Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Karadeniz’in zümrüt yeşili yaylalarıyla ünlü kenti: Rize
Karadeniz’in zümrüt yeşili yaylalarıyla ünlü kenti: Rize
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Rize, Türkiye’nin en çok yağış alan ilidir. Trabzon, Artvin, Bayburt ve Erzurum’la komşu olan kentin en önemli ürünü çaydır.
Seyahat 24 Eylül 2017 - 02:51

Bu ilimizin ilçeleri Ardeşen, Çamlıheşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere ve Pazar'dır. Rize limanı konumu itibarıyla karayolu hatlarına bağlı olup Trabzon, Hopa, Rusya limanları ve İkizdere-Erzurum üzerinden İran bağlantısıyla Doğu Karadeniz Bölgesi'nin gelişmeye en müsait limanıdır. Dik yamaçlı vadileriyle Karadeniz Bölgesi'nin karakteristik özelliklerine sahip olan Rize; gölleri, zümrüt yeşili yaylaları, dağları, tarihi kemer köprüleri, kaleleri ve coşkun akan dereleriyle bir turizm beldesidir. Rize'yi ziyaret edecek olanlara özetle şunu söyleyebiliriz: Ayder'de kaplıcaya gitmeden, kaleleri görmeden, Anzer balını tatmadan, yaylalara çıkmadan geri dönmeyin.

NEREYE GİDİLİR?

AYDER YAYLASI: Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi'ne 20 kilometre uzaklıkta olan Ayder Yaylası'na sadece Türkiye'den değil dünyanın her yerinden ziyaretçiler geliyor. Yaylaya Fırtına Deresi'ni izleyerek ulaşabilirsiniz. Sırtını Kaçkar Dağları'na dayamış olan yayla, çam örtülü yamaçları ve doğanın tüm güzellikleriyle cennet görünümündedir.

shutterstock_466567841

ANZER YAYLASI: Rize'ye 85 kilometre uzaklıktaki balıyla ünlü bu yaylanın diğer bir adı da Ballıköy'dür. Kırklar Dağı'nın eteklerinde yer alan Anzer Yaylası geleceğin önemli turizm merkezlerinden biri olma yolundadır.
İKİZDERE YAYLALARI: Rize'nin İkizdere İlçesi, Çamlık Deresi ile Cimil Deresi'nin birleştiği yerde kurulmuştur. Dağlar zengin ormanlarla kaplıdır.
ELEVİT YAYLASI: Çamlıhemşin'den arabayla 1.5-2 saatte bu yaylaya ulaşabilirsiniz. 1980'li yıllarda yaşanan yangından sonra büyük bir yapılaşma sürecine giren yayla muhtarlığı olması nedeniyle köydür. Halk arasında “Elevit Yaylası” olarak bilinir.
ÇAMLIHEMŞİN YAYLASI: Deniz seviyesinden 300 metre yüksekte olan bu yayla adından da anlaşılacağı gibi Çamlıhemşin İlçesi sınırları içinde yer almaktadır. İlçe merkezinden geçen Fırtına Deresi'nden dolayı Fırtına Vadisi olarak anılır.

shutterstock_385374463

ATATÜRK EVİ MÜZESİ: Ulu Önder Atatürk 17 Eylül 1924 tarihinde Rize'yi ziyaretinde Mehmet Mataracı Konağı'nda (Atatürk Evi Müzesi) misafir edilmiş ve ikinci katta kalmıştır. 19. yüzyıl sonları sivil mimarisinin özelliklerini taşıyan yapı üç katlıdır. Zemin katta kitabeler ve mezar taşları, birinci katta ahşap oymalı mimari parçalar, dokuma araç gereçleri, etnografik eserler ikinci katta ise Atatürk'e ait bazı eşyalar, giysiler ile Kurtuluş Savaşı ve Atatürk'e ait fotoğraflar bulunmaktadır.

shutterstock_560469463

AĞARAN ŞELALESİ: Rize'ye 30 kilometre uzaklıktadır. Çayeli İlçesi'nin içinden akan Şairler Deresi üzerinde yer alan şelale gerçek bir doğa harikasıdır.
ESKİ RİZE EVLERİ: Şehir merkezindeki çok az sayıda eski ev koruma altındadır. Genellikle 2 veya 3 katlı olan bu evler yığma taş ve dolma göz tekniğinde yapılmış duvarlar, dört yana eğimli kiremitle kaplı çatılara sahiptir.

shutterstock_492209278

NASIL GİDİLİR?

Rize'ye ülkemizin hemen hemen her şehrinden karayolu bağlantısı vardır. Direkt otobüs seferleriyle veya özel aracınızla Rize'ye ulaşabilirsiniz. Havayoluyla gitmek isteyenler Trabzon Havalimanı'na gittikten sonra oradan karayoluyla Rize'ye ulaşabilirsiniz.

shutterstock_661158787

NE YENİR?

Bölgedeki hemen hemen tüm yemek çeşitlerinde lahana ve hamsi yer alır. Rize mutfağının başlıca lezzetlerini şöyle sıralayabiliriz: Ayran doğraması, çılbır, çırıhta, çirmulis, fasulye tavalisi, hamsili pilav, hamsili ekmek, hamsi kuşu, hamsi tavalisi, herse, hoşme, kabak felisi, kabak sütlisi, lahana çorbası, minci, muhlama, ormanlı hamsi, paluze, papara pasmanika, pekmezli kabak , lahana sarması.

shutterstock_490695784
Son güncelleme: 10:28 - 25.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.