Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Evcil hayvanlarla seyahat ederken nelere dikkat edilmeli?
Evcil hayvanlarla seyahat ederken nelere dikkat edilmeli?
Kara veya havayolu ile yapılacak seyahatlerde evcil hayvan sahibi olanlar, kendi bavullarından önce aslında evcil hayvanlarının çantalarını hazırlarlar. Ancak eğer kara veya hava yolunda evcil hayvan ile seyahat etmenin kurallarını tam olarak bilmezseniz, seyahatiniz kötü bir sürprizle başlayabilir.
Seyahat 10 Ağustos 2017 - 11:23

p5HAVAYOLU İLE YAPILACAK SEYAHATLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Eğer seyahatiniz uçak ile gerçekleşecekse mutlaka bilet aldığınız firma ile irtibata geçerek evcil hayvan taşıma kurallarını öğrenmeniz veya internet sitelerinde yazılanları teyit etmeniz gerekiyor. 8 kilograma kadar ağırlığı olan evcil hayvanlar sizin temin edeceğiniz kafes içinde sizinle seyahat edebiliyor, ancak eğer daha ağırsa özel kargo bölümüne alınması gerekiyor. Bu bölümün sıcaklığı ve basıncının uçak ile aynı olması sebebiyle evcil hayvanınız bir zarar görmüyor. Ancak kargo bölümüne alınan evcil hayvanların veteriner kontrolünde uyutulmuş olması isteniyor.

p4
Eğer yurt dışına çıkacaksanız evcil hayvanınızın tüm aşılarının tam olması ve hayvan pasaportu dahil, tüm resmi kağıtlarının ve aşı karnesinin de yanında olması gerekiyor. Doberman veya pitbull gibi tehlikeli evcil hayvanlar uçaklara kabul edilmiyor. Rezervasyonun ise en az 6 saat öncesinde yapılması ve yanınızda evcil hayvan olacağının bilgisinin havayolu firmalarına mutlaka verilmesi gerekiyor. Bunun dışında bazı havayolları 2, bazı havayolları ise 3 kafese kadar ücret ödeyerek yanınızda taşımanıza izin veriyor. Evcil hayvanların yiyeceklerine ise havayolu firmaları karışmıyor ancak gecikme olduğunda gerekli besin temin ediliyor.

p1KARAYOLU İLE YAPILACAK SEYAHATLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Karayolları Taşıma Yönetmeliği 40-6. maddeye göre evcil hayvanların hiçbiri otobüs içinde taşınamıyor. Özel kafesler içinde ve sadece bagajda taşınabiliyor. Ayrıca ne yazık ki otobüs firmaları sadece kafes içinde evcil hayvanı veteriner tarafından uyutulmuş olarak kabul ediyor.

p6Bu da özellikle 8 saatin üzerinde yolculuklarda evcil hayvanlar için tehlike yaratabiliyor. Firmalar evcil hayvana zarar gelmesi durumunda ise hiçbir sorumluluk kabul etmiyor. Bazı firmalar ise hayati tehlikesi olabileceği gerekçesi ile hiçbir şekilde evcil hayvan taşıması kabul etmiyor.

TREN İLE YAPILACAK SEYAHATLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

p2Aslında belki de evcil hayvanlar açısından en güvenli yolculuk tren ile yapılıyor. Eğer evcil hayvanınız kafes içindeyse ve aşıları da tamamsa, kilosu ne olursa olsun yüksek hızlı trenlerde sizinle birlikte seyahat edebiliyor. Ayrıca veteriner kontrolünde uyutulması da istenmiyor.

Kaynak: Tatil Sepeti