Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İlsu Dirgin: Gezmek çok güzel siz de gelsenize
İlsu Dirgin: Gezmek çok güzel siz de gelsenize
Seyahat etmek; “kendi bildiğinin tek doğru olduğuna inanma hastalığı”nın bilinen en etkili panzehiri.
Seyahat 31 Ocak 2016 - 02:44

– Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
İstanbulluyum. Üniversite öğrencisi olduğum yıllardan beri geziyorum. Yine o zamanlardan beri dalış yapıyorum. Sadece dalış yapmak için dünyanın dört bir tarafına gittim, köpek balığı dalışları özel ilgi alanım. Açıkhava sporlarına, fotoğrafa ve çağdaş sanata meraklıyım. 16 yıl boyunca uluslararası firmalarda, hepimizin iyi bildiği markalar için üst düzey yönetici olarak çalıştım. 2013'te dokuz-altı ofis çalışanı olmaktan vazgeçip açık havaya çıktım. Artık tek başına yollardayım.

– Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Seyahat etmek; “kendi bildiğinin tek doğru olduğuna inanma hastalığı”nın bilinen en etkili panzehiri. O yüzden, “gezmek çok güzel, siz de gelsenize…”

– Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi seyahat edersiniz?
Bazen tek başıma, bazen sevdiklerimle… Seyahat paylaştıkça güzelleşiyor, çoğalıyor. O yüzden benimle aynı heyecanı duyan, sevdiğim insanlarla birlikte yollarda olmaktan hoşlanıyorum. Ama bazen insan yalnız olmak istiyor. Öyle zamanlarda kimseyi beklemeden, aramadan alıp başımı gidiyorum. Tek başına yolda olmanın verdiği tatmin de müthiş.

İlk defa gördüğüm her yere aşığım…

– Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Dünya haritasını karşıma alıp bakıyorum. Hiçbir zaman bitmeyen, yeni yerler eklenerek uzayan “gidilecek yerler” listem var.

– Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Ben ilk defa gördüğü her yere karşı büyük bir heyecan duyan, hemen oraya aşık olan bir insanım. Bende en çok iz bırakan yerler doğası nedeniyle Yeni Zelanda, Güney Afrika, Kosta Rika; derin tarihi nedeniyle Japonya…

Uzayda gezmek isterdim

– Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir?
Duruma göre 5 yıldızlı otelde de, çadırda da, teknede de kalırım. Ama çoğunlukla hostel ya da pansiyonlarda konaklıyorum.

– Eğer imkânınız olsa 1 sene izin ve limitsiz maddi olanak verseler, nerelere giderdiniz?
Gezmek için bizi sınırlayan unsurların para ve zaman olduğunu düşünmüyorum. Bunlar elbette lazım ama yeter şart değil. Asıl sahip olunması gereken, merak ve cesaret! Yeterince param olsa uzayda gezmek isterdim.

– Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Nereden başlarlarsa başlasınlar. Hiçbir şeye de dikkat etmesinler. Tavsiyem; ertelemeyin. Hemen şimdi yola çıkın.

Yemek için özel bir yer aramıyorum

– Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blogunuzun adresi nedir?
10 senedir blogum www.aylakilsu.com'da yazıyorum. 2006'da açtığım bu blog 2010 ve 2013'te ödül aldı. Facebook, Instagram ve Twitter'da beni “aylakilsu” adıyla bulabilirsiniz.

– Ülkelerin yeme-içme alışkanlıkları çok farklı olabiliyor. Siz gezilerinizde yemek yemek için nasıl yerler tercih ediyorsunuz?
Benim yiyip içmeyeceğim, en azından bir kere tadına bakmayacağım hiçbir şey yoktur. Yemek için özel bir yer aramıyorum. Ayrıca hijyen düşkünü biri de değilim. Sadece açık su içmem. Gittiğim yere özgü tatları mutlaka denerim. Gittiği yerde alışkın olduğu tatları arayanları da hiç anlamam. Zaten yeni şeyler öğrenmek için yola düşmüyor muyuz biz?

Son güncelleme: 02:45 - 31.01.2016