Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fethiye doğasıyla kendine âşık eder
Fethiye doğasıyla kendine âşık eder
Muğla’nın İlçesi olan Fethiye’nin eski adı “Meğri”dir. Bu Rumca’da “uzak diyar” anlamına gelir. Bu ad belediye meclisinin 1914 yılında aldığı kararla ilk Türk hava şehidi Teyyareci Fethi Bey’in adına ithafen “Fethiye” olarak değiştirildi. Doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri nedeniyle turizm açısından gelişmiş olan Fethiye, nüfus bakımından Muğla’nın Bodrum’dan sonra ikinci ilçesidir. Bir körfezde yer alan ilçe, eşsiz güzellikte koylara sahip. Fethiye’deki küçük limanda bulunan tekneler bu koylara ve adalara günübirlik turlar düzenliyor.
Seyahat 11 Eylül 2017 - 04:43

Fethiye, gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine eşsiz seçenekler sunuyor. İşte o seçeneklerden bazıları:

ÖLÜDENİZ: Kristal gibi berrak, turkuvaz renkli durgun denizi, beyaz kumsalı ve hiç eksik olmayan güneşiyle dünyanın gözdesi Ölüdeniz'e mutlaka gidin. İlçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta olan Ölüdeniz'de geçecek olan günlerinizi renklendirmek için Babadağ'a çıkıp yamaç paraşütü yapabilir, tekne turlarına katılabilirsiniz.

SAKLIKENT KANYONU: Karaçay üzerindeki kanyona ilçeden kalkan dolmuşlarla rahatça ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 18 kilometre uzunluğundaki kanyonun yüksekliği 200 metredir. Milli park statüsüne alınan Saklıkent Kanyonu'nda trekking ve rafting gibi aktivitelere katılabilirsiniz.

f1

KAYAKÖY: Fethiye'ye 8 kilometre mesafede olan köyde 19. yüzyıla ait tarihi kalıntılar yer alıyor. Burada doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.

KELEBEKLER VADİSİ: Çok sayıda kelebek türüne ev sahipliği yapan vadiye Ölüdeniz'den hareket eden teknelerle gidebilirsiniz.

ÇALIŞ PLAJI: Caretta Caretta'ların yumurtalarını bıraktığı plajdan biridir. Gün batımını buradan izlemek insana ayrı bir haz veriyor. Fethiye'den aracınızla 10 dakikalık mesafede olan Çalış Plajı'na tekneyle de gidebilirsiniz.

KABAK KOYU: Bu eşsiz koya yürüyerek veya arazi araçlarıyla gidilebiliyor. Yeşille turkuazın buluştuğu Kabak Koyu'nda yapacağınız doğa yürüyüşü sırasında yüzlerce kelebek ve kuş türünü barındıran Aladere Şelalesi'ni görme fırsatını elde edebilirsiniz.

f2

ANTİK KENTLER: Yaka Köyü'ndeki Tlos Antik Kenti'ndeki Kronos Tapınağı ile Girmeler Mağarası'nı görmelisiniz. 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan Letoon Antik Kenti'ndeki Leto, Artemis ve Apollon tapınakları ziyaretçilerini bekliyor.

ADALAR: Tekne turlarına katılarak adalarda keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

FETHİYE MÜZESİ: Kent merkezindeki müzede antik yaşama ait eşyalar ve heykeller sergileniyor. Müze haftanın 7 günü ziyarete açık.

f3

NE YENİR NE İÇİLİR?

Fethiye'de restoran seçenekleri çok fazladır. Bu ilçede deniz ürünlerinin tadına doyabilirsiniz. İlçedeki restoranlar menü ve fiyatları tablolayarak dışarıya koyuyor. Bu da seçim yapmanızı kolaylaştırıyor. Burada farklı ülkelerin mutfakları da var. Örneğin Çin restoranları ve İngiliz usulü kahvaltı büyük ilgi görüyor.

NASIL GİDİLİR?

HAVA YOLUYLA: Fethiye'ye uçakla gitmek isterseniz Dalaman Havalimanı'na uçabilirsiniz. Orada karayoluyla yarım saatte Fethiye'ye gidebilirsiniz.

KARA YOLUYLA:
Kendi aracınızla gitmeyecekseniz tüm büyük şehirlerden Fethiye'ye direkt olarak otobüs seferleri var.

DENİZ YOLUYLA:
Göçek Koyu, limanı ve marinasıyla deniz yolculuğunu seçenler ve yatçılar için oldukça geniş imkânlar sunuyor.

BUNLARI YAPMADAN FETHİYE'DEN DÖNMEYİN

– Kelebekler Vadisi'ne gidin
– Ölü Deniz'i görün
– Göcek'te balık yiyin
– İlçede üretilen Üç Telli, Sipsi ve Kabak Kemani alın
– Yaylada kıl çadırda kalın
– Kayaköy'ü görün.