Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Laponya’da konaklama: BUZ OTEL VE IGLOLAR
Laponya’da konaklama: BUZ OTEL VE IGLOLAR
Laponya’nın Saarielska’daki KAKSLAUTTANEN bölgesinde kaldığımız iglolar hayatımdaki en enteresan konaklama tecrübelerinden biriydi.
Seyahat 31 Ocak 2016 - 01:28

Nurhan Yılmaz nurhan@gezimanya.com 

Turla gittiğimiz bu seyahatimizde bize verilen 2 otel seçeneği oldu: isteyen buz otel kısmında, isteyen iglolarda kalabilecekti. Ben ve eşim buz otelde kalmaya kesin kararlıydık. Ancak igloları gördükten sonra oyumuz kesinlikle iglolardan yana oldu. Buz otel, buzun içine oyulmuş sıra sıra odalardan ibaret. Yataklar bile buzdan ama dışarıya açılan tek bir pencere bile yok odada. Her birinin kapısının önünde mum yanıyor. Yatağın üzeri geyik postları ile kaplı. Rehberimizin söylediğine göre, daha önceki turda bir kişi burada kalmış, açıkta kalan tek yeri olan burnu donmuş.

Iglolar ise muhteşem. Yarım daire şeklinde ve tepesi yuvarlak, komple cam. Camdan ısıtmalı bir sistem var odalarda. Dolayısı ile yağan kar camın üzerinde birikmiyor ve anında eriyor. Yattığın yerden ay ve yıldızları, hele de kuzey ışıklarını seyretmek mükemmel bir duygu. Odanın içi sıcacık ancak dışarısı -38 derece ve her yer bembeyaz kar. Gece boyunca ay hep tepemizdeydi, sadece yer değiştiriyordu.
Iglo village'ler 4 sıra halinde yaklaşık 20-25 tane evden, yani fanustan oluşuyor. Ertesi sabah “gırç gırç” ayak sesleri ile kahvaltı için restorana gittik. Restorana giderken buz otelleri ve buz kiliseyi gezdik. Buz otellerin bir kısmı ve buz restoran biz buraya gelmeden 1 hafta kadar önce çökmüş. Yoğun bir restorasyon çalışması vardı.

-30 derecede koşarak Fin saunasına girdik

Her yıl buz oteller, kilise, restoran yani buzdan yapılmış ne varsa yaza doğru yıkılıyor ve kışa doğru yeniden yapılıyor.
Laponya'da, daha doğrusu Finlandiya'da çevrecilik tam anlamı ile oturmuş.
Kahvaltı sonrası Fin saunasına girdik. Soyunma odası, sauna ve soğuk havuz arasında yaklaşık 15-20 adımlık mesafe var. Finliler bu soğukta tamamen soyunarak önce saunaya sonra soğuk havuza giriyorlar. Tabii biz mayolarımızla
-30 derecede o 15-20 adımlık yolu koşarak saunaya girdik. Saunadan sonra buzlu suya girmek biraz fazla geldiği için pas geçtik. Duşumuzu aldıktan sonra sauna çıkışındaki ufak buz barda birer kadeh içki içmek yerine şömine yanında keyif yaptık.

Kapısı ahşap, kapı kolu geyik boynuzu

Buz kilisenin kendisi ve içindeki her şey buzdan yapılmış. Sadece kapısı ahşap ve kapı kollarında geyik boynuzları var. Kilisenin dışı buz üzerine yapılmış rölyefler ile dolu. Hatta bazı kısımlarında onarım devam ediyordu. Kilisenin içinde dua masası, sıralar, vazo, takdis kabı, vb her şey buzdan.

Son güncelleme: 01:29 - 31.01.2016
Etiketler