Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Jet-lag tarih oluyor
Jet-lag tarih oluyor
Amerikalı uzmanlar, jetlag sorununu ortadan kaldıran "flaş terapisi"ni geliştirdiler.
Seyahat 10 Şubat 2016 - 19:10

Yaşları 19-36 arasında olan 39 kişi ile yapılan deneylerle Jet-lag sorununu çözecek bir terapi geliştirdi. ABD’deki ABD'deki Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi'nde, konu ile ilgili araştırma yapan bilim insanlarının bulduğu flaş terapi, Jet-lag sorununu ortan kaldıracak.

Deney kapsamındaki 39 kişinin, iki hafta boyunca sabit bir saatte uyuyup, sabit bir saatte uyanmaları sağlandı. Bu süreçten sonra deneklerin gözlerine her 10 saniyede bir, iki milisaniye süre boyunca parlak bir ışık tutuldu. Bu uygulama sonunda deneklerin, uykuya dalma ihtiyacı hissettikleri saati, 2 saat kadar ileri alabildiği gözlemlendi.

JET LAG’IN OLUMSUZ ETKİLERİ YOK EDİLİYOR

Flaş Terapisi olarak adlandırılan bu tedavi sayesinde, Jet-lag sendromunun yarattığı yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar ortadan kalkacak. Böylece farklı saat dilimindeki bir ülkeye seyahat eden kişiler kısa sürede yeni saat dilimine alışabilecek.