Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dinlenmek için birebir: Köyceğiz
Dinlenmek için birebir: Köyceğiz
Türkiye'de huzuru bulabileceğiniz nadir yerlerden birisi: Köyceğiz
Gizem ÖZLEN
Seyahat 29 Ocak 2016 - 11:47

Köyceğiz Muğla’nın eşssiz bir ilçesi. Doğal güzellikleri, sakinliği ve insanlarının canayakınlığıyla huzuru bulabileceğiniz bir yer. Bir ucu denize bağlanan Köyceğiz Gölü’nün kenarında, sahil kasabası görünümünde büyüleyici bir yer. Sadece bununla kalmıyor. Sultaniye kaplıcaları, Kaunos Antik Kenti, Yuvarlak Çay, Ağla Yaylası, Ekincik Koyu gibi tarihi ve doğal güzellikleri tadabileceğiniz bir cennet Köyceğiz.

Bu şirin sahil kasabası görünümlü yer kışın fazlasıyla sakin yazın ise başınızı ağrıtmayacak hareketlilikte. Kordona çıktığınız zaman lokmacılar sizi bekliyor. Akşamları takıcıların çarşısına göz atmak ise paha biçilemez. Ve bir de köyceğizin meşhur midyecisi var. Bu şirin yerdeki tek midyeci ve hayatınızda yiyebileceğiniz en güzel midyelerden biri.


Köyceğiz Gölü’nün bittiği yerde sizi başka bir güzellik bekliyor. Dünyaca ünlü İztuzu plajı. Bir tarafı göl bir tarafı deniz olan plajın en büyük özelliği nesli tükenmekte olan Caretta Caretta’lar. Plajın içerisinde yaralı kaplumbağaları korumak için kapılmış bir hastane bile var. Geçtiğimiz yıl bu plaj için ihale açılmış olsa da bölge halkı ve doğa severlerin çalışmalarıyla bu ihale iptal edildi.

Köyceğiz sınırlarında kalan Sultaniye Kaplıcaları şifayı bulabileceğiniz yer. Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi olma özelliği taşıyan bu kaplıcalar, sularında klorür, radon ve kalsiyum sülfat bulundurmaktadır. Kaplıcaların, özellikle kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Kaunos Antik Kenti, bölgedeki en sık ziyaretçi çeken yerlerden biridir ve Dalyan ve Köyceğiz’den tekne ile gidilir. Kaunos ticari açıdan önemli bir liman kentiydi. Zamanla denizin alüvyonlarla dolmasıyla liman özelliğini kaybetti. Akropol 152 metre yükseklikteki tepeye kurulmuştur. Tiyatro Akropol’ün eteğindedir. Tiyatronun batı yönündeki yapı kalıntılarından biri bazilika tipi kiliseye aittir. Diğerleri Roma Hamamı ve Tapınağa aittir. Tarihe kısa bir yolculuk yapmak için birebir.

Ekincik Koyu, Türkiye’nin en güzel koylarından biri ve sakin bir tatil için birebir. Oraya gittiğinizde kamp sakinlerini görebilirsiniz. Yat turizminde de önemli bir noktadır bu koy.

Yuvarlakçay buz gibi suyuyla yazın orada olanlar için bulunmaz bir nimet. Sıcaklamış olsanız bile yine de bu suya gimek için biraz cesaret lazım.