Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Enerjisini renklerden alan kentler
Enerjisini renklerden alan kentler
Parlak renkler şehirlerin görünüşlerini önemli derecede değiştirebilirler.
Seyahat 15 Ekim 2016 - 01:27

Parlak renkler şehirlerin görünüşlerini önemli derecede değiştirebilirler. Edi Rama da 2000 senesinde Arnavutluk'un başkenti Tiran'ın valisi olduğunda bu post-komünist şehrin çehresini değiştirebilmek için bir kampanya başlatmış. Apartman blokları ve binalar yoğun renklerle donatılmış ve başkent pembenin, yeşilin, mavinin ve kırmızının bol bol görüldüğü renkli bir kente dönüşmüş. Biz de buradan yola çıkarak rengarenk yapılarıyla ünlü kentleri derledik.

nyhav

1 – Nyhavn

Danimarka'daki Kopenhag limanına bakan bu sakin mahalle, hem yerli hem de yabancı turistler arasında oldukça popüler. Bölgedeki barlar ve restoranların çokluğu burayı kanal boyunda dinlenmek ya da bardan bara dolaşmak için oldukça ideal bir yer yapıyor. Buraya uğrarsanız Kopenhag'ın hala ayakta olan en eski binası numara 9'u ziyaret etmeyi unutmayın. Yapı 1681 yılında inşa edilmiş.

bokaap

2 – Bo-Kaap

Güney Afrika şehri Cape Town'ın kartpostallık bölgelerinden biri olan Bo-Kaap, şehir merkezinin üzerindeki Signal Hill yamaçlarında yer alıyor. Bo-Kaap genellikle Malay Mahallesi olarak da biliniyor çünkü bölge yerlilerinin çoğu Hindistan, Endonezya, Sri Lanka ve tabii ki Malezya kökenli insanlardan oluşuyor.

zaca

3 – Zacatecas

Gümüş madencilerine barınak sağlama amacıyla 1548 yılında kurulmuş olan Meksika şehri Zacatecas, en şaşalı dönemini 16. ve 17. yüzyıllarda yaşamış. Dar bir vadinin yokuşları üzerine kurulmuş olan şehrin dar sokakları gerçekten görülmeye değer. Şehrin merkezinde bulunan renkli binalar ise 18. yüzyıldan beri kendisini korumayı başarmış.

4 – Kulusuk

Grönland'ın soluk yüzeyini ve görünümünü canlandıran birçok renkli evi var ve bu evlerin bulunduğu yerlerden biri de küçük bir kayalık adanın üzerine kurulmuş olan Kulusuk kasabası. Bu küçük köy doğu Grönland'a geçiş için kapı olma özelliği taşıyor. Maceracı turistler burada devasa buzdağlarının nefes kesici görüntüleriyle güzel bir tatil geçirebilirler.

laboca

5 – La Boca

La Boca, Arjantin şehri Buenos Aires'in işçi bölgelerinden birisini oluşturuyor. Yerlilerinin artistik zevkleri ve gösterişleri, La Boca'nın listedeki yerini oldukça sağlamlaştırıyor. La Boca sakinlerinin bağımsız ruhlarını harika biçimde sergileyen renkli evlerin çoğu liman kıyısında bulunuyor.

pelou

6 – Pelourinho

Salvador şehri, Brezilya'nın Bahia eyaletinin başkenti olma özelliği taşıyor. Genelde Pelourinho ismiyle anılan tarihi şehir merkezi, Portekiz sömürgeciliği dönemi mimarisinin en güzellerinden bazılarına sahip ve bu yapıların çoğu 17. ila 19. yüzyıllar arasından kalma. Renkli binaların yanına tarihi doku da eklenince şehrin atmosferi tabii ki çok daha güzel oluyor.

manarola

7 – Manarola

Cinque Terre'deki kasabaların en eski olanlarından biri olan Manarola, İtalyan Rivierası üzerinde konumlanmış. Harika bir görünümü olan köy, dağ yamacından denize doğru filizleniyor. Akdeniz üzerinde nefes kesici bir manzaraya sahip köyün dolambaçlı sokaklarını tırmanıp açık alanda bulunan kafelerinde espressonuzu yudumlayarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

jodh

8 – Jodhpur

Hindistan'daki çorak Thar Çölü'nün toprakları üzerinde kurulmuş Jodhpur isimli bu renkli kenti de unutmamak gerek. Bu tarihi şehir kalelerle, saraylarla ve tapınaklarla dolu bir durumda ziyaretçilerini bekliyor. Şehrin sokaklarını dolaşırken gün ışığıyla beraber bembeyaz evler kör edici bir etki yaratıyor ama binaların mavimsi tonlarıyla birlikte şehir çölle tam bir zıtlık içinde yaşıyor.

punda

9 – Punda

Curaçao'nun yönetim merkezi olan Willemstad, adanın güney kıyısında yer alıyor. Hollanda sömürge mimarisinin Karayiplere bakan yapıları, şehri kartpostallara malzeme olacak kadar güzel görüntülerle süslüyor. Hollanda Antilleri'nde hükümet yerleşkesi olan Punda ise bölgenin en önemli alışveriş alanını oluşturuyor ve bölgedeki en eski yerleşim olan Punda'nın kuruluşu 1634 yılına dayanıyor.

guana

10 – Guanajuato

Meksika'daki Sierra de Guanajuato Dağları içlerinde yer alan bu güzel sömürge şehri Guanajuato, 1554 yılında kurulmuş ve Meksika'daki en zengin gümüş madenlerinden birinin bitişiğine konumlanmış. 16. yüzyılda madencilik ekonomisindeki patlama ile bölgede birçok harika yapıya sermaye ayrılabilmiş ve şehir birbirinden güzel mimari harikalar ile donatılmış.