Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyaca ünlü aşıklar
Dünyaca ünlü aşıklar
Seyahat 14 Şubat 2016 - 00:00

Leyla ile Mecnun İran

Hikayeye göre Kays'ın Leyla'ya olan aşkı ve kavuşma isteği onu çöllere düşürmüş Mecnun'a çevirmiş. Mecnun'un gözünde Leyla öyle bir yerdeymiş ki aşkları geçmişten günümüze dillere destan olmuş.

Paris ve Helen Yunanistan

Homer'in anlatımıyla Sparta Kralı Menelaos'un güzeller güzeli karısı Helen ile  cesur Paris'in aşkı Truva Savaşı'na neden olur. Herakles'in okunda zehirle Paris'in ölmesi sonucu bir aşk hikayesi daha aşıklar kavuşamadan biter.

Kleopatra ve Markus Antonius Mısır

“Nil'in Kraliçesi” adıyla tarihin en gizemli kadınlarından biri olan Kleopatra Roma ordularının komutanı Antonius ile yaşadığı aşk komutan Octavius'un saldırısı nedeniyle hüzünle sonuçlanan bir başka aşk hikayesi.

Juan ve Evita Peron Arjantin

Arjantin halkı tarafından “Evita” lakabıyla bilinen Eva Peron ile Peronist lider Juan Peron inanılmaz politik bir güce sahip dönemin en çok sevilen çiftiydi.

Napolyon ve Josephine

FransaFransa tarihinin en ilgi çekici kadınlarından biri olan Josephine, sadece Fransız İmparatoru Napolyon'u değil, onunla birlikte dünya tarihinin önemli bir kısmının kaderini kendine kul köle etmiş.

Grace Kelly Prens Rainier Monaco

Her şey dönemin ünlü yıldızı Grace Kelly'nin ‘Kelepçeli Aşıklar' adlı filmi çekmek için Monaco'ya gitmesiyle başladı. Bu küçük ülkeye Prenses olacağı, aklının ucundan bile geçmemişti. Onun aklının ucundan geçmeyen sonunda başına geldi. 1955’te nikahlandılar.

Tristan ve Isolde İrlanda

Dünya üzerindeki en güzel destanlardan biri olan Altın Saçlı Isolde ve Tristan'ın aşkı, Isolde'nin kocasının aşıkları ayrı ayrı ülkelere sürgüne göndermesiyle son bulmuş.

John Lennon ve Yoko Ono İngiltere

Müzik dünyasının efsanevi ismi John Lennon'un Yoko'nun sanatına olan hayranlığı onun elleriyle kurduğu Beatles'ı bırakmasına sebep oldu.

Pyramus ve Thisbe  Babil

Babil İmparatorluğu'ndaki en yakışıklı erkek olan Pyramus ve en güzel bakire Thisbe'nin evlilikleri komşu çocukları oldukları için yasaklanır. Çiftin aşkları, birinin diğerini öldü sanması
yüzünden ikisinin de peşpeşe intihar etmesiyle sona erer.

Son güncelleme: 00:19 - 14.02.2016