Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Akdeniz’de bir İspanyol güzeli: Mayorka Adası
Akdeniz’de bir İspanyol güzeli: Mayorka Adası
Mayorka, İbiza, Minorka, Cabrera ve Formentara’dan oluşan Akdeniz’deki Balear adaları, İspanya’ya bağlı özerk bir bölge... Adalar içinde en çok tercih edilen ve doğal güzelliklerine hayran bırakan ise Mayorka...
Seyahat 10 Temmuz 2017 - 04:57

Emin ÖZGÖNÜL

Yılda 300 gün güneşli hava ve 350 kilometre sahili bulunan Mayorka, 5 adanın da en büyüğü ve başkenti, Balear Parlamentosu da Mayorka adasında…

mayorka-4

Romalılar tarafından kurulan ve daha sonra Arap işgali ile Endülüs mimarisinin etkisine geçen ada, yılda 20 milyon turist ağırlayarak haklı şöhretini kanıtlıyor. Barcelona'ya deniz yolu ile 180 mil uzaklıkta… Michael Douglas ve Catherine Zeta Jones çiftinin 19. yüzyıl İspanyol mimarisi ile yapılmış bir malikane satın almaları, adanın ününü daha da arttırmış. Uçurum tepesinde 7 ayrı binadan oluşan ‘'S'Estaca'' adlı malikanenin bugünkü değeri 50 milyon Euro ve etrafında başkaca hiçbir yapı da yok… Önü deniz, arkası dağ ve orman…

mayorka-3

ALMANLAR AKIN EDİYOR

Özellikle Alman turistlerin ilk tercihi olan Mayorka'nın en büyük şehri Palma… Kent, Bellver Kalesinin etrafındaki trafiğe kapalı dar sokaklardan oluşuyor. 14. yüzyılda yapılan kale, Palma körfezinin muhteşem manzarasına bakıyor.

mayorka-6

1600'lü yıllarda Gotik tarzda yapılan 45 metrelik Mayorka Katedrali'nin ışıkları gece limanı aydınlatıyor. Hemen yanında ise kraliyet ailesinin resmi törenlerde kullandığı Almudania Sarayı bulunuyor. Liman bölgesi ise Palma'nın en canlı yeri… Bar disko, cafe ve restoranları ile 24 saat yaşıyor.

mayorka-5

Gece kulüpleri sabah 06.00'ya kadar açık. Tapas barları her zaman kalabalık ve ünlü İspanyol içkisi meyveli şarap-rom kokteyli Sangria, her zaman revaçta. Placa de Major Caddesi, bir çok restoran, kafe ve hediyelik eşya satan dükkanlar ile sokak sanatçılarını barındırıyor. Bu caddedeki mağazalarda, Mayorka'ya özgü inci takılar ve seramikler satılıyor.

MAYORKA MUTFAĞI

Restoranlardaki Mayorka mutfağının gözdeleri, tüm İspanya'da olduğu gibi, et ya da deniz mahsülleri ile yeşil sebze ve pirinçten yapılan bir tür pilav Paella… Tapas barlarda ise küçük ekmekler üzerinde kanepe cinsi yiyecekler var. Üzerine zeytinyağı gezdirilmiş sarmısaklı köy ekmeği, soğan ve domates çorbası ile bademli dondurma da Mayorka mutfağının klasiklerinden.

mayorka-7

Adanın her yanına dağılmış plajlar, güneşlenmek, berrak denizde yüzmek ve dalış sporları için ideal. Plajların tümü de ücretsiz… Beyaz kumsalları ile ön plana çıkan Platja de Palma ve Es Trenc ise daha revaçta. Es Trenc'in bir özelliği ise çıplakların tercihi olması… Güneş adası Mayorka, Akdeniz'in gözdelerinden….

Son güncelleme: 13:57 - 10.07.2017