik. Orta Amerika çoğunlukla yağmurlu olmasına rağmen favorilerim herhalde Nikaragua ve Kosta Rika'dır.

Dünyanın sonu  Ushuaia'dayım

– Şu an hangi ülkedesiniz?
Şu anda dünyanın sonu olarak da bilinen Ushuaia'dayım. Burası Arjantin'in en güneydeki şehri. Buraya gelirken izlediğim rota ise Ekvador, Peru, Bolivya ve Şili.

– Herkesin hayali olan buzulları izleme şansınız oldu. Nasıl bir his?
Ushuaia'da Martial Buzulu güzeldi. Ama Perito Moreno enfesti. Kırılma anlarını kaydedebilmek paha biçilmezdi.

– Deneyimlerinizi paylaştığınız blog adresiniz nedir?
www.facebook.com/gezgindenizkizi
Seyahat süresinde web sitemi güncellemek biraz gecikmeli olabiliyor. Ancak gezi anılarımı www.gezgindenizkizi.com sitemde de paylaşıyorum.

– Dünya turuna çıkmayı planlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Dünya, bizim evimiz ve bahçemiz; çıkın dolaşın görün, sadece skor için şehirlere gitmeyin oraları yaşayın.

Son güncelleme: 11:16 - 07.03.2016