Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kurban Bayramı’nda vizesiz gidilecek en yakın yerler
Kurban Bayramı’nda vizesiz gidilecek en yakın yerler
Yurt dışı seyahatlerinin kuşkusuz en can sıkıcı kısmı vize alma süreci. Onlarca evrağı eksiksiz bir şekilde hazır etmek bir yana bazen randevu almak bile mesele olabiliyor, özellikle de yüksek sezonlarda. Vize ücretlerinin ceplerde açtığı yara da cabası…
Seyahat 25 Ağustos 2016 - 00:25

Yurt dışı seyahatlerinin kuşkusuz en can sıkıcı kısmı vize alma süreci. Onlarca evrağı eksiksiz bir şekilde hazır etmek bir yana bazen randevu almak bile mesele olabiliyor, özellikle de yüksek sezonlarda. Vize ücretlerinin ceplerde açtığı yara da cabası… Biz de Kurban Bayramı yaklaşırken vize zahmetine girmeden gidebileceğiniz ülkeleri derleyelim, tatil planlarınızı kısmen de olsa kolaylaştıralım istedik.

23
  1. Karadağ

Son zamanların favorisi Karadağ, Adriyatik Denizi'nin kıyısında, dağların çevrelediği alanda saklı kalmış bir cennet adeta. Ülkenin en belirgin özelliği harika bir doğaya sahip olması. Bu da doğa sporlarını sevenler için kano, rafting, bungee jumping, trekking gibi pek çok aktiviteyi beraberinde getiriyor. Özellikle Budva, şahane plajlarıyla son zamanlarda oldukça popüler. Siz de bu Kurban Bayramı'nda yeşille mavinin karıştığı bir tatil hayal ediyorsanız, Karadağ turlarını mutlaka değerlendirin deriz.

21
  1. Ürdün

Antik kentleri, çölleri ve kültürel atmosferiyle Ürdün, Kurban Bayramı tatili için değerlendirebileceğiniz seçenekler arasına. Petra Antik Kenti, ülkeye gitmek için başlı başına bir neden. Nitekim binlerce yıl öncesinden kalan bu kent kanyonlar arasında bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor misafirlerine. Petra'nın gündüz seyahatleri kadar, akşam yürüyüşleri de meşhur. Her yerin mumlarla aydınlatıldığı bu yürüyüşler bambaşka bir vadediyor.

19
  1. Sırbistan

Beyaz şehir anlamında gelen Belgrad, Sırbistan'ın başkenti ve aynı zamanda en popüler şehri. Tarihi çalkantılarla geçmesinden dolayı sokaklarında Osmanlı, Avusturya-Macaristan ve Yugoslav izlerini görmek mümkün. Aynı zamanda Belgrad Avrupa'nın en dinamik şehirlerinden biri. Kurban Bayramı'nda hem tarihi hem de eğlenceli bir tatil planlamak isterseniz Belgrad seçeneklerini mutlaka gözden geçirmelisiniz.

20
  1. Makedonya

Makedonya'ya gitmek, Türkiye içinde seyahat etmek gibi. Nitekim Osmanlı'dan kalma yapıları, sıcakkanları insanları, kültürel anlamda bizden çok da farklı olmayan atmosferiyle burası size hiç de farklı gelmeyecek. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde de yer alan Ohri Gölü, ülkenin en önemli cazibe merkezi.

18
  1. Lübnan

Lübnan, Ortadoğu'da çok kimlikli yapının modernize edilmiş hali gibi. Ülkede uzun yıllar iç savaş yaşanmış ancak günümüzde pek çok şehirde hayat eski güzel günlerine kavuşmuş durumda. Ülke içindeki en popüler destinasyon Beyrut. Ortadoğu'nun Paris'i olarak bilinen şehir, gidenlerde masalsı bir etki bırakıyor. Hoşgörülü insanları, yeme içme kültürü ve renkli gece hayatıyla mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerden.

17
  1. Gürcistan

Gerek doğası gerekse enfes yemekleriyle Gürcistan, bu listenin olmazsa olmazı. Özellikle Batum son zamanlarda oldukça popüler. Burada denizin tadını çıkarabilir, ünlü meydanlarında dolaşabilir, renkli gece hayatıyla eğlenceli bir tatil yaşayabilirsiniz.

16
  1. Ukrayna

Aradığınız tarihi bir gezi yapmak, bunu yaparken de gittiğiniz yerin harika doğasından sonuna kadar yararlanmaksa en doğru adreslerin başında geliyor Ukrayna. Başkent Kiev'in yeme-içme, ulaşım ve konaklamada dünyanın en ucuz şehirleri arasında yer alması burayı az parayla çok eğlence arayanlar için de uygun bir yer yapıyor.

15
  1. Katar

Arap Yarımadası'nın doğusunda, Basra Körfezi'ne uzanan Katar, Kurban Bayramı'nda değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında. Burada uçsuz bucaksız çöllerin lüks yaşam alanlarına dönüştürüldüğünü gözlemleyebilirsiniz. Ülke son yıllarda inşaat sektöründe de büyük atılımlar gösteriyor. Bu da şehirlerin mimarisinin büyük ölçüde değişmesine ve modernleşmesine neden oluyor.

14
  1. Bosna-Hersek

Bosna-Hersek için tarihindeki onca acıya rağmen yarına umutla bakabilenlerin ülkesi derler. Hal böyle olunca da insan merak etmeden duramıyor. Ülkenin genelinde Osmanlı'nın izlerini takip edebilir, Mostar Köprüsü'nden cesaretlerini kanıtlamak amacıyla atlayanları seyredebilirsiniz. Dillere destan Boşnak böreğini yemeden de sakın dönmeyin.

22
  1. Fas

Kurban Bayramı'nda tercihinizi farklı bir destinasyondan yana kullanmak istiyorsanız rotayı Fas'a çevirmenizi öneriyoruz. Başkent Rabat'tan tutun da Kazablanka, Marakeş'e uzanan Fas turları bambaşka bir deneyim vadediyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.