Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyaca ünlü filmlerin çekildiği şehirler
Dünyaca ünlü filmlerin çekildiği şehirler
Öyle filmler var ki tası tarağı toplayıp ilk uçakla çekildikleri yerlere gitme isteği uyandırır. Filmin konu aldığı hikâyelerden çok arka planda akan şehir hayatına takılırsınız. Kendinizi o hayatın içinde hayal edersiniz belki de. Biz de “Bu filmleri bu denli etkili kılan gözlerimizi alamadığımız şehirler midir?” diye sormadan edemedik.
Seyahat 23 Temmuz 2017 - 05:08

Bir Konuşabilse/Lost in Translation, 2003

Sofia Coppola'nın yazıp yönettiği ‘Bir Konuşabilse', Tokyo'ya gitme niyeti olan herkesi harekete geçirecek kadar güçlü bir film. Filmin neredeyse tamamı şehrin en renkli bölgeleri olan Shinjuku ve Shibuya'da çekilmiş. Bill Murray'ın canlandırdığı Bob karakterinin akşamlarını geçirdiği The New York Bar'ın manzarasından gördüğünüz Tokyo bile bir an önce bu şehre gitme isteği uyandırmaya yetiyor.

12

Paris'te Gece Yarısı Midnight in Paris, 2011

Kabul edelim ki film setlerine en çok yakışan şehirlerden biri Paris. Elindeki bu kıymetli malzemenin hakkını veren onlarca filmden biri de Woody Allen imzalı ‘Paris'te Gece Yarısı'. Filmi izleyenler bilir, daha açılış sahnesinde şehre bir kez daha hayran oluyorsunuz.

13

In Bruges, 2008-BRUGGE

Dünyanın en masalsı şehirlerinden biridir Brugge. Prens ve prenseslerin yaşayabileceği bir yer olduğuna ve her şeyin kusursuz ilerlediğine inanabilirsiniz, ta ki ‘In Bruges'ü izleyene kadar. Başrollerini Colin Farrel ve Brendan Gleeson'un paylaştığı bu film, doğasında durağanlık olan şehre bela getiriyor adeta.

14

Chicago, 2002

ABD deyince kiminin aklına ilk New York gelir, kiminin Los Angeles. Fakat parlak ışıkları ve her köşe başında karşılaşabileceğiniz caz konserleriyle Chicago, ABD'nin en karakteristik şehridir. Rob Marshall'ın bol ödüllü filmi Chicago da bir tür sağlamasıdır bunun. Catherine Zeta-Jones, Renée Zellweger ve Richard Gere'in muhteşem oyunculuklarıyla hayat bulan bu müzikal film, izleyenleri soluğu Chicago'da bir caz kulübünde almaya davet ediyor.

sss

Barselona, Barselona

Şehirlerin büyüsüne Woody Allen'la kapılmaya devam ediyoruz. Bu kez de Barselona'ya yolculuk yapıyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde film setlerinin alışık olmadığı bir şehir Barselona. Oysa sanat dolu sokaklarıyla Paris'i aratmayacak bir arka plan sağlıyor.

15

Melekler ve Şeytanlar

Dan Brown'un aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarlanan ‘Melekler ve Şeytanlar'ı izlemek, Roma'ya yapılan küçük çaplı bir gezi gibi; ya da ‘Melekler ve Şeytanlar'ın izini sürmek, filmi baştan sonra tekrar seyretmek gibi. Roma seyahati öncesi bu filmi izlemekte fayda var.

19

Gün Doğmadan/Before Sunrise, 1995

Unutulmaz aşk filmleri listelerinin gediklisi ‘Gün Doğmadan', romantizmin dalga dalga hissedildiği Viyana'da geçiyor ve belki de en büyük gücünü buradan alıyor. Özellikle nehir kenarında çekilen sahneler şehre olan ilginizi perçinleyecek türden. Prater Park'taki dönme dolap sahneleri de perçinlenen ilgiye ivme kazandıracak şüphesiz. Romantik seyahat seçenekleri arayan çiftlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

17

Felekten Bir Gece The Hangover, 2009

Çılgın şehir Las Vegas'ın şanının yürümesinde ufak da olsa payı olan filmlerin başında Todd Phillips imzalı ‘Felekten Bir Gece' geliyor. Şehirde yaşanabileceklere dair ufak bir hatırlatma gibi film. Filmden sonra yapılacak en uygun şey Las Vegas seyahati ayarlamak olacaktır.

20

Milyoner Slumdog Millionaire, 2009

Danny Boyle'nin yönettiği ‘Milyoner', Mumbai şehrine dair iddialı ve can alıcı sahneler vadetmiyor. Filmin Hint kültürüne dair birçok şeyi başarıyla verdiği tartışılmaz. Avrupa ve Amerika kültürü dışında farklı kültürleri yakından görmek isteyenler için ideal bir film ‘Milyoner'.

21

Kazablanka/Casablanca, 1943

Böyle bir listede Michael Curtiz imzalı 1943 yapımı efsane film ‘Kazablanka'yı da anmamak olmaz. Efsane diyorum çünkü sinema tarihinin en eskimeyen filmlerinden biridir ‘Kazablanka'. 7'den 70'e hangimizin aklında değil ki Sam'in piyano çaldığı o sahneler…

23

Kazablanka'yı en iyi anlatmış ve hatta akıllara kazımış bu film, Fas'a yolculuk yapmayı isteyen herkese ön ayak oldu onlarca yıllardır, görülen o ki olmaya da devam edecek.