Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hindistan’a Gitmek İçin 10 Sebep
Hindistan’a Gitmek İçin 10 Sebep
Hindistan yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük yedinci ülkesi.
Seyahat 6 Kasım 2016 - 06:37

Hindistan yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük yedinci ülkesi. Bu sebeple de coğrafi, iklimsel, kültürel ve dilbilimsel açıdan birçok farklılığa ve çeşitliliğe sahip. Zengin tarihi, antik dönemlerden kalma hikâyeleri, derin kültürel kökleri ile her sene milyonlarca turist çeken Hindistan'ı ziyaret etmeniz için işte birkaç güzel sebep.

20

1 – Hint Misafirperverliği

Sanskritçe’de “Atithi Devo Bhava” diye anılan bir deyişe göre, Hint kültüründe misafir, ev sahibinin tanrısıymış. Bu da Hindistan'ı ziyaret eden insanların neden tekrar tekrar oraya gitmek istediğini yeterince açıklayan bir deyiş. Hindistan'da insanlar misafirlerini evlerinde ağırlamaktan büyük gurur duyuyorlar ve onları memnun etmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Burada hiçbir ziyaretçi yerlilerin misafirperverliğini tatmadan evine dönemiyor.

26

2 – Hint Maneviyatı

Hindistan'da din ve maneviyat, günlük hayatla aşırı derecede iç içe. Hindistan'da insanlar tüm varlıklara, hayvanlara, ağaçlara, kayalara ve suya saygı duyuyor ve onlara göre bir insanın yaşamının pozitif ve sağlıklı olmasının yolu bundan geçiyor. Onlara göre tanrı insanları bir amaç için yeryüzüne yolladı ve o amaç da sevecen, kibar ve anlayışlı olmak.

25

3 – Tarih ve Mimari

Hindistan dünyanın en eski medeniyetlerinden biri sayılmaktadır. Antik krallıkların ve hanlıkların hepsinin kendine özgü, ilginç hikâyeleri vardır. Hindistan'ın da böyle bir geçmişi olduğundan ülkenin her tarafında kaleler, saraylar, camiler, tapınaklar, anıtlar ve antik kalıntılar bulunuyor. Öyle ki ülkede 32 adet UNESCO Dünya Mirası alanı yer alıyor.

24

4 – Tac Mahal

Aşkın sembolü olarak bilinen Tac Mahal, Yamuna Nehri kıyısında yer alıyor. Bu yapının güzelliğini kelimelerle anlatmak çok zor. Şah Cihan tarafından karısı için yaptırılan Tac Mahal, ilk görüşte tüm ziyaretçilerini büyülüyor. Burası kesinlikle her seyyahın gidilecek yerler listesinde yer almalı.

23

5 – Yemekler

Aslında sadece yemekleri bile Hindistan'ı ziyaret etmeniz için yeterli bir sebep sayılabilir. Hindistan, mutfak kültürünü çok ciddiye alan bir ülke ve diğer her konuda olduğu gibi bu alanda da çok çeşitli ürünlere sahip. Örneğin kuzey bölgelerinde genelde bol yağlı ve baharatlı yemekler ünlü iken; güney bölgelerinde Güneydoğu Asya kimliğine benzer pirinç ve deniz ürünleri temalı yemekler bulmak mümkün.

22

6 – Gönüllü Hizmet

Gönüllülük seyahatleri alanında Hindistan en popüler duraklardan biri. Bu konuda size yardımcı olabilecek organizasyonlar da bolca bulunmakta. Kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarında çalışarak siz de sokaklarda yaşayan çocukların hayatında muazzam değişiklikler yaratıp onlar için birer ışık olabilirsiniz.

21

7 – Alışveriş

Çoğu insan alışveriş yapmayı sever. Hindistan da devasa pazar alanlarıyla ünlü ve birçok turist sırf bu alışveriş deneyimini yaşamak için her sene ülkeye seyahat ediyor. El işi ürünleri ile ünlü olan Hindistan'ın her bölgesinin kendine özgü ürünleri nesilden nesle aktarılarak bugüne kadar gelmiş. Pazarlık da Hindistan'da alışveriş sırasındaki eğlenceli bölümlerden biri.

28

8 – Hint Kültürü

Hindistan, Hinduizm, Budizm, Sihizm ve Caynizm gibi birçok büyük dinin doğum noktası ve çok geniş olmasının yanında çok kültürlü yapısıyla da ünlü. Birçok turist Hindistan'ı sırf bu kültürleri ve gelenekleri tecrübe etmek için geziyor ve bu eşsiz tecrübelerden genelde pişman olunmuyor. Holi veya Diwali gibi festivaller renkleri ve müzikleri ile Hint kültürünün en önemli festivallerinden bazıları.

19

9 – Macera

Hindistan'ın neresine giderseniz gidin, sağlam bir macera hissi sizi her zaman takip ediyor. Güneyin Goa sahillerinde olsanız da, tepesi karlarla kaplı dağlarda Kuzey Hindistan'ın tadını çıkarsanız da, Bengal kaplanlarını ve Hint fillerini gözetlemek için vahşi doğada dolaşıyor olsanız da, hatta Delhi'nin karışık sokaklarında sadece yürüyor olsanız bile Hindistan yolculuğu tam anlamıyla bir macera!

27

10 – Dünyanın En Kutsal Nehri

Kuzey Himalayalar'dan Bengal Körfezi'ne kadar 2500 kilometre boyunca akan Ganj Nehri Hindistan'da yaşayan bir milyardan fazla insan için çok daha fazlasını ifade ediyor. Bu nehir adeta Hindistan'ın hayat damarı denilebilir. Sadece balıkçılık, sanayi ve tarım için değil; manevi açıdan da duaları tanrılara taşıdığına inanılan nehrin önemi halk için çok fazla.