Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gürcü Mutfağı’nın 7 lezzeti
Gürcü Mutfağı’nın 7 lezzeti
Ha­ya­tım­da yurtdı­şı ge­zi­le­rim­de be­ni en çok şa­şır­tan yer­ler­den bi­ri de Gür­cis­tan ol­muş­tur.
Seyahat 31 Ocak 2016 - 03:22

Bunun en büyük nedeni başta Karadeniz olmak üzere önemli mutfaklarımızın öne çıkan lezzetlerinin iz düşümlerini Gürcistan'da bulmuş olmam.

Etnik mutfağı ile biz farkında olmasak da hayatımızda olan ve vizesiz gidebildiğimiz Gürcistan tüm gastronomlar için sayısız keşif ve lezzet ile dolu. Mesela diyelim ki Gürcistan'a gittiniz, bu aşağıda sayacağım yemekleri yemeden/içmeden dönerseniz seyahatiniz kesinlikle eksik sayılacaktır. O yüzden tatmadan dönmemeniz için en başta 7 lezzeti sizin için derledim.

1. Haçapuri

Haçapuri ile Karadeniz pidesi arasındaki akrabalık tesadüf olamaz. Haçapuri ne mi? Diyelim ki Gulliver'siniz ve bu sefer yolculuğunuz devler ülkesine…Önünüzde kocaman bir pide var. Yani kısaca bizim Karadeniz pidesi Haçapuri'nin daha sofistike hali ama Haçapuri Karadeniz pidesinin atası. İçinde Gürcistan'a ait olan Sulguni ve Imerulitan peynir karışımı var. Listenizde birinci sıraya alın lütfen.

2. Hıngal

Biri mantı mı dedi? İşte yine Gulliver devler ülkesindeki gibi karşınızda kocaman mantılar var. Hıngal'ın bir versiyonu Çin mantısı olmuş, bir versiyonu da küçülmüş. Türk mantısı olmuş. Genelde bir porsiyonda 7 tane sunuluyor. Hamurun bohça tarafından bir ısırık alıp önce suyunu içiyorsunuz, sonra da içindeki kıymayı ve hamuru yiyorsunuz.

3. Gürcü Turşuları

Bu turşular ne olmuş, ne olmamış. Ama tam mezeler! Neye mi? Gürcistan'ın en çarpıcı içkisi Cha Cha'ya… Gürcistan yerel pazarlarında açıkta satılıyor ve satıcısını zorlarsanız pet şişede Cha Cha eşliğinde tadım yaptırılıyor.

4. Gürcü Gazozları

Pek bilinmez ama Gürcistan'ın yeşil şişelerdeki bu tarhunlu ve armutlu gazozlarının sahibi aslında Efes firmasıdır. Tarhunlusu benim favorim. Mideyi rahatlatıyor ve çok farklı.

5. Sulguni

Yukarıda bahsettiğimiz Haçapuri'nin en temel malzemelerinden biri. Sulguni peyniri normal ve füme halde tekerlek olarak satılıyor. Fiyatı 10-15 TL arası. Asiditesi yüksek şaraplarla inanılmaz uyumlu giden bir peynir. Tekerlek tekerlek alın.

6. Saperavi

Dünyanın ilk ehil üzümlerinin yetiştirildiği yerdesiniz. Bu da direkt şarap üretimi demek. Gürcistan yeryüzünde şarap üretiminin yapıldığı bilinen ilk merkezlerden biri. Bu yüzden binlerce yıldır aynı gelenek ile üretilen halk şarabı Saperavi mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden. Marketlerde, restoranlarda kısacası her yerde var.  Siz “Saperavi” deyin yeter.

7. Cha Cha

Bir nevi “Brandy” kategorisinde olan Cha Cha kesinlikle çok Ça Ça bir içki! Tekila ve Vermut ile kıyaslayabilirsiniz ama Cha kesinlikle başka bir ruha sahip. Biz bu ruhu semt pazarındaki turşucunun bize pet şişelerde sunduğu Cha Cha'larda yakaladık. Artık darısı sizin başınıza. Yalnız alkol oranı epey yüksek. Dikkat! Çarpar.

 

Son güncelleme: 13:58 - 31.01.2016