Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyaca ünlü kanallar
Dünyaca ünlü kanallar
Kanal kelimesi her boyutta su damarı için kullanılabiliyor; okyanusları bağlayan su yollarından şehir içinde kalmış küçük su yollarına kadar birçok akıntıya kanal ismi veriliyor.
Seyahat 15 Ekim 2016 - 01:32

Kanal kelimesi her boyutta su damarı için kullanılabiliyor; okyanusları bağlayan su yollarından şehir içinde kalmış küçük su yollarına kadar birçok akıntıya kanal ismi veriliyor. Kanal deyince akla gelen Venedik şehri doğal olarak diğer tüm şehirlerle karşılaştırılmaya maruz kalıyor. Hatta dünyanın herhangi bir yerinde kanallarıyla ünlü olan bir şehir, o yerin Venedik'i olarak adlandırılıyor. Ancak bu şehirlerde de Venedik'i aratmayacak harika dokulara sahip kanallar var.

  1. Stockholm Kanalları

Kuzeyin Venedik'i ismini almış olan Stockholm, 14 adet ada üzerine kurulmuş bir şehir. Bu kadar çok ada üzerine kurulmuş olduğundan şehrin her yerinde kanallar ve tekneler bulunuyor. Bu kanallarda seyahat etmek mümkün ve bunu yapmanın en iyi yolu kano veya kayık kiralayıp şehrin adalarının arasında pedal çevirmekten geçiyor.

alapuz
  1. Alappuzha

Doğunun Venedik'i lakaplı şehirlerden biri olan ve aynı zamanda “Alleppey” olarak da bilinen Alappuzha, Hindistan sınırları içerisinde yer alan, birçok kanala sahip antik ve harika bir şehir. Ünlü Kerala havzasına Alappuzha'yı bağlayan çok sayıda kanalı gezmek için tekneler kiralayabilirsiniz ve birkaç gün boyunca havzanın her yerini keşfedebilirsiniz.

bankokg
  1. Bangkong Klongları

Tai dilinde kanal anlamına gelen “klong” kelimesi Bangkok'da sıkça kullanılan kelimelerden biri. Tarihi anlamda ulaşım ve ticaret için sıklıkla kullanılmış olan bu klonglar tüm Tayland'a yayılmış vaziyette. Ancak en popüler kanalların bulunduğu Bangkok bu sayede doğunun Venedik'i unvanını kazanan şehirlerden biri olmayı başarmış.

nanmadol
  1. Nan Madol

Nan Madol, Mikronezya'da yer alan Pohnpei Adası'nın doğu kıyısında bulunan insan eliyle yapılmış birkaç küçük adanın birleşiminden meydana gelen ve Pasifik'in Venedik'i unvanını almış bir bölgedir. Adaların inşası muhtemelen 8. yüzyıl civarlarında başlamış fakat Nan Madol'un günümüzde dikkat çeken mimari ögeleri büyük ihtimalle 12. ila 13. yüzyıl civarında eklenmiş.

  1. Suzhou Kanalları

Çin'in Venedik'i olarak adlandırılan Suzhou şehri, Doğu Çin'de, Yangtze Nehri'nin aşağı kısmında yer alıyor. Milattan önce 5. yüzyılda kurulmuş olan şehir, büyüleyici su yolları, detaylı bahçeleri ve tarihi taş köprüleriyle ünlü. İpek ticaretinin ve Grand Canal'a olan yakınlığının da bu ünde payı var tabii. Nitekim Suzhou, dünyadaki en büyük kanal ticaretine sahip şehirlerden biri.

panama
  1. Panama Kanalı

İnsan yapımı olan ve 77 kilometre uzunluğundaki Panama Kanalı, Atlantik ve Pasifik okyanusları arasındaki ticaret ve seyahat rotalarını baştan aşağı değiştirmiş. 1914 yılında tamamlanmış olan kanal, gemilerin Güney Amerika ve Kuzey Amerika arasından geçmesine olanak vermiş ve Güney Amerika'nın ucundan dolaşıp çok daha tehlikeli bir rota izleme gerekliliğini yok etmiş.

hoian
  1. Hoi An

Vietnam sınırları içerisinde, Güney Çin Denizi kıyısında yer alan bu köy eskiden basit bir balıkçı köyüymüş; fakat sonradan turistlerin uğrak yerlerinden biri haline gelmiş. 16. yüzyıldan beri uluslararası bir liman olan Hoi An, uzun süredir önemli ticaret işlerini Da Nang şehrine bırakmış. Şehrin kalbi hala tarihi dokusunu koruyor ve Çin tarzı marketlere ev sahipliği yapıyor. Şehrin içerisindeki dar kanallar sebebiyle de yer yer Vietnam'ın Venedik'i ismiyle anılıyor.

  1. Brugge Kanalları

Brugge şehri, Avrupa'nın en iyi korunmuş Ortaçağ kentlerinden birisi ve aynı zamanda Belçika'nın da en popüler turist durağı. Kanalları sayesinde kuzeyin Venedik'i unvanını almış şehirlerden biri olan Brugge, bu üne Ortaçağ döneminde Reie Nehri'nin ticaret kolaylığı amacıyla kanallara ayrılması ile kavuşmuş.

amsterdam
  1. Amsterdam Kanalları

Bir başka kuzeyin Venedik'i unvanlı şehir olan –belki de bu şehirlerin en ünlüsü olan- Amsterdam, kanallarını inşa etmeye 17. yüzyılda, Hollanda'nın Altın Dönem'i esnasında başlamış. Herengracht, Prinsengracht ve Keizersgracht isimli üç ana kanal, şehrin etrafında bir kemer oluşturuyor ve bu kemer “grachtengordel” olarak biliniyor. Şu anda şehirde 100 kilometreyi aşkın kanal ve 1500'den fazla köprü bulunuyor.

vemedik
  1. Venedik Kanalları

“Su Diyarı” olarak da bilinen Venedik, bu unvana sahip tüm şehirlerin şüphesiz en ünlüsü. Şehrin romantik gondolları ve Büyük Kanal etrafındaki İtalyan mimarisi, bu ünün ve unvanın kazanılmasında önemli rol oynamış. Şehir 150'den fazla kanalla bir arada tutulmuş ve en şaşalı döneminden sonra turist sayısı yerli sayısından fazla olmuş. Şehrin romantik dokusu da ilk günkü gibi korunmuş.