Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Lavanta kokusuyla büyüleyen Aix-en-Provence
Lavanta kokusuyla büyüleyen Aix-en-Provence
Aix-en-Provence, Güney Fransa’da, Marsilya’ya 30 kilometre uzaklıkta tarihi ve kültürel bir yerleşim bölgesi. Yaklaşık 150 bin nüfuslu şehrin çok yakınında, lavanta tarlalarıyla kaplı St. Victoire dağı yer alıyor.
Seyahat 9 Ekim 2017 - 10:25

l2Adını Romalılar döneminde bölgede yapılan bir savaşta alan şehir, ünlü ressam Paul Cezanne'ın de doğum yeri. Cezanne ve Picasso gibi ressamlar, Emile Zola ve Albert Camus gibi yazarlar sayesinde tanınan şehre, genelde toplumun üst sınıfından insanlar yerleşmiş. Bir üniversite şehri olan Aix, pek çok tarihi bina ve müzeye ev sahipliği yapıyor. Denizden biraz içeride olmasına karşın, bölgeye yumuşak Akdeniz iklimi hakim.

l1Şehrin güzel mimarisi dışında, civarındaki şatolar, şarap bağları, yürüyüş rotaları ve önemli sanat eserleri bulunan müzeleri de imrendirici güzellikleriyle pek çok ziyaretçi çekiyor.

Ne Zaman, Nasıl Gidilir?

Aix-en-Provence kışın sıfırın altına düşmez, yazın da otuz dereceyi ancak bulur. Dolayısıyla her zaman gidilebilir, ancak yazları en kalabalık dönemini yaşar. Sonbahar veya ilkbaharı tercih ederseniz daha uygun konaklama imkanlarından faydalanabilirsiniz. Ancak güzel lavanta kokuları eşliğinde rengarenk bir Aix-en-Provence gezisi için Temmuz ayı daha uygundur. Öte yandan, Haziran sonu, Temmuz başlarında iki müzik festivali gerçekleşiyor.

l4Aix-en-Provence'da Gezilecek Yerler

Küçük bir şehir olduğu için Aix yürüyerek gezilebilir. Sokak müzisyenleri ve kültür aktivitelerinin en çok görüldüğü bölge olan Cours Mirabeau, geniş bir yaya bölgesi. Yol boyunca çok sayıda çeşme dikkatinizi çekecektir, Aix “bin çeşmeli şehir” diye anılır. Sağlı sollu birçok kafe arasında bir seçim yapmak isterseniz; Cezanne, Zola, Hemingway gibi sanatçıların gittiği tarihi Les Deux Garçons'a uğrayabilirsiniz.

l5Birçok ünlü markanın temsil edildiği bölge şehri ikiye ayırıyor. Güney ve güneybatı taraflarına giderseniz şehrin yeni kısmına ulaşırsınız. Şehrin eski bölgesini görmek için kuzeye yönelmelisiniz. 17. yüzyıldan kalma binaları, dar sokakları ile şehrin en çekici mekanlarını burada bulacaksınız. Aix Katedrali, Hotel de Ville, Mazarin Meydanı, Cezanne evi ve atölyesi, Fransa'nın en güzel resim müzelerinden Granet Müzesi gezmeye değer. Gece hayatı içinse Place des Augustins'e gidebilirsiniz.

l6Aix “calisson” denen lokuma benzer şekerlemesi, peynirleri, kozmetik ve lavanta ürünleriyle ünlüdür.

Kaynak: Tatil Sepeti

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)