Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mandalina kokulu Sığacık
Mandalina kokulu Sığacık
Seyahat 4 Ekim 2016 - 01:05

Türkiye'nin ilk Citta Slow/Sakin Yaşayan şehri Seferihisar'ın harika bir sahil kasabasıdır Sığacık. Mandalina kokusu içine işlemiş bu kasaba, sahilleri, balık restoranları ve kalesiyle hafta sonları yüzlerce İzmirliyi kendine çeker.

Eğer yaz mevsiminde geliyorsanız Sığacık'a, önce buz gibi denizine koşabilirsiniz. Biraz etrafa göz atayım derseniz, Teos Antik Kenti'nin Arnavut kaldırımlı yollarına kendinizi vurabilirsiniz. Asırlık zeytin ağaçlarının gölgesine sığınarak gezin gizli kalmış Teos'u.

img-20160920-wa0002

Sığacık'ın en güzel günü ne zaman derseniz, Pazar günü derim! Daha uykunuz açılmamışken, kahvaltı yapmamışken yollara düşün. Ne de olsa Kale İçi'nde her Pazar günü kurulan Sığacık Pazarı'ndaki tezgahlarda istediğiniz her şeyi bulmak mümkün.

img-20160920-wa0016

Burada mandalina lokumundan reçeline, ev yapımı baklavadan çeşit çeşit gözlemelere, sarmalardan dolmalara kadar midenizi bayram ettirecek, Seferihisarlı kadınların el emeği olan birçok lezzeti bulabilirsiniz. El sanatları tezgahları ise renkliliğiyle, yaratıcılığıyla insanı büyülüyor.

img-20160920-wa0003

Citta Slow/Sakin Şehir kapsamında yerel üreticiye destek olmak için düzenlenen bu pazarın en önemli özelliği de ürünlerin direkt üretici tarafından satılıyor olması! Bir diğer amaç da bölgede yaşayan kadınlara destek olmak. Tüm bu özellikleriyle pazar, hafta sonları İzmir ve çevresinden çok sayıda kişinin akınına uğruyor. Selçuklular'dan bu yana duvarları direnen kalenin içine daha adım attığınızda gitar çalan gençler sizi karşılarsa şaşırmayın. Burası İzmir toprağı!

img-20160920-wa0008

Sığacık'ın bu kadar duyulmasında Seferihisarlı Çağan Irmak'ın çektiği harika fotoğrafların ve burada çekilmiş olan Kavak Yelleri dizisinin katkısı çok büyük. Şimdi size harika bir haberim daha var. Ata Demirer son filmini Sığacık'ta çekiyor. Keyifle gezeceğiniz bir günde film ekibine rastlamanız kaçınılmaz gibi!

img-20160920-wa0009

Peki, Sığacık'a geldik, sadece kaledeki pazardan ev yapımı yemek mi yiyeceğiz diyorsanız hemen hatırlatayım burası bir sahil kasabası, yani balığın hası burada! İster limandaki balık ekmek satan gemilerden birine gidersiniz, isterseniz Burç ve ya Liman Restoran'da otlu mezelerin tadını çıkarırsınız.

img-20160920-wa0013

Son zamanlarda adını çok sık duyacağınız Milos ise, Sığacık'ın tadına doyulmayan meyhanelerinden. Güzel bir kahvaltı için ise Def-i Gam doğal ürünler eşliğinde sizi bekliyor.

img-20160920-wa0014

Sığacık'a geldiğinizde ister 5 yıldızlı otel Euphoria'da konaklayın; ister Kale İçi'nde yer alan Zeytin Dalı, 4 Element, La Casa Pansiyon gibi butik otellerde kalın.

img-20160920-wa0015

Tarihi kale içinde restore edilmiş evlerin arasında gezmekten büyük keyif alacağınız, pazarında yerel lezzetlere doyacağınız bu şirin sahil kasabası sizi bekliyor.

SEMA TAŞTAN ÇELEPCİ

http://www.geziyorumoyleysevarim.com