Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
KKTC’de 4 mevsim Dipkapraz
KKTC’de 4 mevsim Dipkapraz
Dipkapraz, Kuzey Kıbrıs’ın en uç noktası ve 4 mevsim soluk alınabilecek bir doğa harikası... Her zaman bahar havasının sürdüğü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Mağusa bölgesinde ve İskele İlçesi’ne bağlı...
Seyahat 24 Eylül 2017 - 02:51

Emin ÖZGÖNÜL

Rumlarla iç içe yaşanan, zeytin ve narenciye ağaçlarıyla kaplı Dipkarpaz bölgesi, aynı zamanda sit alanı ve milli park… İngiliz ve Alman turistlerin vazgeçemediği bölge, denizi ve muhteşem koyları ile ön planda… Ziyaretçisi eksik olmayan tarihi Ortodoks kilisesi, Apostolos Andreas Manastırı ise Zafer Burnu'nun hemen yakınında bulunuyor. “Yolcuların Koruyucusu” adıyla anılan Aziz Andreas'a adanmış.

shutterstock_700628728

YEŞİL VE MAVİ İSKELE

Dipkarpaz'ın bağlı olduğu İskele İlçesi ise Mağusa-Karpaz Anayolu ile Ercan-Karpaz Anayolu'nun birleştiği noktada, yeşilin maviyle bütünleştiği yerde… 1974 Barış Harekatı öncesi, “Trikomo” adıyla anılan bölge, Mesarya Ovası ile Karpaz Yarımadası'nın kesiştiği noktada şirin bir sahil kasabası…

shutterstock_603585377

Çok sayıda turistik tesis ve balıkçı lokantaları ile turistlerin ilgi odağı olan İskele, Bafra, Mehmetçik, Dipkarpaz ve Yeni Erenköy gibi köyleri ile turizmin yeni açılım rotası… Dipkarpaz, 4 mevsim konuklarını bekliyor…

shutterstock_597345896

BÖLGENİN SİMGESİ KARPAZ EŞEKLERİ

Bölgede en çok ilgi çeken ise Karpaz eşekleri… Eşekler, Kıbrıs Adası'na özgü bir cins…. “Hür eşekler” olarak da anılıyor. Yabani olmalarına rağmen, insanlardan pek uzak değiller…Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Dipkarpaz bölgesinin güzel doğasında özgürce yaşayan Karpaz eşekleri, iri gözleri ile dikkat çekiyor. Sayılarının giderek azaldığı ve bugün 800 civarında ol- duğu tahmin ediliyor.

SEVENi DE VAR, SEVMEYENi DE…

Bölgedeki çiftçiler hür eşeklerden, ekinlerini yedikleri için hiç mi hiç hoşlanmıyor.

esek31_5084376

Hayvanseverlerin karşı çıkmasına rağmen eşeklerin tümünün milli park sınırları içine alınıp özgürce dolaşmalarının engellenmesi planları da yapılıyor. Dipkarpaz köyü ile Apostolos Andreas Manastırı arasındaki yollarda sıkça görülen eşekler, yabani hayat içinde yaşamalarına rağmen insanlarla barışık. Gelen geçen araçların önüne çıkıp yiyecek bekliyorlar.

“EŞEĞİN DOSTLARI” DERNEĞİ

Eşekleri korumak ve soylarını devam ettirmelerini sağlamak için “Eşeğin Dostları” adlı bir dernek bile kurulmuş.

esek71_5084382

Kıbrıs ya da Karpaz eşeklerinin, farklı ve özel bir tür olduğunu ve tarihçesini tüm dünyaya duyurmaya, koruyup, soylarının tükenmemesini sağlamaya çalışıyorlar.
Kıbrıs'ın sevimli eşeklerinin yaşam alanı olan Dipkarpaz'da, aynı adı taşıyan ve 1500 kişinin yaşadığı bir köy de yer alıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.