Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Karadeniz’de son durak: BAYBURT
Karadeniz’de son durak: BAYBURT
Seyahat 7 Şubat 2016 - 00:00

Doğu Anadolu'nun girişinde Karadeniz'in son durağı Bayburt, Marco Polo ve Evliya Çelebi'nin de Doğu'ya seyahatlerinde kullandığı tarihi İpek Yolu üzerindedir. Çoruh Nehri'nin kıyısında kurulmuş, tarihi MÖ 3000'lere kadar uzanır. Bir gümüş diyarıdır. Görsel yönü kuvvetli bu kent, birçok uygarlığı da bünyesinde barındırmış. 2500 yıllık Türk şehri olan Bayburt, Anadolu'da ilk yerleştiğimiz yerlerdendir. 1927'ye kadar Erzurum'a bağlı olan Bayburt, bu tarihte Gümüşhane'ye bağlanmış ve 1989'da il olmuştur.


Bir adı da ‘Çinimaçin Kalesi'

Şehrin kuzeyinde yer alan kalenin kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber, Çinimaçin Kalesi de denilmektedir. Kaleye bu ismin verilmesine sebep olan çini süslemelerdir. Ancak bugün bu çinilerden eser kalmamıştır. Bayburt Kalesi'nin, Dede Korkut hikâyelerinden “Kam Büre Oğlu Bamsı Beyrek Boyunu Beyan Eder” adını taşıyan hikâyede Beyrek (Bey Böyrek veya Bamsı Böyrek)'in fethedip ün kazanmak için yola çıktığı kale olduğu rivayet edilir.


Cağ kebabı ve Galacoş'un tadına bakın

Cağ kebabı biraz da Tortum'un buraya yakın olmasından dolayı özelliğini hiç kaybetmeden şahane bir şekilde sunuluyor. Ayrıca mercimek ağırlıklı olarak yapılan galacoş ile lor peynirinin içine yumurta ve bulgur karıştırılarak pancar yaprağına sarılmak suretiyle yapılan lor dolması denenebilir. Tel helvası yemeyi de unutmayın.


Yakutiye Camii'ni yeniden yaptılar

Cumhuriyet Caddesi üzerinde eski Yakutiye Medresesi'nin bulunduğu yerde, aynı adla anılan cami, Bayburt halkı tarafından tamamen kesme taşlardan enfes bir taş işçiliği kullanılarak 1915'te yeniden yaptırılmış. Yeni Cami olarak da bilinir. Hamur işlerinin yoğun olarak yendiği, tabiatının sağladığı olanaklarla leziz etlerinin olduğu şüphesiz olan kentte, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden ziyade etli yemekler ağır basıyor.

 

Son güncelleme: 09:38 - 07.02.2016