Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Paris’in Lüksemburg’u
Paris’in Lüksemburg’u
“Jardin du Luxembourg” yani Lüksemburg bahçeleri... Paris’in orta yerinde 25 hektarlık, bir başka deyişle de, 250 bin metrekarelik bir cennet. Geçmişte, Lüksemburg düküne ait olduğu için bu isimle anılıyor. Yazın yeşillikler içinde güleryüzlü, sonbaharda kızıl ve sarı renkleriyle romantik, kışın yapraklarını dökmüş ağaçlar arasında hüzünlü ve ilkbaharda da sürgün fidanları ile heyecanlı...
Seyahat 11 Eylül 2017 - 04:53

Emin Özgönül

Rahat nefes alabilirsiniz

Paris'in orta yerinde bulunan bu devasa park, binlerce insanın aynı anda nefes almasını sağlıyor. Odeon ya da Luxembourg metro duraklarının hemen yanında bulunan parkta, birbirinden güzel 100'den fazla heykel ve çeşmeler, sekizgen bir göl ile sergi salonları, kukla tiyatrosu, tenis kortları, meyve bahçeleri, hatta saray bile var. Parkın içindeki “Palais du Luxembourg”, Lüksemburg Sarayı, günümüzde, Fransa Senatosu olarak kullanılıyor.

emin2

Parkın girişinde de iki fotoğraf var. Biri yapıldığı güne, diğeri ise günümüze ait. İki fotoğrafa da bakınca, parkın hiç bozulmadan ilk günkü gibi, günümüze kadar aynı biçimde korunduğu anlaşılıyor.
Günün her saati, çocuklarını gezdiren, kitap okuyan, spor yapan, çakıllı patika yollarda yürüyen, satranç oynayan ya da gölde sandalla dolaşan insanlarla dolu ve her zaman da ücretsiz…
Paris'e nefes aldıran bir cennet…

RENGARENK VE HUZUR DOLU…

emin1

Geçmişte Lüksemburg Sarayı'nın bahçesi olan park, 17. yüzyılda Kraliçe Marie de Medicis için yaptırılmış. Bugün rengarenk çiçekler arasında, hem Parislilerin hem de turistlerin dinlenme ve eğlence mekanı. O kadar büyük ki, tüm parkı dolaşmak için bile, en az 4-5 saat gerekiyor. Ördekler kazlar ve çok sayıda kuş türüne de ev sahipliği yapan parkın demir parmaklıklarında ise, ressamlar ya da fotoğraf sanatçılarının eserleri sergileniyor.