Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Marmara’da denize girilecek yerler
Marmara’da denize girilecek yerler
Güzellikleri ve temizlikleri ile ünlü tatil yörelerini aratmayan plajlara gelin hep birlikte bakalım...
Seyahat 12 Haziran 2016 - 02:35

Yaz aylarında Ege ve Akdeniz sahillerinde tatil yapma fırsatı bulamayan İstanbul sakinleri için aslında şehirden çok da fazla uzaklaşmadan günübirlik ya da hafta sonu gidebilecekleri çok sayıda plaj bulunuyor. Güzellikleri ve temizlikleri ile ünlü tatil yörelerini aratmayan plajlara gelin hep birlikte bakalım.

Erdek

Balıkesir iline bağlı olan Erdek İstanbul'a sadece 2 saat uzaklıkta. Bu özelliğiyle de hafta sonu kaçamakları için sıklıkla tercih edilen bir yer. Sahillerinin ince kumu ve temiz denizi sayesinde yaz ayları boyunca çok sayıda turisti çeken Erdek'te konaklayabileceğiniz çok sayıda pansiyon ve otel bulunuyor.

erdek

Fıstıklı

Adını fıstık çamlarından alan Fıstıklı Köyü Yalova'ya bağlı. Fıstıklı'ya İstanbul'dan kalkan deniz otobüsleri ile bir saatte ulaşmak mümkün. Güzel sahillerinin yanı sıra ilçe, şifalı kaplıcalarıyla da oldukça ünlü. Sadece bir saat içinde İstanbul'un yorucu kalabalığından uzaklaşabilmek ve Fıstıklı'nın yeşil doğasıyla bütünleşmiş deniziyle güzel bir hafta sonu geçirmek hiç de zor değil.

fistikli

Heybeliada

Büyükada'nın aksine doğal bitki örtüsünü çok daha iyi bir şekilde korumayı başarabilmiş olan Heybeliada'ya Bostancı'dan kalkan vapurlarla 25 dakikada ulaşabilmek mümkün. Adada çok sayıda özel plaj bulunuyor. Bunlarda şezlong, şemsiye, duş ve yemek gibi hizmetleri alabiliyorsunuz. En çok tercih edilenleri ise Akvaryum Plajı, Green Beach Club ve Ada Beach şeklinde sıralanıyor.

heybeli

Ağva

Hafta sonu tatili için oldukça güzel olan bir diğer seçenek de Şile'ye bağlı olan Ağva. İstanbul'a yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunan Ağva, Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında kalıyor. Bölgeye özellikle sahil yolunu izleyerek giderseniz fazla kalabalık olmayan koylarını da keşfetme şansınız var. Kilimli, Sahilköy, Kurfalı, Akçakese, Kadırga Ağva'nın denize girebileceğiniz en güzel noktalarından sadece birkaçı.

ağva

Kilyos

Kilyos, İstanbul'un denize girmek için en çok tercih edilen bölgelerinin başında geliyor ve özellikle hafta sonları çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Oldukça uzun ve kumlu bir sahil olan Kilyos Halk Plajı'nın yanı sıra özel işletmelere ait plajlarda da denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

kilyos

Marmara Adası

Balıkesir'e bağlı olan Marmara adası 117 kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye'nin Gökçeada'dan sonraki en büyük adası aynı zamanda. Oldukça eski bir yerleşim bölgesi olması Marmara Adası'nı aynı zamanda kültür turizmi açısından da ilgi çekici kılıyor. Çam ormanlarıyla kaplı adaya İstanbul'dan düzenli olarak yaklaşık 2,5 saat süren deniz otobüsü seferleri düzenleniyor. Adada denize girilebilecek plajlar ise şöyle: Çınarlı, Aba, Şifalı Su ve Kole.

marmaraadasi

Tekirdağ

Tekidağ il sınırları içerisinde bulunan Marmara Ereğlisi, Kumbağ, Şarköy ve Süleymanpaşa'da çok sayıda doğal plaj bulunuyor ve bu plajlar İstanbul'a ortalama 110 kilometre uzaklıkta. Özellikle Mavi Bayrak ile ödüllendirilen Şarköy Plajı halkın yoğun ilgisini çekiyor. Marmara Ereğlisi'nde ise plajların kenarında halk arasında “kına taşı” adı verilen ve fotoğraflamadan geçemeyeceğiniz oldukça ilginç kaya oluşumları var.

tekirdag

Erikli

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı bir köy olan Erikli'nin oldukça uzun, doğal ve kumlu bir plajı var. Denizi ise birçok güney ilinin denizi ile boy ölçüşebilecek derece temiz ve berrak. Bu zun plaj boyunca çok sayıda kafeden şezlong, şemsiye ve yiyecek ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz. İstanbul'a birkaç saat uzaklıkta bulunan Erikli'nin temiz havası, denizi ve sakinliği mükemmel bir hafta sonu tatili için biçilmiş kaftan.

erikli

Gemlik

Oldukça eski bir yerleşim bölgesi olan Gemlik Marmara rahatlıkla denize girebileceğiniz bir başka önemli nokta. Bursa'nın bir ilçesi olan Gemlik'te Narlı, Kumsaz, Karacaali, Kumla gibi oldukça şirin tatil bölgelerinde denizin keyfini çıkarabilir, İstanbul'da görmeye pek alışkın olmadığınız bol yeşilin tadına doyasıya varabilirsiniz.

gemlik

Mudanya

İstanbul'dan feribotla yaklaşık 1,5 saatlik feribot yolculuğu ile ulaşılabilen Mudanya, özellikle son yıllarda kısa süreli tatil yapmak isteyenler için güzel bir alternatif sunuyor. Bu gelişmeyle birlikte Mudanya'da daha iyi hizmet sunabilmek için oldukça kaliteli oteller ve restore edilmiş konaklar hizmet vermeye başladı. Bölgenin en popüler plajları ise Burgaz ve Coşkunöz Halk Plajları.

mudanya