Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kızıl geyik yetiştirme bölgeleri artıyor
Kızıl geyik yetiştirme bölgeleri artıyor
Yeryüzü üzerinde yaşayan en büyük geyik türlerinden ve Türkiye'nin en büyük kara memelisinden biri olan kızıl geyiklerin (cervus elaphus) Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından üreme merkezlerinde sayıları artırıldı.
Seyahat 12 Eylül 2017 - 15:21

Uludağ Üniversitesi ve DKMP Genel Müdürlüğü arasında 2004 yılında imzalanan protokole dayanarak, üniversite yerleşkesi içerisinde oluşturulan merkezde 3 erkek ve 7 dişiyle başlanan kızıl geyik yetiştirme çalışmaları sonucunda 90 bireye ulaşıldı.

g2Türkiye’de aşırı avlanma sonucu sayıları giderek azalan ve çoğu eski yayılış alanını yitiren kızıl geyikler, bölgesel olarak yaşıyor. Günümüzde kızıl geyiklerin yaşam alanı olarak Türkiye’nin Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinde bulunduğu gözleniyor.

g3Sayıları artan kızıl geyiklerse ‘soy karışımı’ için Türkiye’nin belirli bölgelerine gönderiliyor.Tesis edilen yetiştirme merkezlerinden birisi de Uludağ Üniversitesi yerleşkesi içerisinde oluşturulan 72 hektarlık alanda bulunuyor.

g4Bu merkezde, 2004 yılında 3 erkek ve 7 dişi bireyle başlanan kızıl geyik yetiştirme çalışmaları 90 bireye ulaştı. Sayıları 13 yıl içerisinde 90’a ulaşan kızıl geyikler, tabiatta mevcut yoğunluğunun artırılması, yaban hayatının desteklenmesi amacıyla uygun görülen ormanlık alanlara salınacak.